Hogy néz ki most a rendszerhasználati díj a villanyért?
Ezeket a cikluskezdő számításokat korrigálja a MEKH árszabályozási ciklusán belül évenként,
a hivatal szigorú jogszabályi keretek közt határozta meg a 2022. évi indokolt költségek tarifaszámításhoz tartozó mértékét is.
Az elosztók 2022-re elismert költségtömegének meghatározása a 2021-es elismert működési költségekből indult ki, az inflációs vagy kompozit árindex-szel, az elvárt hatékonyságjavulási korrekció utáni kompozit árindex-szel, az inflációs előrejelzés kockázatának kezelésével, a kísérleti fejlesztés ösztönzésével korrigálva, de figyelembe vették az értékcsökkenést és tőkeköltséget, a ténylegesen felmerülő, fedezetlen költségekét a vezetékhossz és transzformátorok teljesítménye szerint, a hálózati veszteséget és a maradékgörbét.
Innentől a további részletek még vadabb képletekbe torkollanának, például még azt is szigorúan figyelembe veszik, mi a tervezési pontosság és a kiegyenlítési költségek relatív változásának kapcsolata.
A magyar ármegállapítás működik, a szankciók nem
„A szigorúan költségalapú díjak tehát a rendszerhasználat indokolt költségei. Ezek elég rendesen le vannak csavarva a rezsicsökkentéssel, a MEKH gondoskodik a szigorú költségalapúságról, méghozzá évente, vagyis az adott árszabályozási cikluson belül is. Szóval
magyar elosztónak vagy MAVIR-nak lenni nem akkora üzlet ma, mint mondjuk Gazprom-részvényesnek, ahol a Gazprom rekordosztalék-kifizetésről számolt be, netán amerikai LNG-szállítónak, aki ötszörös áron adja a gázt szegény Európánknak.
A magyar ármegállapítás működik, a szankciók nem” – foglalja össze a szakértő.
És végül az energiamix
Karácsony Gergely és mások is arra panaszkodnak, hogy a Pakson kitermelt áram árának sokszorosát fizetik. A fenti okfejtés ezt részben megmagyarázza. Tóth Máté mindehhez hozzáteszi: „Ahogy a villamosenergia-ár nem csak a termék díjából áll, mivel nem mi, felhasználók transzformáljuk le Paks kapujában sem a villany magunknak, úgy a magyar villamosenergia-termelés sem csak Paksból áll. Mi sem könnyebb ugyanis, mint az energiamixben rábökni az ujjunkkal a legolcsóbb forrásra, a nukleáris technológiára, Paksra, és azt mondani, én ezt a villanyt akarom. Még akkor sem, ha politikusok vagy baloldali újságírók vagyunk, akik egyébként napi szinten ellenezzük Paksot, mégis paksi áron szeretnénk a villanyt kapni, és persze rendszerhasználati költségek nélkül. A legolcsóbb paksi villany mellett ugyanis számos egyéb erőmű termel, továbbá 30 százalék körül importálunk is villanyt.
A megtermelt, illetve vásárolt villamos energia ára minden egyes esetben magasabb mint a paksi forrás: a naperőművek villanya pedig különösen az,
hiszen extrém magas költségű kiegyenlítőenergia-vásárlást is magával von. Ráadásul ezek az eszközök nem is akkor termelnek, amikor nekünk általában a villanyra szükségünk van. Ezeket bizony mind meg kell fizetnünk a termelőknek.”