Súlyos baleset érte Nancy Pelosit Luxemburgban: kórházban kezelik
A volt amerikai házelnök, Nancy Pelosi egy hivatalos luxemburgi út során szenvedett balesetet, de állapota stabil, és a kórházból is folytatja munkáját.
Az emelkedő energiaáraknak köszönhetően az energetikai tanúsítvány egyre nagyobb figyelmet kap a vásárlók körében. A vásárlókat érdekli, hogy a megvásárolandó ingatlannak mekkora lehet a rezsiköltsége. Ezért nézzük meg, mi is az energetikai tanúsítvány, és hogyan szerezhetjük be Budapesten!
Az energetikai tanúsítvánnyal már találkozhattunk ingatlan adásvétel, vagy akár bérbeadás során is, hiszen ezekben az esetekben már kötelező eleme a szerződéseknek.
Az energetikai tanúsítványból tudhatjuk meg egy adott ingatlan várható energiafogyasztását, aminek egyre nagyobb a jelentősége a folyamatosan emelkedő energiaárak miatt.
Az energetikai tanúsítvány elkészíttetése Budapesten viszonylag egyszerű feladat, mert sok szolgáltató foglakozik ezzel, így lehet válogatni a szakemberek között. A szakember kiválasztása után a következő a folyamattal kell számolnunk:
1. Időpont egyeztetés és helyszíni felmérés
2. Szakember elvégzi a számításokat és hitelesíti a tanúsítványt
3. Tanúsítvány átvétele
Összességében 1-5 munkanapot szokott igénybe venni, szolgáltatótól függően.
Az energetikai tanúsítvány ára Budapesten kedvezőbb, mint vidéken, mert sokkal több a szolgáltató. Ettől függetlenül érdemes alaposan körbenézni a piacon, mert nagy árkülönbséggel találkozhatunk. Egy átlagos budapesti lakás ára 15.000 Ft, egy családi házé 20.000 Ft körül van, de az árat befolyásolja az ingatlan mérete és bonyolultsága is.
Az energetikai tanúsítványnak van lejárati ideje, mert a jogszabályok alapján 10 évig lehet felhasználni.
Az energetikai tanúsítvány akkor lesz hiteles, ha a tanúsító szakember feltölti az elkészült anyagot az Országos Építésügyi Nyilvántartásba. A nyilvántartás mindenki számára elérhető, így az energetikai tanúsítványok hitelessége bárki számára ellenőrizhető. Igaz a teljes tanúsítványt nem lehet letölteni, de pár adat nyilvános, mint például:
A HET szám az energetikai tanúsítvány egyedi azonosítója, mert minden tanúsítvány külön HET számot kap. A HET szó rövidítése: Hiteles Energetikai Tanúsítvány. A rövidítés után egy nyolc számjegyű egyedi sorszám következik például: HET-15151515. Ez a kódszám a tanúsítvány hitelesítése során keletkezik, azt előre nem tudja a tanúsító szakember megadni. Adásvételi szerződés esetén az ügyvédnek a szerződésbe is bele kell fogalmaznia a HET számot.
Az energetikai besorolásokból összesen 12 van. A legjobb kategória az „AA++” és a legrosszabb a „JJ” kategória.
A 12 kategória a következő:
Az energetikai tanúsítványok első oldala minden tanúsítvány esetén megegyezik egymással, természetesen nem az adatok és fényképek tekintetében, hanem hogy egységes kinézetűek. A további oldalak már nem egységesek, mert azok attól függnek, hogy milyen programot használ a tanúsító szakember.
Főbb adatok az első oldalon:
A tanúsítvány további oldalain megtalálhatóak a szerkezeti rétegrendek, számítások és a gépészeti rendszerek leírásai, valamint a tanúsítvány végén találhatóak az ingatlanról készült fényképek.
Az energetikai tanúsítvány készítésére jogosultak megtalálhatóak a Magyar Mérnöki Kamara és a Magyar Építész Kamara névjegyzékében. A névjegyzékben van lehetőség akár csak budapesti címmel keresni szakembert.
Mérnöki Kamaránál a jogosultság elnevezése:
TÉ – Épületek energetikai tanúsítása (Energetikai tanúsító).
Az Építész Kamaránál a jogosultság elnevezése:
TÉ (Energetikai tanúsítói jogosultság).
Az energetikai tanúsítvány készítésére a következő jogszabályok vonatkoznak:
Az energetikai tanúsítványok szerepe egyre nagyobb a budapesti ingatlanpiacon, mert a vásárlókat egyre jobban foglalkoztatja az, hogy a vásárolandó ingatlannak mekkora lesz majd a rezsiköltsége. Ezen pedig nem is lehet csodálkozni, hiszen az energiaárak az elmúlt időszakban nagyon magasra emelkedtek. Így vélhetően az ingatlanpiac is át fog alakulni és az energiatakarékosabb ingatlanok sokkal keresettebbek lesznek, mint a korszerűtlenek.
(X)
Fotók: faga.hu