Jelentős extrabevételt hoz a cégek konyhájára az orosz olaj, ami olcsóbb lett a háború kezdete óta

2022. június 11. 09:42

Az északi-tengeri nyerskőolaj ára nőtt, az oroszé csökkent.

2022. június 11. 09:42
null

Felbolygatta az energiahordozók, köztük a nyersolaj árát az orosz-ukrán háború kitörése, ám az európai piacon két meghatározó kőolajtípus jegyzése a konfliktus kirobbanás után ellentétes pályát írt le – írja a Világgazdaság. 

A portál ismertetése szerint az északi-tengeri Brent típusú nyerskőolaj ára meredeken emelkedett az elmúlt hónapokban, amíg a háború kitörése előtti napon még 96,6 dollár volt a hordónkénti ára, a legfrissebb, június 10-ei adatok szerint már 123,7 dollárnál járt a jegyzés, azaz közel 30 százalékkal drágult a két időpont között. Ráadásul az elmúlt 1 hónap trendje is emelkedő jellegű volt.

Az orosz olaj jobban jött ki a helyzetből

Ezzel szemben az Ural típusú olaj hordónkénti ára ellentétes utat járt be: míg február 23-án még 95 dollár kértek egy hordóért, addig június 10-én már csak 89,3 dollárt. Ez 6 százalékos árcsökkentést csökkenést jelent. Igaz, az elmúlt hetekben itt is inkább egy emelkedő trend rajzolódott ki, bár kevésbé egyértelmű, mint a Brent esetében, hiszen például az utolsó 2-3 napban csökkent az árfolyam. 

A két típusú nyerskőolaj piacán tapasztalható árkülönbség jelentős mértékben nőtt, hiszen míg február 23-án a Brentet még alig 1,64 dollárral adták drágábban, addig június 10-ére az árkülönbség 34,4 dollárra hízott. 

Ez közel 21-szeres növekedés, az árkülönbözet eléri az Ural nyerskőolaj árának harmadát, a Brent esetében pedig a negyedét. Ez teremtett lehetőséget arra, hogy egyes cégek extraprofitra tegyenek szert, hiszen az olajipari vállalatok egy része a finomított olajtermékeik árait a Brent nyersolaj jegyzéséhez kötik, annak ellenére is, hogy a termelésükhöz a Brent-nél olcsóbb nyersolajat is használhatnak. Erre példa a hazai Mol, ahol a finomításhoz nagyobbrészt az orosz Ural nyersolajat használják, így miután a békeidőkben jellemző hordónkénti 5 dollár Ural-Brent árkülönbség hirtelen 30-35 dollárra emelkedett, az jelentős extrabevételt generál.

Nyitókép: Lennart Preiss / AFP

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Armageddon
2022. június 11. 14:22
A két nyersolaj nem azonos, csak mert a fődbőlgyün! mindkettő. A Brent v a WTO sokkal több finomárut ( petroléter, benzinek, kerozin, könnyűgázolaj) ad. Az urali sokkal több ként és kátrányt tartalmaz, aminek az eltávolítása nehezebb és kevesebb a finomárú része.
nempolitizálok
2022. június 11. 12:48
Azt ugye tudjátok libsik hogy az oroszok végtelenül hálásak gazdáitoknak.
darázs
2022. június 11. 11:10
ja és Putyin köszöni szépen mert megszünteti a vevő függőségét így a diverzifikált eladás hosszú távon megmaradó előny a számára
darázs
2022. június 11. 11:07
persze persze az orosz olaj nem nőtt olyan mértékben mint a Brent de ez annak köszönhető hogy átrendeződés zajlik a piacon és a 3. világ meg Kína ideiglenes diszkonthoz jut. No nem önmagához képest hanem a "fejlett" nyugathoz képest. Hosszú távon az orosz olaj visszaáll a Brenthez képest ami viszont tragédia az az hogy az elqúrók versenyhátránya amiért keményen dolgoznak az marad.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!