Orbánnak szövetségesekre van szüksége

2012. január 11. 14:05

Orbán Viktor legnagyobb külpolitikai baklövése az, hogy nincs „hátországa” Nyugaton.

2012. január 11. 14:05
Hörcher Ferenc

Először tehát: úgy gondolom, hogy Orbán Viktor nem vette kellőképp számításba, hogy a nemzetközi politikában a politikai ágensek erejét nem a felhatalmazó nemzeti választások (vagy akár az európai választások) adják. A nemzetállam keretei között a rule of law, vagy más fogalommal a jogállam eszménye a 20. század második felére a nyugati világban csakugyan döntő jelentőségűvé vált. Ám az államok egymás közötti viszonyában továbbra is nagyrészt a tiszta erő dominál, amit persze a diplomácia intim fátyla eltakar a hétköznapi szemlélők szeme elől. Ez igaz a nemzetközi jog, a nemzetközi politika és a nemzetközi gazdaság világára is (persze a nemzetközi szerződések és intézmények valamelyest szabályozzák a tiszta erő érvényesülését). De igaz maradt az Európai Unión belül is, noha ez elvileg egy szoros szövetségi viszonyt feltételez a tagországok között. Valójában azonban olyan politikai piacról van szó, ahol szintén az erő (a méret, a befolyás, a puszta érdekérvényesítő képesség) számít, felülírva sokszor a demokratikus eljárásokat és intézményeket is. Orbán Viktor a jelek szerint úgy gondolta, hogy ha ő imponáló számú képviselőt tud delegálni az EP-be, otthonról pedig még imponálóbb 2/3-os parlamenti felhatalmazást hoz, az ezen a színpadon is hatni fog, még ha »unortodox« nézeteket fejt is ki, netán egyenest szabadságharcot hirdet. Ugyancsak a jelek szerint ebben tévedett.

Másodszor úgy tűnik, alulértékelte a nemzetközi fogadtatás jelentőségét. Eddig mindig az volt a kormánypárt véleménye, hogy a külföldi vélemények kevéssé számítanak. Ám ha az ország gazdasági-pénzügyi helyzete olyan, amilyen, akkor bizony a külső megítélés élet-halál kérdéssé válhat – először a kormány, de utóbb az egész nemzetgazdaság számára is. Tehát: az utóbbi hónapok példája igenis az, hogy a Nyugat képes európai országokban kormányfőket, sőt kormányokat is buktatni, a pénzügyi szükséghelyzet következtében. Hasonló tendencia látszik kibontakozni Magyarország külföldi megítélésében – a nemzetközi pénzügyi világ és a nyugati politikai világ egyértelműen meghátrálásra akarja kényszeríteni Orbánt és kormányát, és ki kételkedhet ma abban, hogy erre minden eszköze megvan. A vészhelyzet miatt ráadásul a 2/3-os többség olyanfajta felmutatása sem lenne döntő érv, mint egy százezres kormánypárti tüntetés, amit csodafegyverként emlegetnek a kormányt támogató körökben.

Orbánnak tehát, ha képes belátni e két kérdésben tévedését, sürgősen szövetségesekre kellene találnia.”

Összesen 116 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
1istvan
2012. január 12. 14:38
bár Hörcher Ferenc írást elvből nem kommentálok, de mi van, ha nincs szüksége nyugati hátországra? yale egyetemi kutató
Soma
2012. január 12. 07:06
Nekem még az is feltűnt, hogy mostanában nem működik az ellensúly-gyártotta matematika! Még véletlenül sem utalnak arra, hogy csak 34% a kétharmad!
kalasnyikov
2012. január 12. 06:39
Marhaság ez az Orbán felé intézett kritika. Hogy vannak -e szövetségesei a mai világban az rohamosan ki fog derülni, bár szerintem már most is világos. Nézzétek meg az euró-rubel árfolyamot. Ilyen gyenge az eruó már rég nem volt. Ami pedig a közösség országait illeti , ez már csak idő kérdése. A rabszolgasors gyors kötődéseket szokott hozni. A rablánc senkinek nem tetszik gályázás közben.
vaskos111
2012. január 11. 22:16
==Orbán Viktor legnagyobb külpolitikai baklövése az, hogy nincs „hátországa” Nyugaton.== Így a cikkíró. Így meg én: A cikkíró téved. Először is és másodszor is. Először: Az lenne a baklövés bizonyítéka, ha lenne sok nyilvános támogatója "Nyugaton". Másodszor: Gondolati hátországa hatalmas - "Nyugaton" is. Megvan az oka, hogy most még nyíltan nem állnak ki mellette. Még (ki)várniuk kell. Mindennek rendelt ideje van! A potentátok éppen azért köpködik, nehogy a példa könnyen ragadós legyen. Csakhogy a lavinát, vagy a lávát nem lehet megállítani! Így jó ez, ahogyan "csinálva van" - kedves cikkíró.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!