Orbán Viktor: Magyarország továbbra is a józan hang politikáját követi
Ukrán háború, nemzetközi elfogatóparancs, gazdasági semlegesség, nemzeti konzultáció – ezekről beszélt a Kossuth Rádióban a miniszterelnök.
Sajnos el tudom képzelni a kilépést az EU-ból, mert Orbán Viktor számára a hatalom a legfontosabb.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán
„A Megbeszéljük adásában arról kérdeztek, hogy mi a véleményem Orbán Viktor egyik friss beszédéről, mely szerint az európai vezetők nem látják be, hogy Ázsia milyen gyorsan felemelkedett, és mi vagy részt veszünk ebben a saját érdekeinket figyelembe véve, vagy lemaradunk.
Az a szomorú helyzet, hogy mi ezt már kipróbáltunk a gyakorlatban is, amikor a KGST tagjai voltunk. Ennek persze voltak előnyei, hiszen a gyenge minőségű termékeinket el tudtuk sózni a keleti piacokon, cserébe tudtunk olcsó energiát behozni. Nyugati fogyasztási javakat azonban nem tudtunk vásárolni, mert nem volt elégséges nyugati exportunk.
Most ugyanezt akarja Orbán eljátszani az eurázsiai gondolattal és az Eurázsiai Gazdasági Közösséghez csatlakozással, ami nem oldja meg a technikai, technológiai transzfer problémáját, mert ezekben az országokban nincs olyan hightech tevékenység, amelyre nagy szükség lenne. És ha jönnének keletről beruházók, azok se oldanák meg azt, hogy az exportunk jelentősen növekedjen, még Kína se, mert ő is követő ország, amely olcsón tud előállítani olyan termékeket, amelyeket nyugaton kitaláltak, tehát az innováció megtörtént. Ez nem előrevivő út!
Miért pont Magyarország játszaná az Orbán Viktor által elképzelt transzferszerepet? Az Európai Unió GDP-jének 1,2-1,4 százalékát adja Magyarország, hibahatáron belül vagyunk. A kormány által hangoztatott gazdasági semlegesség jól hangzó, de humbug szöveg. Mivel az ország az EU tagja, amely vámunió is, nem tudunk a saját kontónkra kereskedni ázsiai országokkal, csak egységesen lehet lépni. Ha a magyar kormány külön vámkedvezményeket akarna adni, azt csak úgy tehetné meg, ha az egész Unió ezzel egyetért, de akkor már nem lenne ránk szükség, más országgal is üzletelhetnének.
Más kérdés, hogy sajnos el tudom képzelni a kilépést az EU-ból, mert Orbán Viktor számára a hatalom a legfontosabb, nem az ország érdeke, a felzárkózása. Az elmúlt 14 év megmutatta, hogy a balti országok, Lengyelország és Románia is jobban fel tudott zárkózni, ami nem érdekelte a magyar vezetést. Most az érdekli Orbánt, hogy többletpénzt tudjon behozni az országba, hogy fenn tudja tartani a meglévő viszonyokat és maga mellett tudja azt a nagytőkés osztályt, amelyet ő épített ki, és amely nem tud megállni a lábán, nem tud hatékonyan működni.”
Ezt is ajánljuk a témában
Ukrán háború, nemzetközi elfogatóparancs, gazdasági semlegesség, nemzeti konzultáció – ezekről beszélt a Kossuth Rádióban a miniszterelnök.