*Ez a tartalom csak előfizetéssel rendelkező olvasóink számára elérhető.
VII. évfolyam 6. szám
Országos Gimnáziumi Rangsor 2025
A Mathias Corvinus Collegium és az Oktatási Hivatal rangsora
2025. február 05.
*Ez a tartalom csak előfizetéssel rendelkező olvasóink számára elérhető.
Hetilap
Kihívások előtt a hagyományos borászat
A tápértékjelölési rendszert a 2024-es szüret termékeinél alkalmazták először.
Máthé Zsuzsa: A virtuális térben mindenen, de tényleg mindenen képesek vagyunk halálosan összeveszni
– A tölgyfa nem is így néz ki! Ez tuti cser. – Észnél vagy, nem látod a levelét?! – Persze hogy nem látja, nézd meg profilképét! Egy igazi idióta. – Ne beszélj nekem pont te, aki arra a majomra szavazol! – Anyád!!!
Hosszú ideig egyszereplős volt a magyar középiskolai rangsorok piaca – ez most megváltozik
Tárgyszerű, komoly szakismerettel készült listánk jelentős segítséget nyújthat a diákoknak és a szüleiknek egyaránt. Valamint az iskolák nemes versengését is fokozhatja. Szalai Zoltán írása.
Demkó Attila: Kína, az jön
Kína felzárkózása a technológiai versenyben nem most kezdődött. Két évtizede a nyugati világban szinte senki nem hallott nagy kínai autómárkákról – ma mindenhol ott vannak.
Zágrábban maradt a szívünk egy része
Mindössze öt percre volt a csodától a vb-n a magyar férfi-kézilabdaválogatott. Bebizonyította, hogy nem véletlenül tagja évek óta a világelitnek, és bár az előzetesen kitűzött céljait teljesítette, kérdés, mikor tudja túltenni magát a negyeddöntőben történteken.
Hogyan válasszunk iskolát?
Mire jók a középiskolai rangsorok? Mi az, amit nem mérnek? Oktatási szakembereket kérdeztünk.
TOP 100 gimnázium
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) az Oktatási Hivatallal (OH) szoros együttműködésben készítette el Magyarország új, minden korábbinál átfogóbb, leginkább az érettségieredményekre és a felsőoktatási felvételik sikerességére, valamint az iskolák tehetséggondozási eredményeire épülő gimnáziumi rangsorát.
Fókusz: tüntetés a CDU és az AfD pártok együttműködése ellen
Szombaton számos német városban tartottak több tízezres demonstrációt.
Külföld
Puskaporos hordón ülünk 2025-ben is
Új világrend vagy globális káosz: példátlanul sok konfliktus zajlik a világban. Akár Magyarországra is hatással lehetnek.
Nagy a baj: a szétesés szélén áll Fico kormányzata
A szlovákiai tömegtüntetések a kabinet számára kellemetlen időszakban indultak. Meg tud erősödni a kormány, vagy előre hozott választás jön? Veczán Zoltán írása.
Itt valami nagyon nem stimmel – beomolhat Szerbia rendszere
Nemcsak Aleksandar Vučić, hanem az egész politikai berendezkedés nyomás alatt van Szerbiában. Hetek óta tömegek tüntetnek az elnöki rendszer és kísérőjelenségei ellen. Kohán Mátyás írása.
Brüsszel fej nélküli csirkeként szaladgál körbe-körbe – és közben a világ elmegy Európa mellett
A világot nehezebb lesz majd megérteni, de akinek jó diplomatái, ügyes szakértői és bátor vállalkozói vannak, most nagyot nyerhet az átalakuláson. Ugrósdy Máron írása.
CPAC-Manifesztum – Május 29–30-án negyedjére is Budapest lesz a jobboldali erők fővárosa!
A CPAC Hungary célja, hogy elhozza a patrióták korát.
Repedező román demokrácia
Hiába ért véget a „választási szuperév”, Románia megismételt elnökválasztásra készül. Még nem dőlt el, hogy az érvénytelenített első forduló győztesét, Călin Georgescut engedik-e indulni, de az RMDSZ aggódik a szélsőjobboldal térnyerése miatt.
Közélet
Majka nagyot robbantott az Orbán-ellenes számmal és a klippel – de biztosan megérte ez neki?
Kockáztatott bármit rendszerkritikus dalával Majka? Bejött David Pressman húzása, hogy az amerikai külügyhöz édesgette a magyar influenszereket? Miért kezdenek el politizálni a hírességek? Utánajártunk.
L. Simon László: Angela Merkelt láthatólag nem zavarja, hogy a helyzet elharapódzásának éppen az ő elhibázott politikája az oka
Meglátjuk, hogyan alakul a meccs, egy biztos: jóval többről van szó, mint Németország jövőjéről.
Nem modell, hanem álom: Bonaparte Napóleon
A történelem egyik legzseniálisabb hadvezérének tartott Bonaparte Napóleonról mind ez idáig több könyv született, mint ahány nap a halála óta eltelt.
Hová vezettek a szankciók?
Már Brüsszelben sem próbálják eltagadni, mekkora kárt okoznak az Európai Uniónak az Oroszország ellen bevezetett gazdasági büntetőintézkedések. Ráadásul a céljukat sem érték el: Moszkva továbbra is ott van Ukrajnában, a gazdasága sem omlott össze. Körkép az egyik legsúlyosabb öngól hatásairól.
Rákosrendező az új Városliget?
Felhőkarcolóktól félti a fővárost, és szuverenitásvesztésről beszél Rákosrendező rehabilitációs tervei kapcsán az ellenzék és a budapesti városvezetés, az álláspont azonban hemzseg az ellentmondásoktól. Hasonló forgatókönyv látszik kibontakozni, mint a Városliget rendezése körül.
Makronóm
A Szilícium-völgy lovasai bevágtatnak a Fehér Házba
Az amerikai techszektor ikonjai közül többen jelentős szerepet kapnak a Trump-kormányzatban. Az elnök olyan mértékben beemelte az ágazat vezéralakjait a politikába, hogy minden eddiginél jobban képesek befolyásolni a geopolitikai változásokat.
Könyvek a jövőről
A lehetetlen nem létezik – ezt tanulhatja el Magyarország Szingapúrtól
Kicsiny terület etnikai többféleséggel és természeti erőforrások nélkül, kitéve a geopolitika viharainak – ebből lett a 20. század egyik leglátványosabb sikertörténete. Mit tanulhat(na) Magyarország a szingapúri Lee Kuan Yew remekművéből?
Élet
Korunk hiteles forradalmára – Hegyi Ede prózája
Mondatai a pitiánerség ellentétei: hétköznapiak, de valódiak. Mit akarnak ezek a mondatok? Egy másik életet, ami nem hazugságban telik.
A magyar tehetség és zeneiség mindenen átüt – Devich Gábor a Mandinernek
Az egykori Postás Szimfonikus Zenekarból mára az ország egyik legjobb komolyzenei együttesévé nőtte ki magát a Concerto Budapest, külföldön is egyre sikeresebb. Főigazgatójával, Devich Gáborral beszélgettünk arról, mit kellene tennünk azért, hogy Magyarországnak ne csak dicső zenei múltja, de ugyanilyen gazdag jövője is legyen.
Tudomány
Szabadon szolgálta a szellemet
Költő, műfordító, kritikus, kultúrpolitikus, könyvtáros, kollégiumigazgató – igazi bölcsész-polihisztor volt Keresztury Dezső.