Beijedtek Orbán javaslatától a németek, fel is mondták gyorsan a sablondumát
Orbán még mindig nem azt teszi, amit elvárnának tőle a németek.
A nyugdíjrendszer átszervezéséből felszabaduló pénzből ismét néhány százalékos államadósság-csökkentést hajtanak végre - minderről Orbán Viktor beszélt a közrádióban. A miniszterelnök elmondta, a devizahitelesek ügyében a veszteségmegosztás lesz az egyik legfontosabb kérdés.
Újabb, néhány százalékos államadósság-csökkentés bejelentésére készül a következő egy hétben a miniszterelnök. A csökkentés forrása ismét a nyugdíjrendszer átszervezéséből felszabaduló pénz lesz - közölte Orbán Viktor az MR1-Kossuth rádió 180 perc című műsorában. A kormányfő megerősítette, szeretné, ha 2012-ben a GDP 70 százaléka alatt lenne az államadósság, a ciklus végére pedig a mértéke közelebb lenne a 60, mint a 70 százalékhoz. Orbán Viktor szerint a vártnál lassabb növekedés miatt nincs szükség sem irányváltásra a gazdaságpolitikában, sem megszorításokra.
Közölte, a következő egy hétben arra fog javaslatot tenni a kabinetnek, a Fidesznek és a KDNP-nek, hogy gyorsítsák fel azokat a terveket, amelyek Magyarország megújítását célozzák, így az oktatás, az egészségügy, az önkormányzati rendszer és a gazdasági támogatási rendszer átszervezését. A miniszterelnök hangsúlyozta: a magyar növekedés magasabb ma, mint az európai átlag. Ma nő a magyar gazdaság, jó pályán van, „csak a növekedést mi szeretnénk a mostani 2 százalék helyett inkább a 3, 4 vagy 5 százalékos tartományban látni” - mondta.
Arra a kérdésre, mit szól Simor András jegybankelnök azon nyilatkozatához, hogy felesleges megmenteni a devizahiteleseket bármi áron, a kormányfő azt válaszolta: „bankárember, így gondolkodnak a bankárok, ezért nem szabad őket odaengedni semmilyen politikai pozícióhoz, ahol emberek sorsáról van szó”. Hozzátette, a devizahitelesek ügyében a veszteségmegosztás lesz az egyik legfontosabb kérdés az ősszel, vagyis az, hogy a bankok is viseljenek részt a veszteségekből.
Orbán Viktor megerősítette, a hétfői budapesti külképviselet-vezetői értekezleten említett szövetségkötési verseny kifejezés alatt egyebek mellett Kínára, Indiára, Oroszországra, az arab világra és Izraelre is gondolt. Arra a kérdésre, van-e vita a kormányon belül arról, hogy inkább nyugatra vagy keletre kellene-e tekinteni, azt mondta, a kabinetben csupa épeszű ember ül, márpedig épeszű ember ma nem állítja szembe a keletet a nyugattal.
(Fotó: MR1-Kossuth Rádió)