Nem titkolják tovább, itt a nagy bejelentés: Majka és Magyar Péter mostantól egy csapatban játszik

A Tisza Párt elnökét családapaként nem zavarja, ha kiskorú gyermekek előtt végeznek ki valakit egy koncerten.

Október 1-jén elindult a 2022. évi népszámlálás, a kérdőívek online kitöltésének lehetősége a napokban lezárult. Akik ezzel a lehetőséggel nem éltek, most már csak a számlálóbiztosok kérdéseire válaszolva, november 20. után pedig a településük jegyzőjénél tudnak eleget tenni állampolgári kötelességüknek. A részletekről dr. Rövid Irént, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szóvivőjét kérdeztük.
„A népszámlálás egy pillanatkép a társadalmunkról. A népszámlálási adatokból tudjuk azt pontosan megmondani, hányan élünk Magyarországon. Az országos és a helyi, a közvetlen lakóhelyünket érintő fejlesztési programokhoz is ezek az adatok nyújtanak támpontot, de láthatóvá válnak társadalmunk kisebb csoportjai, például a fogyatékossággal élők, a nemzetiségi, vallási közösségek is” – mondja dr. Rövid Irén szóvivő.
„Minden háztartásnak ki kell töltenie egy lakáskérdőívet, ezen a lakással kapcsolatos főbb jellemzőkre, például a lakás építésének időszakára, falazatára, alapterületére kérdezünk rá, de itt kell megadni azt is, hányan élnek a lakásban. Ez azért is fontos, mert minden címen annyi személyi kérdőívet is ki kell majd tölteni, amennyien a háztartásban élnek. Többek között a családi állapottal, az iskolai végzettséggel, a nyelvtudással, a foglalkoztatottsággal és az egészségi állapottal kapcsolatban gyűjtünk adatokat. Először szerepel majd a kérdőívben arra vonatkozó kérdés, mire használják az emberek az internetet, végeznek-e bizonyos tevékenységeket az online térben” – teszi hozzá.
Azok számára pedig, akik esetlegesen tartanak az adataik megadásától dr. Rövid Irén elmondja, hogy a kérdőív véglegesítésének pillanatában a kérdőívadatoktól leválasztásra kerülnek a nevek és a különleges adatok, később, az adatelőkészítés és -feldolgozás során pedig a címek is. Az idei lesz egyébként az első népszámlálás, amely teljesen elektronikusan kerül végrehajtásra: „Az online kitöltési szakasz után a számlálóbiztosok tableten rögzítik a válaszokat. Amint véglegesítenek egy kérdőívet, az adatok rögtön lementődnek a KSH erre a célra létrehozott szerverére. Az adatokat fokozottan védett környezetben tároljuk. Az informatikai rendszert a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság jóváhagyásával alakítottuk ki. A KSH az adatokat csak összesítve, statisztikai célból teszi közzé.”
Fontos, hogy ne mulasszuk el a válaszadást, tegyünk eleget állampolgári kötelességünknek, mint ahogy a népszámlálás mottója is felhív rá: „Feleljünk, egymásért!”
(X)
Fotók: KSH