Az Egységes Oroszország Moszkvában a legkevésbé népszerű, így Szergej Szobjanyin polgármester függetlenként indult, s a Putyin-párti jelöltek is minél inkább igyekeztek titkolni párthovatartozásukat, kampányukban helyi ügyekre koncentráltak. A Meduza nevű ellenzéki hírportál most azt állítja, megszerezte az Egységes Oroszország moszkvai szervezetének választási stratégiáját. Amennyiben a dokumentum valódi, Putyinék azzal számolnak, hogy a város szavazóinak 55 százaléka tervez független vagy ellenzéki jelöltre voksolni, rájuk pedig csak 20 százaléknyian. A legkevésbé a leggazdagabb belvárosi kerületekben népszerű az Egységes Oroszország, ott csak 15 százaléknyian szeretik őket, a liberális Orosz Egyesült Demokrata Párt – Jabloko nőtt a fejére, s néhány munkásosztálybeli körzetben is aggasztó a JeR helyzete, Medvedkovóban 16, Perovóban és Babuskinszkijban 18 százalékon áll, ezekben a körzetekben a kommunisták szorongatják.
A Putyin-párt Moszkvában a legkevésbé népszerű”
A Putyin-párt mégis 40 százalékos listás eredményt tervez elérni a fővárosban, azaz 2 százalékponttal jobbat, mint 2016-ban.
A stratégia azonban épp az ellentéte lesz a 2019-es helyhatósági választásinak, a jelöltek most hangsúlyozni fogják, hogy Putyin pártjához tartoznak. Terv készült az állami alkalmazottak mobilizációjára is, egyfajta „szavazósztahanovizmust” forral az Egységes Oroszország: jutalmaznák azt az állami fenntartású intézményt, ahonnan a legtöbb alkalmazott jelenik meg az urnáknál. A mobilizációra kétségtelenül szükség van, ugyanis az állami közvélemény-kutató központ szerint csak az oroszok 22 százaléka tervez szavazni, és már az előző dumaválasztás is rekordalacsony, 47 százalékos részvétellel zajlott.
A legitimitás a tét
Ilyash György a választáson sem az alsóház politikai erőviszonyainak érdemi megváltozására, sem jelentős csalásra nem számít. Úgy látja, „az orosz politikai elit szempontjából fontosabb, hogy a választás legitimitása megmaradjon, vagyis elkerülje a jelentős csalási eseteket, botrányokat. Összességében elmondható, hogy az orosz választások eredményét jobban befolyásolják a hivatalos szabályozások, mint a tényleges csalási esetek”. A szakértő szerint például a többnapos, szeptember 17. és 19. közötti elektronikus szavazás bevezetése is az azt propagáló kormánypártot segíti, ahogy az Egyesült Államokban is a demokratáknak kedvezett. Ezúttal szavazhatnak a kelet-ukrajnai orosz állampolgárok is, akik zömében szintén Putyin-pártiak.