Ide figyelj, Herczeg Márk, édes egy aranyom, te, bajszos szar
Nem ellenzékellenes narratívát képviselünk többen az ÖT-ben, hanem ellenzékkritikusat.
Az idei évben 10. Színházi Olimpia keretében rendezik meg a 9. Madách Nemzetközi Színházi Találkozót, amely egyben a jubiláló nemzetközi színházi fesztivál fő programja is. A Nemzeti Színház szervezésében létrejövő eseménysorozat 19 ország 35 társulatát hozza el a hazai közönségnek, a páratlanul színes programból válogattuk május hónapra.
Kínai Faust-feldolgozás
A Pekingi Központi Dráma Akadémia előadásában érkezik a Nemzeti Színház színpadára Goethe Faustjának ötfelvonásos adaptációja. Ez a Faust-feldolgozás jelentősen eltér az eredeti mű szövegétől, Faust életének öt szakaszát fordított sorrendben, a végétől az elejéig haladva mutatja be. A történet a címszereplő természethódító kudarcával indul, politikai törekvéseinek meghiúsulásával folytatódik, majd a klasszicista szépséghajszolás csömörén és a való világbeli szerelmi csalódáson át ível a tudásból való végső kiábrándultságig. Az ázsiai társulat előadása május 10-én lesz a Nemzeti Színházban.
Bertold Brecht Ukrajnából
Az Ivan Franko Ukrán Nemzeti Színház előadásában érkezik Bertold Brecht Állítsátok meg Arturo Uit! című művének új adaptációja május 12-én a Nemzeti Színházba, a színház főrendezője, Dmitro Bogomazov rendezésében. Az 1920-as évekbeli amerikai stílusban játszódó gengszterdráma fokozatosan egy új diktátor születését bemutató példázattá alakul át. Napjaink történelme új kommentárt írt a darab fejezeteihez. Ha felidézzük a jelenkori diktátor életrajzát, megdöbbentően sok a közvetlen párhuzam Brecht darabjának eseményeivel. A különbség mindössze némi időeltolódás: napjainkban is a régi mechanizmusok és emberi hibák teszik véres zsarnokká a pitiáner bűnözőt. A brechti hagyományokat követve, a darab élőben előadott dalokat is tartalmaz.
Fekete humor brit tolmácsolásban
A Complicité világhírű nemzetközi vándortársulat Simon McBurney rendezésében mutatja be Hajtsad ekédet a holtak csontjain át című új darabját. A fekete humorú, anarchikus-noir darab Olga Tokarczuk Nobel-díjas írónő azonos című regénye alapján készült. Az 2022 decemberében bemutatott előadás elgondolkodtató, ironikus, túlvilági elemekkel megtűzdelt krimi, mese a világmindenségről, a költészetről, az aktivizmus korlátairól és lehetőségeiről. Az előadást két alkalommal, május 15-én és 16án
Hol: Nemzeti Színház (Budapest)
Mikor: 2023.05.15., 16. 19:00
Humor és önirónia Silviu Purcărete szemüvegén keresztül
A megesett hercegnő története című előadás alapja a világhírű román rendező, Silviu Purcărete eredeti szövegkönyve IV. Tsuruya Namboku kabuki darabja nyomán. Purcărete európai előadást hoz létre e színházi hagyomány alapján, a kabuki szövegét, szabályait és terét követve, de saját értelmezésben. A megesett hercegnő történetének cselekménye megszállott szerelemről, gyilkosságról, reinkarnációról, bosszúról szól. E témákat humorral és öniróniával tárja elénk az előadás, érdekfeszítő kommentárt alkotva az európai és a japán kultúra közötti párbeszédhez. A produkció a Nagyszebeni Radu Stanca Nemzeti Színház előadásában érkezik az Eiffel Műhelyházba, és kétszer, május 18-án és 19-én látható.
(X)
Címlapkép: A megesett hercegnő története / Fotók: 10. Színházi Olimpia