Mintademokrácia keleten: háromezer rendőr vette őrizetbe a dél-koreai elnököt!
Lázadással vádolják az államfőt.
A választási rendszert érintő, részletes szakpolitikai javaslattal állt elő a Momentum Mozgalom – Fekete-Győrék kétfordulós, vegyes rendszert akarnak, megtartanák a határon túliak választójogát, de kiterjesztenék a levélszavazást a külföldön élő magyarokra is.
Eddig nem sok konkrét javaslatot hallhattunk a Momentum Mozgalom háza tájáról, úgy tűnik azonban, hogy augusztusban aktivizálódni kezd az újonnan alakult párt: szerdán már megírtuk, hogy augusztus 29-re Európamenettel készülnek, most pedig Fekete-Győr András pártja konkrét szakpolitikai javaslattal rukkolt elő a választási rendszer megváltoztatásával kapcsolatban.
A párt szerint a mostani rendszer aránytalan, nem érvényesülnek a választók másodlagos preferenciái, nehezíti a pártok és jelöltek együttműködését és ellehetetleníti a párbeszédet. A Momentum szerint további problémát jelent, hogy „a kerülethatárok manipulatív módon, politikai szempontok alapján” lettek meghúzva.
A köztudatba a NOlimpia-kampánnyal berobbant politikai mozgalom vegyes rendszert akar, eszerint 129 képviselőt arányos listán, míg további 70-et kétfordulós rendszerben, egyéni szavazással választanának meg. A kétfordulós rendszer bevezetésével érvényelsülnének a választók másodlagos preferenciái is – véli a Momentum. Eltörölnék a győzteskompenzációt, és hangsúlyosabbá tennék a listás ágat – szerintük ezzel arányosabbá válna a rendszer. A rendszerben meghagynák a vesztes töredékszavazatokat, és az 5%-os küszöb is maradna. A határon túli választópolgárok a Momentum javaslata alapján továbbra is szavazhatnának egyéni jelöltekre.
A Momentum javaslata ezen felül kiterjesztené a levélszavazást a magyar lakhellyel rendelkező, de külföldön tartózkodó állampolgárok számára is. Megváltoztatnák a politikai reklámra vonatkozó szabályozásokat – szerintük a jelenlegi rendszer nem átlátható, az Állami Számvevőszéknek pedig felügyeleti és szankcionálási jogkörrel kéne rendelkeznie.
A magánszemélyek vég nélküli adományozását adományozási korláttal akadályoznák, de a Momentum korlátozná a CÖF választási kampánytevékenységét is. Ezen felül betiltanák a kormányzati hirdetéseket, továbbá, a sugárzott médiában politikai hirdetések is helyet kaphatnának. A párt javaslata kötelezővé tenné a kampányidőszak alatt a politikai programok bemutatását is.
Változna a köztársasági elnök szerepe is – a Momentum azt akarja, hogy az államfőt kétfordulós rendszerben, közvetlenül válasszák meg a választópolgárok. Az elnök jogköreit kismertékben növelnék, de nem szeretének elmozdulni egy félprezidentális rendszer felé.