Nyitókép: YouTube
Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió, Jó reggelt, Magyarország! című műsorának vendége.
Budapesten lesz a helyszíne a nyugati világ csúcstalálkozójának
A beszélgetés elején Orbán Viktor miniszterelnök kérdésre válaszolva rámutatott: Budapest lesz a helyszíne november 7-én az Európai Politikai Közösség találkozójának, amely a nyugati világ csúcstalálkozója. Ezt a formációt Emmanuel Macron francia elnök találta ki, így ennek mentén a kormányfő arról tájékoztatott, hogy már egyeztetett is a rendezvény részletei kapcsán a francia elnökkel.
A kormányfő kérdésre válaszolva rámutatott: természetesen a főváros közlekeédésre is hatással lesz a nagyívű rendezvény. Mint fogalmazott: „amikor negyvenegy-néhány államfő berobog, akkor a közlekedés elnehezül, de azt kérem a budapestiektől, hogy ezt viseljék türelemmel és megértéssel, mert ez valójában a nyugati világ csúcstalálkozója lesz.”
A kormányfő hozzátette: ráadásul
kettő nappal leszünk az Egyesült Államok választása után, ami könnyen teremthet teljesen új helyzetet a világpolitikában.”
A gazdasági versenyképességről
Az Európai Unió gazdasági versenyképesség szempontjából hátrányba került, amelyből ki kellene mozdulni. Annak kapcsán, hogy egy ilyen helyzetben mint tehet Magyarország, Orbán Viktor miniszterelnök rámutatott: noha a keleti országok gazdasági sikerei lenyűgözőek, kulturálisan nem adaptálhatóak számunkra, a nyugati modellek pedig még Mario Draghi szerint is megfeneklenek gazdasági szempontból, így a magyar kormányfő rámutatott:
Magyarországnak egy olyan gazdasági modellt kell kialakítania, amely a magyarok számára testreszabott, „amiben a magyarok jól érzik magukat, amiben tudnak teljesíteni, amiben elő tudják hívni saját maguk tehetségét.”
Mint a kormányfő hozzátette: „át kell venni mindent, ami jó Nyugatról, át kell venni mindent, ami jó Keletről,
semmit nem szabad átvenni sem Nyugatról, sem Keletről, ami nem jó nekünk. Az egyszerűség kedvéért ezt a gondolkodásmódot és politikát írjuk le úgy, hogy gazdasági semlegesség. Vagyis Magyarországnak a saját útját kell járnia.”
Az orosz-ukrán háború okozta kihívásokról
A szomszédunkban zajló háború kapcsán a kormányfő kérdésre válaszolva rámutatott: a második világháborúból győztesként kikerült országok „egy teljesen új élménnyel szembesülnek: éppen elveszítenek egy háborút. Magyarország nem. Mert ez nem a mi háborúnk. Nem is szálltunk bele.” Vagyis
sikerült kimaradnunk az orosz-ukrán háborúból. Ha abból sikerült kimaradni, akkor egy elhibázott, háborús logikára épülő, rossz gazdaságpolitikából is ki lehet maradni”
– húzta alá a miniszterelnök.