Nem alaptörvény-ellenes, hogy nem minden külföldön tartózkodó szavazhat levélben

2016. április 20. 21:48

Nem korlátozza a szavazáshoz való jogot az a rendelkezés, amely a magyarországi lakcímmel rendelkező, de a szavazás napján külföldön tartózkodók számára nem teszi lehetővé a levélben történő voksolást – döntött 8-5 arányban az Alkotmánybíróság. A testület ugyanakkor leszögezte: ez a döntés nem azt jelenti, hogy ettől eltérő szabályozást ne hozhatna a törvényalkotó.

2016. április 20. 21:48

Az Alkotmánybíróság (Ab) szerdán nyilvánosságra hozott döntése szerint nem ütközik az alaptörvénybe, hogy a választási törvény nem teszi lehetővé a magyarországi lakcímmel rendelkező, de a szavazás napján külföldön tartózkodók számára a levélben szavazást. Az Ab szerint a támadott rendelkezés nem korlátozza a szavazáshoz való jogot.

Az Ab-hoz forduló magánszemély azt kifogásolta, hogy Magyarországtól több mint ezer kilométerre, az ottani külképviselettől több mint száz kilométerre tartózkodik, szavazatának leadásához szükséges többórás utazás több tízezer forintjába kerülne. Ehhez képest az a vele összehasonlítható helyzetben lévő, szintén Magyarországon kívül tartózkodó választópolgár, akinek nincs magyarországi lakcíme – mint például több százezer határon túl, kisebbségben élő magyar állampolgár –, az őt érintő terhek, nehézségek, költségek nélkül gyakorolhatja választójogát a levélben szavazás segítségével. Mindez az indítványozó szerint sérti többek között a diszkrimináció tilalmát, a jogegyenlőség alkotmányos alapelvét.

Az indítványozó felvetette azt is, hogy az Ab mulasztásban megnyilvánuló alaptörvény-ellenesség hivatalból történő megállapítását is vegye fontolóra, ha a támadott szabály megsemmisítése „önmagában nem biztosítaná a választójog alkotmányellenes megkülönböztetés nélküli érvényesülését”.

Magyarországi lakcímmel elvárható a személyes voksolás

Az Ab indoklása szerint az állam köteles ugyan a szavazás jogát a külföldön tartózkodó választójogosultak számára is biztosítani, e kötelezettségének azonban többféleképpen is eleget tehet. A törvényhozó mérlegelési szabadságába tartozik, hogy a szavazást milyen helyszínen, időpontban és formában teszi lehetővé. A kifogásolt szabályozás nem korlátozza a szavazati jogot, a szavazás napján külföldön tartózkodó magyarországi lakcímmel rendelkező választópolgár ugyanis szabadon dönthet, hogy külképviseleten vagy hazatérve, az állandó lakóhelye szerinti szavazókörben adja le voksát – érvelt a testület.

Az Ab kitért arra, hogy a vitatott szabályozás a Magyarországon állandó lakóhellyel rendelkező, de a szavazás napján külföldön tartózkodó választópolgároknak többletterhet okozhat azokkal szemben, akik Magyarországon nem rendelkeznek állandó lakóhellyel. Ám e megkülönböztetésnek a testület szerint van „objektív, az alaptörvényben rögzített szemponton nyugvó, tárgyilagos mérlegelés szerinti ésszerű indoka”. Ugyanis a Magyarországon állandó lakóhellyel rendelkező választópolgárok kapcsolata az állammal közvetlenebb és erősebb, tőlük elvárható, hogy szavazataikat személyesen, akár a külképviseleteken adják le.

Az Ab arra is felhívta a figyelmet, hogy a támadott rendelkezés megsemmisítése sem vezetett volna az indítványozó által szükségtelennek ítélt alapjogi korlátozás megszüntetéséhez. Az indítványozó által állított alapjogsérelem nem a támadott rendelkezésre, hanem az azzal összefüggő szabályozási hiányra vezethető vissza, ami annak következtében állt elő, hogy a törvényalkotó megszüntette a magyarországi lakóhellyel rendelkező külföldön tartózkodó választópolgárok levélszavazásának lehetőségét, és így már csupán az állandó magyarországi lakóhellyel nem rendelkezők szavazhatnak levélben.

