Mráz: Róna Dániel bevezette a közvéleményformáló-kutatás fogalmát a közvélemény-kutatás helyett (VIDEÓ)

2024. október 24. 09:37

Kiszelly Zoltán úgy véli, nincs ingyen ebéd, azt a támogatást, amit Magyar Péterék a Néppárttól kapnak, vissza kell majd fizetni, egyrészt szavazattal, másrészt pénzzel.

2024. október 24. 09:37

Fotó: MTI/Illyés Tibor

Orbán Viktor ünnepi beszédében nem finomkodott, azt mondta Magyar Péterről: 

igazi aláíró fajta, ideális egy bábkormány élére.

Kinek hogyan sikerült mozgósítani? Miért pont az ünnepre időzítették annak a közvélemény-kutatásnak a nyilvánosságra hozatalát, amely szerint a Tisza megelőzte a Fideszt? Melyik cég csinálta a felmérést és mi volt a céljuk: megismerni a valóságot vagy manipulálni, befolyásolni a szavazókat? 

Gerhardt Máté erről kérdezte Mráz Ágoston Sámuelt és Kiszelly Zoltánt a Patrióta Extrában.

Ezt is ajánljuk a témában

Mint azt tegnap megírtuk: Róna Dániel, a 21 Kutatóközpont igazgatója a Partizán keddi műsorában arról beszélt, hogy bár az általa igazgatott intézmény szerdán közzétett felmérésben azt mérték, hogy a biztos pártválasztók körében a Tisza Párt két százalékkal megelőzte a Fideszt, valójában ez nincs így.

A Patrióta adásában Mráz Ágoston Sámuel arról beszélt, hogy az elkövetkező másfél év erről a csatározásról fog szólni. 

Minden jel arra utal, hogy Magyar Péter egy baloldali gyűjtőpártot épít fel, 

a Fidesz pedig régóta egy jobboldali, középen álló, kormányképes politikai erő, ami most kap egy erős kihívót. A küzdelem arról fog szólni, hogy ki lesz az, aki a magyar társadalom többségének elvárásrendje szerint próbálja majd az országot irányítani” – fogalmazott.

Mráz szerint Orbán Viktor az október 23-ai beszédében felhívta a választók figyelmét, hogy a másik politikai erő a külföldi érdekek képviseletére törekszik. Úgy véli: ezt az elkötelezett Tisza-szavazók nem fogják elfogadni, de a kérdés mindig az, hogy a középen álló szavazók mit fognak gondolni.

Az elemző szerint Magyar Péternek meg van engedve, hogy pár dologban önállónak látsszon, de a legfontosabb kérdésekben – például Ukrajna támogatásában – ki kell állnia a brüsszeli nagykoalíció mellet.

Bábkormány

Kiszelly Zoltán szerint nincsen ingyen ebéd, tehát azt a támogatást, amit most Magyar Péterék kapnak, vissza kell fizetni, egyrészt szavazattal, másrészt pénzzel. Az elemző szerint hasonló zajlott Lengyelországban: amint Tuskék hatalomra kerültek, épp csak egy tervet adtak be az igazságügyi reformra – amit még végre sem hajtottak –, és Brüsszel már elkezdte folyósítani a pénzeket.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy Tuskék győzelme után mindent bevetettek – rendőrök vezették ki a közszolgálati TV és rádió vezetőit, illetve PiS-es képviselők ellen indítottak eljárást.

Mráz Ágoston az október 23-ai megemlékezések kapcsán elmondta: 

látszik, hogy mind a két politikai oldalnak van mozgósító ereje, és a Tisza Párt esetében a tegnapi esemény nem volt annyira látványosan kudarcos, mint a közmédia előtti tüntetés, 

de azt állítani politikai elfogultság, hogy ez egy hatalmas siker lett volna mozgósításban.

Ezt is ajánljuk a témában

Kiszelly szerint más dolog kattintani vagy lájkolni valamit az interneten, mint kimenni az utcára egy rendezvényre vagy tüntetésre. Úgy véli, a Kunigundai úti megmozduláson azért sérelmezték sokan, hogy nem voltak fiatalok, mert Magyar Péter valójában nem tudja megszólítani a fiatalokat. „Ez csupán egy kommunikációs trükk Magyar Péter részéről” – tette hozzá.

Az adásban a Tisza Párt rendezvényének lengyel vendégéről is szó esett, 

aki a National Endowment for Democracy-hoz köthető, amit Gerhardt Máté műsorvezető szerint sokan a CIA-hoz kötnek.

Mráz ezzel kapcsolatban inkább azt emelte volna ki, hogy a férfi a Néppárthoz tartozik, melynek vezetője Manfred Weber, aki nyíltan megmondta, hogy kormányváltáson fog dolgozni Magyarországon. „Az más kérdés, hogy a Néppárt milyen kapcsolatban van az amerikaiakkal” – tette hozzá.

Közvélemény-kutatás

A 21 Kutatóközpont anyagáról Mráz elmondta: korábban (a '22-es választás előtt) is jelentek már meg hasonló kutatási adatok, hogy a közös ellenzéki lista megelőzte a kormánypártot, de szerinte a módszertannal vannak kivetnivalók.

Mráz szerint Róna Dániel ezzel bevezette a közvéleményformáló-kutatás fogalmát a közvélemény-kutatás helyett.


 

Összesen 62 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pelso j.
2024. október 24. 14:46
pubi, valamelyest azt kezdte csinálni az ellenfél kicsiben, amit ti nagyban, bő évtizede. samuka, nálatok nem elég képmutatónak, kétszínűnek lenni, annak is kell látszani a te pozíciódban, ugye.
ihavrilla
2024. október 24. 12:06
Valami hatalmas stáb lehet Magyar Péter mögött, mert sok apró ötletből ( amik nem is hülyeségek ) állítják össze a nagy egészet 2026-ra. Kezd félelmetes lenni. Nagyon jó az irányítás, összadolgoztás. Látszik a csapda. Mennyi pénz van mögötte és honnan? Remélem nem sikerül, mert azért nem hülyék az emberek. Na jó, egy réteg kivétel, de azok eddig is ilyenek voltak.
szemlelo-2
2024. október 24. 11:49
A fogalom nem új. Már a "Babar, a kis elefént" francia rajzfilm sorozat egyik epizódjában is beszélnek "közvélemény formáló közvéleménykutatásról".
coyote-0
2024. október 24. 11:14
"a Fidesz pedig régóta egy jobboldali, középen álló, kormányképes politikai erő, ami most kap egy erős kihívót." Igazából nem bánom. Belekényelmesedtek a hatlomba, az az igazság. Az elmúlt évben jópár hibát elkövettek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!