Miskolcon tett fontos bejelentést Orbán Balázs
A miniszterelnök politikai igazgatója elárulta, újjászületik és új funkciót kap a Korona Szálló.
Jó minőségű képzést és nívós külföldi partnereket emleget a Frankfurter Allgemeine Zeitung az MCC-ről készített riportjában. Még a német lap is azt írja, hogy nincs nyoma politikai indoktrinációnak az intézményben.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung terjedelmes cikkben számolt be az esztergomi MCC Fesztiválról. Az írásban kiemelik, az esemény egyben az MCC lényegét is képviseli: közösségépítés, magas szintű tudományos diskurzus magyar személyiségekkel és nemzetközi vendégekkel, történelmi tudatosság és persze szórakozás. Megemlítik azt is: az ilyen interdiszciplináris diákkollégiumoknak olyan hagyománya van Magyarországon, amelyet még a kommunista uralom sem tudott teljesen megsemmisíteni. A támogatással és a tanórán kívüli kurzusokkal a tehetséges fiatalokat támogatják, akik így nagyon jó oktatásban részesülhetnek.
A cikkben kitérnek arra a gyakran elhangzó kritikára is, miszerint
itt egy Fidesz-káderiskola épül közpénzből.
A Die Zeit című német lap szerint például „Orbánológiát” tanítanak ott. A FAZ ennek kapcsán az Esztergomban sétáló fiatalok körében végzett szúrópróbaszerű felmérést, amelynek eredményei nem támasztják alá a Die Zeit állításait. Azt írják:
politikai indoktrináció nem folyik, ugyanakkor az is világos, hogy az intézmény meglehetősen konzervatív.
Az egyik megkérdezett, az ELTE-n jogot tanuló, saját bevallása szerint a Momentumot támogató Márta például kritikus szelleműnek tűnik. Azt mondja: feltételezhetően az MCC legtöbb oktatója meglehetősen közel áll a kormányhoz, de
még soha senki nem kérdezte meg őket politikai nézeteikről, vagy próbálta őket valamelyik irányba terelni.
Amit mindenki hangsúlyoz, az az intézményre jellemző angolszász mintára kialakított vitakultúra: az érveket és ellenérveket a lehető legjobban kell képviselni, függetlenül attól, hogy az adott kérdésben ki-ki milyen személyes véleményen van. Hasonló következtetésre jutott Weiler Vilmos újságíró is, aki a Telexen egy kritikus cikksorozatot szentelt az MCC-nek. „Közelebbről megvizsgálva úgy tűnik, hogy azok, akik janicsárképző iskolának nevezik az intézményt, nemcsak leegyszerűsítik a dolgot, hanem figyelmen kívül hagyják a legfontosabbat” – írja Weiler. Szerinte nyoma sincs közvetlen politikai agymosásnak.
Az MCC több nyugati ország intézményeivel is együttműködési megállapodást kötött. Együttműködnek a berlini ESMT Business School nevű intézménnyel. De az MCC diákjai a Roger Scruton Legacy Foundation révén tanulhatnak Oxfordban vagy Cambridge-ben. Legutóbb pedig az MCC megvásárolta a bécsi Modul Egyetemet. Alkalmanként a német Konrad Adenauer Alapítvánnyal is van együttműködés.
Nyitókép: Mandiner/Ficsor Márton