Az Index hosszas cikkben írt arról, mekkora károkat okozott gyakorlatilag saját magának az Európai Unió azzal, hogy meg akarta büntetni Oroszországot. Az előrejelzések szerint Németországban a rezsiszámlák a többszörösére ugranak majd, hiszen a földgázimport harmada Moszkva felőle érkezik, a német cégeknek pedig hatalmas ütést jelent az árak emelkedése, a portál úgy fogalmaz, hogy gazdasági összeomlás fenyegeti az országot.
A Standard & Poor’s szerint a múlt hónapban 4,7 milliárd köbméter orosz gáz érkezett Európába, ami harmada a tavaly év eleji szintnek. Az sem javít a helyzeten, hogy a megépült Északi Áramlat-2 vezetéken Németország megtagadta a gáz fogadását, míg az Északi Áramlat-1-en egy műszaki hiba miatt a kapacitás hatvan százalékkal csökkent.
A hiányt valahonnan a nagy európai olajcégeknek pótolniuk kellett, a német Uniper például a piacon történő vásárlások miatt napi 30 millió eurót veszített és most az államtól kérnek segítséget, hétfő reggel pedig Moszkva teljesen leállította a gázexportot az Északi Áramlat 1-en keresztül. Lépésüket karbantartással magyarázták, ugyanis egy létfontosságú turbina javításra szorul, és a Siemens Energy Kanadába szállította javításra.
Putyinnak kifejezetten jól jött a turbina körüli vita, hiszen azt mutatja, hogy a szankciók ártanak Európának, és nem egységesek ezzel kapcsolatosan az álláspontok”
– jelentette ki Jonathan Stern, az Oxford Institute for Energy Studies munkatársa, majd hozzátette, az orosz elnök a hidegebb időkre vár.
Moszkváé a döntő szó?
Állítása szerint Moszkva a télen arra kényszerítheti az európaiakat, hogy fizessenek, míg Európa már a válságra készül. Az Európai Bizottság például már nagyban készül, von der Leyen elnök a múlt héten azt mondta, teljes üzemzavar esetén biztosítani kell, hogy a gáz oda kerüljön, ahol szükség van rá. A pontos tervet jövő szerdán hozzá nyilvánosságra és még ebben a hónapban miniszteri csúcstalálkozót terveznek az energiabiztonságról. Az unió egyik legfontosabb lépésnek nevezte, hogy gyorsan fel kell tölteni a gáztárolókat, novemberig 80, jövőre pedig 90 százalékosra.
Ha egy tagállamnak nincs elegendő gáztároló kapacitása, akkor az éves fogyasztás legalább 15 százalékát más országokban lévő létesítményekben kell tárolnia”
– áll a kiszivárgott hírek szerint a brüsszeli tervben.
Alternatív források
Üröm az örömben, hogy szakértők szerint ezen a télen valószínűleg még nem lesz katasztrófa, hiszen a németeknél annyi gáz van elraktározva, hogy az idei telet még kihúznák még akkor is, ha mostantól egyáltalán nem kapnának földgázt. Ugyanakkor divatos lett az LNG, azaz a cseppfolyós földgáz, ugyanis ebből a Morgan Stanley becslése szerint az első negyedévben mintegy 70 százalékkal több gáz érkezett hajón Európába, mint egy évvel korábban. A világ LNG-exportjának majdnem 30 százaléka Európába jött az idén, míg ez a szám tavaly 20 százalékon volt.
Európa már eddig is annyi LNG-t szívott fel, hogy ebben az opcióban már nem maradt annyi, ami fedezhetné a teljes orosz leállás miatti kiesést”