Küszöbünkig jött a forrongó világ: már a budapesti szír nagykövetség is zászlót cserélt
Folyik a hatalomátvétel.
A Magyarország élőben idei első adásában Lánczi Tamás és Farkas Örs latolgatták, mi várható politikai értelemben az új esztendőtől.
Farkas Örs, politikai elemző szerint 2019-ben a politikai tér megváltozása, az ellenzéki erők átcsoportosítása eredményezett egy olyan helyzetet, ahol az ellenzék is pozícióhoz tudott jutni.
Lánczi Tamás, politológus úgy látja, politikai innováció jelent meg a baloldalon:
„Látható, hogy alkalmazkodtak ahhoz a választási rendszerhez, ami már hosszú idő óta itt van velünk és most először tudtak erre érdemben reagálni az ellenzéki pártok. Az a stratégia, amit kialakítottak az szemmel láthatóan sikeresebb volt, mint amit az elmúlt években alkalmaztak.”
Hozzátette, ez nem rajzolta át a pártok támogatottsági sorrendjét, hiszen látható, hogy a Fidesz a ciklus felénél is messze a legtámogatottabb párt.
Farkas Örs szerint inkább az ellenzéki erők kerültek lépéskényszerbe:
„Folyamatosan csapdahelyzetről és mindenféle kommunikációs blöffökről beszélnek, holott legyünk őszinték, ha valakinek a választók megszavazzák a bizalmat, akkor el is várják tőle, hogy vállaljon fel bizonyos döntéseket. Egyelőre azt látjuk, hogy az ellenzéki vezetők nem mernek dönteni.”
Ezzel az állítással Lánczi Tamás is egyetértett. Elmondta, az ellenzék csak egymásra tolja a felelősséget és ha valaki négyszemközt beszélget ellenzéki politikusokkal vagy elemzőkkel, az érzet alakul ki, hogy az ellenzék inkább nem is akar tudni arról mi zajlik a körülöttük.