Szijjártó belengette, milyen jelöltet támogatna hazánk a NATO élére

2024. április 03. 19:37

A NATO történetében pedig még soha nem fordult elő az, hogy valamelyik közép- vagy kelet-európai országból került volna ki főtitkár – mutatott rá a magyar tárcavezető.

2024. április 03. 19:37

Nyitókép: Szijjártó Péter Facebook-oldala

A NATO történetében még soha nem adott főtitkárt közép- vagy kelet-európai tagállam, ezért itt lenne ennek az ideje, különös tekintettel arra, hogy a fő biztonsági kihívás jelenleg ebből az irányból érkezik – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Brüsszelben.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a NATO külügyminiszteri tanácsülésének szünetében tartott sajtótájékoztatóján közölte, hogy Magyarország mindig is támogatta az észak-atlanti szövetség keleti szárnyának megerősítését, és remélhetőleg ez az irány a következő főtitkár személyében is megmutatkozik majd.

„A helyzet ugyanis az, hogy a NATO történetében még soha nem fordult elő az, hogy valamelyik közép- vagy kelet-európai országból került volna ki főtitkár. Holott már húsz, illetve huszonöt éve a közép- és kelet-európai országok nagy része tagja a NATO-nak” – mutatott rá.

„És ezért én azt gondolom, hogy itt lenne az ideje annak, hogy ezt a gondolatot hangsúlyosan vessük fel” 

– tette hozzá. „Ha egyetértünk abban itt a NATO-ban, márpedig egyetértünk, hogy a fő kihívás jelenleg keleti irányból érkezik, akkor azt gondolom, helytálló gondolat, hogy végre egyszer a főtitkár is a NATO keleti feléből kerüljön ki” – szögezte le.

Szijjártó Péter tudatta, hogy a tagállamok egy jelentős része jól láthatóan Mark Rutte leköszönő holland miniszterelnök megválasztását támogatja a tisztségre. „De Magyarország ezt nem fogja tudni megtenni, mivel a NATO védelmi szövetség, ahol a legmagasabb szintű bizalomra van szükség a vezetők irányában” – hangsúlyozta.

„Mi, magyar részről nem tudjuk a bizalmunkat, nemcsak a legfelső, hanem semmilyen szinten sem egy olyan emberbe helyezni, aki korábban Magyarország térdre kényszerítéséről beszélt. Azt hiszem, hogy ez érthető mindenki számára” 

– húzta alá.

A miniszter végezetül kifejtette, hogy van még néhány tagállam, amely hezitál, és Klaus Iohannis román elnök jelöltsége ebből a szempontból új helyzetet teremtett.

Örülünk annak, hogy van közép-európai jelölt, s még egyszer elmondom, azt gondoljuk, hogy itt lenne az ideje annak, hogy komolyan megvitassuk azt a kérdést, hogy hogyan fordulhat elő az, hogy a NATO-nak még soha nem volt a közép-, illetve kelet-európai térségből kikerülő főtitkára” – összegzett.

(MTI)

 

Összesen 172 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Lami66
2024. április 04. 08:57
Érthető a szándék, hogy kelet európai legyen. De a jelenlegi politikai helyzetben szerintem vagy a tuskót, vagy a cseh idiótát választanák meg, ami kb egyenlő lenne az európai háborúval.
pipa89
2024. április 04. 08:09
Egy kelet-közép-európai nagyobb erőfeszítést tenne egy világháború kirobbantásának megakadályozásáért, mint egy nyugati. Kivéve, ha a román a jelölt. Egyébként ez a térség már 2015 óta (sőt még korábban) a jelölt arra, hogy beletolja a globalista bankos-hadiipari banda az oroszok elleni háborújába. Ergo nem fogják rábízni a tisztséget egy olyanra, aki folyamatosan szembe megy velük és nem végrehajt, mint Ursula Brüsszel, Macron Párizs, Scholz Berlin vagy Tusk Warsó etc. élén. Mi piaca vagyunk a Nyugatnak, és a stratégiájukban eleve hullazsák-tölteléknek szántak minket.
rocktoberi-2
2024. április 04. 06:54
Rutte egykor a zoofília és pedofília büntethetőségének eltörlését követelte. Aztán miniszterelnök lett belőle . Nem lehet azt mondani, hogy a hollandok magasra teszik a lécet választáskor.
rocktoberi-2
2024. április 04. 06:34
Egy román jelölt semmivel sem jobb mint a buzi Rutte.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!