Borítékolható volt a műbalhé – elemzőt kérdeztünk a választókörzetek tervezett átalakításáról
Mráz Ágoston Sámuel szerint mindenképp szükség van az arányosításra, a Nézőpont Intézet vezetője a felmerülő kritikákra is reagált.
A módosító szerint a renitens képviselők akár egyévnyi fizetésüket is elveszíthetnék, illetve két hónapra is kitilthatóak lennének a Tisztelt Házból.
Az Országgyűlés honlapjára feltöltött módosító javaslat értelmében emelnék a kiszabható büntetési tételeket a kifogásolhatóan viselkedő országgyűlési képviselőkkel szemben.
A törvényjavaslat alapján a képviselőktől a házelnök akár 6 hónapnyi fizetést is elvonhat, amennyiben a képviselő fizikai erőszakot alkalmaz, vagy az ülés, a vita illetve a szavazás menetét hátráltatja, vagy az Országgyűlés ülésének résztvevőjét az üléstermi jogai gyakorlásában vagy kötelezettségei teljesítésében akadályozza.
Az Országgyűlés elnöke a fizikai erőszakot alkalmazó képviselőt akár 60 naptári napra, azaz két hónapra is kitilthatja a parlamentből, de 30 napra azt a képviselőt is kitilthatják a Tisztelt Házból, aki az ülés, a vita vagy a szavazás menetét akadályozza.
A módosítás értelmében, ha a kizárt képviselő az ülést vezető elnök ülésterem elhagyására irányuló felszólításának nem tesz eleget, az ülést vezető elnök a képviselő azonnali hatályú kitiltását rendelheti el. A kitiltás a törvény értelmében a Parlament és a Képviselői Irodaház épületére is vonatkozik. Az épületből kitiltott képviselő, mivel fizikailag nem gyakorolhatja szavazati jogát, így azt egy másik képviselőnek adhatná át. A módosításban szerepel egy olyan kitétel is, miszerint „titkos szavazás esetén a kitiltott képviselő a szavazás időtartama alatt a házelnök által kijelölt helyiségben gyakorolhatja szavazati jogát”.
A módosító a pénzbüntetések mértékét is megemelné. A javaslat 49. szakaszának második bekezdése szerint például a tiszteletdíj-csökkentésnél van egy duplázó kitétel is. Amennyiben ugyanis a fentiekben leírt fizikai erőszakot követ el egy képviselő, vagy „a képviselő az ülés, a vita vagy a szavazás menetét akadályozza, vagy az Országgyűlés ülésének résztvevőjét az üléstermi jogai gyakorlásában vagy kötelezettségei teljesítésében akadályozza”, majd az ülést levezető elnök, vagy házelnök által elrendelt kitiltásnak nem tesz eleget, és a képviselő nem hagyja el az üléstermet, akkor a tiszteletdíj-csökkentés felső határa a kétszeresére emelkedik, vagyis akár 12 havi fizetést is megvonhatnak a renitens képviselőtől.