Lehet más szabályozást alkotni

Az Ab kimondta: az alaptörvényből nem vezethető le olyan, az államot terhelő alkotmányos kötelezettség, amely szerint a jogalkotónak biztosítania kell a magyarországi állandó lakóhellyel rendelkezők számára is a levélszavazás lehetőségét. Az Ab kitért arra is, hogy a strasbourgi emberi jogi bíróság egy jelen ügyhöz hasonló indokokon alapuló ügyben sem adott helyt a kérelemnek. A határozat azt is tartalmazza, hogy a törvényalkotó megváltoztathatja döntését, és bevezethet olyan szabályozást, amely a szavazás napján külföldön tartózkodó valamennyi szavazópolgár számára az állandó lakóhelytől függetlenül biztosítja a levélben történő szavazás lehetőségét.

A többségi vélemény előadóbírája Sulyok Tamás, az Ab elnökhelyettese volt, aki Lenkovics Barnabás elnök két nap múlva esedékes távozásától várhatóan ellátja az elnöki feladatokat. A döntéshez a jelenleg 13 tagú testületből különvéleményt fűzött öt alkotmánybíró: Czine Ágnes, Lévay Miklós, Pokol Béla, Stumpf István és Szalay Péter. A fennmaradó nyolc alkotmánybíróból hét párhuzamos véleményt fogalmazott meg, azaz a döntés érdemével egyetértett ugyan, de attól eltérő indoklást látott szükségesnek. Egyedül Lenkovics Barnabás elnök nem élt sem az érdemben eltérő különvélemény, sem az eltérő indoklású párhuzamos vélemény lehetőségével.

Összesen 59 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Dénia
2016. április 21. 10:19
Szerintem az okozza a nehézséget,hogy van egy ilyen anomália, hogy otthon kell állandó lakcím akkor is, ha valaki kimegy külföldre dolgozni. Elvileg csak egy állandó lakcímnek szabadna lenni, ha valaki külföldön lakik állandó jelleggel, akkor külföldön. Gyakorlatilag meg majdnem mindenki tartja otthon az állandó lakcímet, mint valami horgonyt. De ez annyira természetes, hogy a közigazgatás is számol ezzel, hogy annak lennie kell.
Csigorin
2016. április 21. 09:58
En pl szavazhatok levelben parizsi magyarkent, mert nincs magyarorszagi lakcimem, ennyi a titok.
Csigorin
2016. április 21. 09:53
Aki azt jelenti be hogy allando lakcime Magyarorszagon van, az szavazzon ott, vagy ideiglenes kulfoldi tartozkodas eseten a konzulatuson, akinek meg kulfoldon van az allando lakcime, az levelben, mi ezen a bonyolult? Az allando lakcim azt jelenti hogy tulnyomoreszt ott el a delikvens, eletvitelszeruen. Tessek a valosagnak megfelelo bejelentest tenni, es nincs gond. Ja, hogy akkor nem lehet magyar rendszamra fizetni kint a filleres biztositast, meg egyeb adminisztracios kenyelmek?
Secnir
2016. április 21. 09:26
azért tegyük hozzá, hogy a kintiek között is vannak fideszesek. van olyan ösmerős, akienk a lánya és a fia londonba ment ki dolgozni pár éve, mert idehaza nem kaptak munkát, asszem a fiú meg is nősült odakint, anyuka idehaza pedagógus, és vérfideszesek. amikor találkozunk, akkor mindig sír, hogy a gyerekek kint vannak, hüpp-hüpp, de hát idehaza nem tudnak elhelyezkedni, hüpp-hüpp és milyen ritkán látja őket, meg ő is milyen keveset keres, mint pedagógus, hüpp-hüpp, de nem volna így, ha nem viktor vezetné az országot. oké, rendben, értem, persze, hogyne. olyanokra nem kérdeztem rá, hogy akkor miért nem jöttek haza a gyerehazaprogram keretében a túrórudi miatt, meg nem kérdeztem rá, hogy a pedagóguséletpályamodell miért nem elég rá, hogy eltartsa a kiccsaládot, mert nem vagyok geci.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!