Mint azt tegnap megírtuk: Róna Dániel, a 21 Kutatóközpont igazgatója a Partizán keddi műsorában arról beszélt, hogy bár az általa igazgatott intézmény szerdán közzétett felmérésben azt mérték, hogy a biztos pártválasztók körében a Tisza Párt két százalékkal megelőzte a Fideszt, valójában ez nincs így.
A Patrióta adásában Mráz Ágoston Sámuel arról beszélt, hogy az elkövetkező másfél év erről a csatározásról fog szólni.
Minden jel arra utal, hogy Magyar Péter egy baloldali gyűjtőpártot épít fel,
a Fidesz pedig régóta egy jobboldali, középen álló, kormányképes politikai erő, ami most kap egy erős kihívót. A küzdelem arról fog szólni, hogy ki lesz az, aki a magyar társadalom többségének elvárásrendje szerint próbálja majd az országot irányítani” – fogalmazott.
Mráz szerint Orbán Viktor az október 23-ai beszédében felhívta a választók figyelmét, hogy a másik politikai erő a külföldi érdekek képviseletére törekszik. Úgy véli: ezt az elkötelezett Tisza-szavazók nem fogják elfogadni, de a kérdés mindig az, hogy a középen álló szavazók mit fognak gondolni.
Az elemző szerint Magyar Péternek meg van engedve, hogy pár dologban önállónak látsszon, de a legfontosabb kérdésekben – például Ukrajna támogatásában – ki kell állnia a brüsszeli nagykoalíció mellet.
Bábkormány
Kiszelly Zoltán szerint nincsen ingyen ebéd, tehát azt a támogatást, amit most Magyar Péterék kapnak, vissza kell fizetni, egyrészt szavazattal, másrészt pénzzel. Az elemző szerint hasonló zajlott Lengyelországban: amint Tuskék hatalomra kerültek, épp csak egy tervet adtak be az igazságügyi reformra – amit még végre sem hajtottak –, és Brüsszel már elkezdte folyósítani a pénzeket.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy Tuskék győzelme után mindent bevetettek – rendőrök vezették ki a közszolgálati TV és rádió vezetőit, illetve PiS-es képviselők ellen indítottak eljárást.
Mráz Ágoston az október 23-ai megemlékezések kapcsán elmondta:
látszik, hogy mind a két politikai oldalnak van mozgósító ereje, és a Tisza Párt esetében a tegnapi esemény nem volt annyira látványosan kudarcos, mint a közmédia előtti tüntetés,
de azt állítani politikai elfogultság, hogy ez egy hatalmas siker lett volna mozgósításban.