Egyesített erővel manipulálják a választókat a baloldali közvélemény-kutató cégek
Kialakult a manipulációs kerekasztal.
A legfrissebb kutatás szerint a Jobbik bukta a legtöbbet az elmúlt egy évben.
Stabilizálódott a Fidesz-KDNP támogatottsága márciusban az előző hónapokhoz képest: a kormánypártok 34 százalékon állnak a teljes népesség, 47 százalékon pedig a biztos pártválasztók körében – közölte a Republikon Intézet friss kutatását a Telex. Az eredmények szerint az ellenzéki pártok közül Momentum 2-2 százalékponttal erősödött február óta: a teljes népesség körében 6 százalékon, a biztos pártválasztók körében 8 százalékon állnak az elmúlt egy hónapban.
Az MSZP és a Párbeszéd is 1-1 százalékpontot veszített támogatottságából a hónapban: az MSZP 3 százalékon és 5 százalékon, a Párbeszéd 1 százalékon és 2 százalékon áll. A DK továbbra is változatlanul 14 százalékon áll a teljes népesség körében, a biztos pártválasztók körében pedig 20 százalékon.
A megkérdezettek 65 százaléka biztosan elmenne szavazni, amennyiben most tartanák a választásokat. 19 százalék mondta azt, hogy valószínűleg elmenne, 6 százalék, hogy valószínűleg nem szavazna, és 4 százalék biztosan nem szavazna.
A Republikon Intézet a 2022-es országgyűlési választások évfordulóján azt is megvizsgálta, hogyan alakult a pártok támogatottsága az elmúlt egy évben. Szerintük a Fidesz-KDNP veszítette a legtöbb szavazót, a biztos pártválasztók körében 9 százalékponttal csökkent a támogatottságuk, ám ettől függetlenül nagy eséllyel kormányon maradnának, ha most tartanák a választásokat.
Az elmúlt évben a DK 8 százalékkal erősebb a pártválasztók körében, mint egy évvel ezelőtt. A DK mellett egyedül az LMP tudott erősödni a választások óta eltelt időszakban. Az ellenzéki pártok közül
3 százalékponttal csökkent a támogatottságuk a folyamatos belharcoknak és a kilépéseknek köszönhetően. Megjegyzik, figyelemre méltó a Mi Hazánk előretörése, tavaly áprilishoz képest 4 százalékkal erősödtek a pártválasztók körében, ami a Republikon szerint kibontakozó válsággal magyarázható. Az MKKP szintén kis mértékben erősödött az elmúlt évben.
A kutatás rámutat, a válságban megerősödő szélsőjobboldali erők és az újabb kétharmad okozta csalódottság következtében előkerülő protestszavazók és bizonytalanok
„eddig egyensúlyban tartották a politikai mérleget, ami a következő évben könnyen felborulhat”.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán