Kiborult a Politico, mert Orbán szerint Magyarország jobb, mint Románia
A brüsszeli lap szerint Orbánt szembesítették az ország nehézségekkel küzdő gazdaságával, ezért elterelésképpen a szomszédos Románia ellen indított „támadást”.
Általános vitára alkalmasnak találta az idei költségvetésnek az E.ON-gázüzletág megvásárlása miatti módosításáról szóló törvényjavaslatot hétfő esti ülésén a parlament számvevőszéki és költségvetési bizottsága.
Hegmanné Nemes Sára, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) vagyonpolitikáért felelős államtitkára elmondta: a törvényjavaslat szerint az állam készfizető kezesként felel az MVM Magyar Villamos Művek Zrt.-nek az E.ON SE-vel kötött adásvételi szerződésből eredő, legfeljebb 875 millió eurónak megfelelő forintösszeg, plusz a készletek megvásárlása miatt legfeljebb 90 milliárd forint fizetési kötelezettsége teljesítéséért.
A bizottság a kormánypárti képviselők 11 igen, az MSZP-s képviselők két nem, és a Jobbik egy tartózkodó szavazata mellett találta általános vitára alkalmasnak a javaslatot. Az államtitkár elmondta, hogy a legkésőbb 2013. szeptember 30-ig fennálló állami készfizető kezesség az E.ON Földgáz Trade Földgázkereskedő Zrt. és az E.ON Földgáz Storage Földgáztároló Zrt. részesedéseinek megvásárlására, illetve a társaságok tevékenységéhez kapcsolódó készletek megvásárlására vonatkozik.
Hegmanné Nemes Sára leszögezte: az állami kezességvállalás a 2013-as költségvetési egyensúlyt nem fogja befolyásolni. Szekeres Imre (MSZP) hangsúlyozta: helyesnek tartják azt a célt, hogy magyar vállalat vegyen gázt és azt tárolni tudja Magyarországon, de ehhez nem kell megvásárolni az E.ON cégeit, mert minimális költséggel ugyanez biztosítható. A szocialista frakció azért nem tartja általános vitára alkalmasnak a javaslatot, mert úgy véli, „felesleges pénzkidobás” az E.ON megvétele. Ugyanez a cél például az MVM profiljának kibővítésével is megoldható lett volna – fűzte hozzá Szekeres Imre.
Babák Mihály (Fidesz) szerint a hibákat a szocialista-szabaddemokrata kormány követte el: ha nem adták volna el a gázüzletágat, ma nem ilyen árak lennének. Szekeres Imre felvetésére példaként említette, hogy egy lakásnál sem mindegy, hogy a benne lakónak tulajdona-e vagy csak bérli azt. Az E.ON gázüzletágának megvásárlásával a kormány célja, hogy ami vagyona van az országnak, azt saját maga birtokolja – emelte ki a képviselő. Z. Kárpát Dániel (Jobbik) kiemelte: a Jobbik támogatja a stratégiai ágazatok teljes vagy részben történő visszaszerzését. Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy míg az E.ON-részesedés kapcsán 340 millió euróról szóltak az első értékbecslések, a kormány a hírek szerint mintegy 875 millió euróért veszi meg az E.ON két cégét, Trade-et, és a Földgáz Storage-t, így jó lenne tudni, miből adódik a két összeg közötti különbség.
Hegmanné Nemes Sára reagálásában elmondta: a legfeljebb 875 millió eurót az eladó kérte, amely összeget neves pénzügyi és jogi szakértői irodák támasztanak alá. Dancsó József (Fidesz) szerint az állami készfizető kezességvállalás egy zárt, logikus, pusztán pénzügytechnikai lépés. Nyikos László (Jobbik) ezzel ugyanakkor nem értett egyet, hangsúlyozva, hogy ha be kellene váltani a kezességet, akkor felborulna a költségvetés egyensúlya. Elmondta: a törvényjavaslat indoklása hiányos, a kormány nem ad elegendő információt ahhoz, hogy egy „átlag képviselő” felelősségteljes döntést tudjon hozni a kérdésben.