„Érdeklődve és némi meglepettséggel olvasom a baloldali média beszámolóit az augusztus 20-i hétvégén tartott diplomáciai nagyüzem kapcsán. Elszigeteltségről, diplomáciai magányról szólnak a híradások akkor, amikor 72 órán belül 15 jelenlegi és volt állami vezető érkezik Magyarországra. Gúnyos félmosollyal és egy nagyadag gőggel írnak a baloldali lapok a balkáni és keleti államok vezetőiről, mintha a magyar diplomácia nem tudna mást felmutatni, mint hogy »elmaradott« és »autoriter« államokkal épít kapcsolatot.
Meglátásom szerint a helyzet teljes félreértelmezése, a valóság tagadása tükröződik vissza a baloldali médiabuborék faláról. Európa jelenlegi problémáink alfája és omegája a háború, amelyet mi, európaiak leginkább az energiaszektoron keresztül érzünk. Az energiaárak emelkedése viszont gyakorlatilag mindenre kihat, ezért van infláció, ezért vetül ránk sötét árnyékként a technikai recesszió, ezért hagyják el a kontinenst az energiaintenzív ipari szereplők, ezért csökken a versenyképességünk. Tudjuk mi a probléma, minannyian ugyanattól szenvedünk: Európa nem tudja kielégíteni saját energiaigényeit és az Oroszországgal való gazdasági konfliktus eredményeként szűkös, kifeszített energiapiacról kell beszereznünk az energiahordozókat. Ilyen időben lehet egymás közt szimpóziumokat tartani, csak nincs túl sok értelme. Ahelyett, hogy huszadjára is diagnosztizálnánk a beteget, inkább a kezelést kell megindítani.
Az energiaszűkösség egyetlen ismert megoldása pedig az új kapacitások bevonzása az európai piacokra. Ezért hát most olyan országok vezetőivel kell tárgyalni, amelyek biztosítani tudják országaink energiaigényeit. Az energiahordozók eloszlása pedig nem egyenletes a földtekén, ezért kell keletre tekintenünk, ezért kellenek keleti üzleti és politikai kapcsolatok.
Miközben olvastam a baloldali újságok beszámolóit, akik nevetség tárgyává akarták tenni a szerb, török, azeri, türkmén, katari vezetők érkezését, azon gondolkodtam, hogy mégiscsak az lenne a tisztességes újságírói magatartás, ha hasonló beszámolókat olvashatna a magyar olvasóközönség, amikor nyugati vezetők tárgyalnak ugyanezen keleti országokkal. Vagy ha már ezt nem várhatja el az olvasó, legalább a tényeket, a valós eredményeket ne hallgassák el. De nem szeretnék túl magas elvárasokat támasztani a »szakmával« szemben, úgyhogy összeszedtem a teljesség igénye nélkül, hogy mi is történt energetikai fronton a hétvégén: