NAK: Az élelmiszerár-stop nem hátrányos a hazai termelőknek

2022. január 19. 10:55

A profit kis százalékát érinti csak árak befagyasztása.

2022. január 19. 10:55
null

A meghatározott élelmiszerek februártól érvényes rögzítése nem okoz hátrányt a hazai termelőknek, beszállítóknak, alapvetően a kiskereskedelmet érinti, és csak a profitjuk kis százalékát – hangsúlyozta szerdai közleményében a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). A döntés védi a beszállítókat, és

nem várható áruhiány, vagy az import áruk mennyiségének növekedése sem

– tették hozzá. A NAK fontos eredménynek tartja, hogy a hat termék árának átmeneti maximalizálását előíró szabályozás az esetleges áruhiány elkerülése érdekében a kereskedőket, és nem a beszállítókat kötelezi garantálni az érintett termékek jelenlétét a boltokban. A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek beszállítói ennek köszönhetően jelentős tehertől mentesülnek.    

Az agrárkamara azzal számol, hogy a kiskereskedelmi szektor legnagyobb szereplőinek 2020. évi profitja megközelítette a 80 milliárd forintot, a mostani intézkedés pedig a legnagyobb üzletláncok akkori profitjának legfeljebb 5-10 százalékát érintheti. A NAK felhívta a figyelmet arra, hogy az árrögzítés nem vonatkozik a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek beszállítóinak beszállítói áraira. Ez azt jelenti, hogy továbbra is a hatályosan alkalmazott beszállítói árakat kell majd fenntartani, azaz a forgalmazók nem mondhatják fel a meglévő szerződéseket a fogyasztóiár-stopra hivatkozva.    

Az agrárkamara szakértői szerint

nagyon alacsony a valószínűsége a jelentős távolságból érkező olcsó importáru megjelenésének.

Másik beszállítókra átállni egyrészt időigényes folyamat lenne, másrészt a nagyobb élelmiszerláncoknál is komoly érték a beszállítói stabilitás és megbízhatóság. A szabályozás átmeneti jellege miatt a kiskereskedelmi üzletek nem mondanának le a meglévő megbízható beszállítói kapcsolataikról – tették hozzá. A kamara felidézi, hogy a beszállítókat védi a tisztességtelen forgalmazói magatartásról szóló törvény is, amely szerint tisztességtelen forgalmazói magatartásnak minősül, ha a beszállítóval szemben a kereskedő a beszerzési árat a beszállító tiltakozása ellenére egyoldalúan csökkenti, vagy ha a beszerzési ár csökkentésére irányuló szerződésmódosítás érdekében a kereskedő a beszállítót a szerződéses kapcsolat megszüntetésével, terméke rendelésének lemondásával, a rendelésállomány csökkentésével, eladásösztönző tevékenységek – így különösen az akciók és promóciók – lemondásával vagy más, a beszállítónak anyagi vagy erkölcsi veszteséget okozó eszközzel fenyegeti.

(MTI)

Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Wezuv
2022. január 20. 11:25
Van akiknek ez nagy segítség. Ha te nem vagy közöttük örülj! A kereskedők majd más áruk árának emelésén behozzák a veszteséget, a kispénzű emberek ezen csak nyernek. Mi akik módosabbak vagyunk, majd álljuk a terheket a többi áru árának emelése miatt. Ezzel nekem semmi bajom, ez így helyes. Kérdezz meg erről egy komcsit! (Pedig az egyenlő elosztás, egyenlő munka... Ja a nagy büdös...)
teklapavle
2022. január 19. 11:26
Megérkezett a megrendelt hazugság? Ha nem balkáni éhbérért dolgoznánk, akkor nem lenne szükség a csirke far-hát árát kommunista módszerekkel csökkenteni, vagy egy tollvonással "birkózószőnyegre teperni" az inflációt. Igaz, Viktor?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!