„Fenyegetőzés”, „torpedózás”, na meg súlyos elhallgatások – így számolt be a nemzetközi média Orbán tusványosi beszédéről

Nem csak a románok figyeltek feszülten, mi történik Tusnádfürdőn.

Lerántotta a leplet arról, hogyan kerülte el a miniszterelnök, hogy ellenfelei ki tudják forgatni az elhangzottakat.
Míg Magyar Péter Brüsszel mellett köteleződött el a szombati beszédében, Orbán Viktor egy szuverén és nyugodt államférfiként jelent meg Tusnádfürdőn, aki a 2026-os parlamenti választáson győzelemre készül – írta Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője hétfői elemzésében.
Deák Dániel úgy fogalmazott: a kormányfő érezhetően nem akart provokatív lenni, ugyanis a parlamenti választáshoz közeledve szélesíteni akarja a táborát.
Tehát nem akart olyan üzeneteket megfogalmazni, amit a politikai ellenfelei ki tudnának forgatni, fel tudnák használni vele szemben
– magyarázta. Hozzátette: az elmúlt hónapokban a jobboldali tábor is aktivizálódott, amiben nagy szerepe van az új digitális megoldásoknak.
Az elemző hangsúlyozta, hogy Orbán Viktor ismét egy olyan stratégiai jelentőségű beszédet mondott Tusványoson, amire az ellenzéki szereplők egyike sem képes. „Nem meglepő, hogy Tusványos nemcsak a Kárpát-medencében és Közép-Európában igazodási pont, hanem a nagyvilágban is” – jegyezte meg.
Deák Dániel felidézte, Orbán Viktor tusnádfürdői beszédei
a magyar politikai élet legnagyobb hatású témakijelölő előadásai, az itt megfogalmazott gondolatok jelentik a kormányzás intellektuális kereteit, illetve meghatározzák a stratégiai horizontot a magyar jobboldal számára.
Hozzátette: ezek a beszédek viszonyítási pontot jelentenek az európai, sőt legújabban az amerikai politikai közegben is, „a mostani beszédet is számos nemzetközi fórumon értékelték és elemezték.”
Az elemző kijelentette:
a kormányfő a mostani tusványosi beszédében egy magabiztos és választási győzelemre készülő politikus képét mutatta.
Deák Dániel felhívta a figyelmet, hogy a miniszterelnök egyik legnagyobb bejelentése a Digitális Polgári Körök életre hívása, ami a 2002-ben létrehozott és a Fidesz hatalmas választási sikereit megalapozó Polgári Körök modern változata lesz, ugyanis a politikai csaták ma már sok szempontból az online térben dőlnek el. „Így a májusban létrehozott Harcosok Klubjának már több mint 30 ezer online aktivistája mellett létrejönnek olyan helyi szerveződések is, amelyek várhatóan az egyes településeken, egyéni választókörökben segítik a Fidesz választási kampányát” – jelezte.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem csak a románok figyeltek feszülten, mi történik Tusnádfürdőn.
Közölte: ezek a Polgári Körök a kormányfő értelmezése szerint nem a politikai csatákról szólnak majd elsősorban, hanem az országépítésről.
Deák Dániel hangsúlyozta: Orbán Viktor tusványosi beszédében szintén fontos elem volt Ukrajna ügye, „az EU ugyanis eldöntötte, hogy tovább folytatja a háborús retorikát Ukrajna kapcsán.” Emlékeztetett arra, hogy Orbán Viktor az uniós pénzek kapcsán világossá tette: amíg nem kapjuk meg a pénzünket, addig nem szavazzuk meg a következő uniós költségvetést.
Az elemzés szerint „önmagában jól példázza Orbán Viktor tusványosi beszédének súlyát, hogy Magyar Péter ugyanarra az időpontra szervezett egy beszédet, így igyekezett ellopni a show-t – ez azonban nem sikerült neki.”
A Mandiner elemzését az alábbi videóban nézheti meg Orbán Viktor tusványosi beszédéről:
(MTI)
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály/Fischer Zoltán