Rosszabbul élnek, mint egy éve: elégedetlenek Donald Tusk balliberális kormányával Lengyelországban
Nem jött be a kormányváltás a lengyeleknek.
„Több és élesebb eszközt akarunk a nem megfelelően viselkedő országokkal szemben” – mondta Magdalena Andersson.
Nyitókép: Nicolas Economou / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Az Európai Uniónak „demokráciabiztossá” kell válnia, és képesnek kell lennie arra, hogy kizárja azokat az országokat, amelyek az ellenkező irányba haladnak – mondta Magdalena Andersson volt svéd miniszterelnök és szociáldemokrata frakcióvezető a munka ünnepén mondott beszéde előtt tartott sajtótájékoztatón, közölte az Euractiv. „Az EU-nak ki kell állnia azért, amiben hiszünk: az emberi jogokért, a jogállamiságért és a demokráciáért” – mondta Andersson szerdán a közelgő uniós választások előtt.
„Mivel a taggá válni kívánó országoknak meg kell felelniük bizonyos követelményeknek, teljesen normális, hogy a demokrácia fejlődésében visszalépő országoknak keményebb intézkedésekkel kell szembenézniük” – fogalmazott. „Több és élesebb eszközt akarunk a nem megfelelően viselkedő országokkal szemben” – mondta, hozzátéve, hogy a jelöléseknek a jelenleginél világosabbnak és keményebbnek kell lenniük.
„Két ország, amelyet az EU kiemelt ezen a téren, Magyarország és Lengyelország,
annak ellenére, hogy Lengyelországnak most új kormánya van, amely ismét meg akarja erősíteni a demokráciát” – mondta, utalva Donald Tusk miniszterelnök tavaly megválasztott lengyelországi kormányára.
Egyik javaslata az, hogy az EU-nak képesnek kellene lennie arra, hogy kizárjon országokat, ha azok már nem tekinthetők demokráciának.
„Nem akarjuk, hogy kizárják az uniós országokat, de végső következményként olyan szabályoknak kell lenniük, amelyek ezt lehetővé teszik” – mondta Andersson.
A demokratikus elveket veszélyeztető országok szankcióinak világosabb ranglétráját is szorgalmazta, ami lehetővé tenné a tagállamok felfüggesztését a schengeni együttműködésből. Javaslatai között szerepel, hogy könnyebbé váljon a pénz visszatartása azoktól az országoktól, amelyek nem tartják tiszteletben a jogállamiságot, ami szerinte sérti a sajtószabadságot, a szakszervezeti jogokat és a polgári szabadságjogokat.