Ifj. Lomnici nagy titkot árult el: ezért támogatja Orbán Viktort
„Mélyen hiszek abban a csapatban, abban a szűk csapatban, aki körülveszi a miniszterelnököt.”
Az Orbán-rendszer jól példázza, hogy a nemzetállami kapitalizmus is éppoly természetromboló és kizsákmányoló, mint a szabadkereskedelmi kapitalizmus.
„A Szuezi-csatorna napokig tartó blokkolása óriási károkat okozott a világgazdaságnak. Nem csoda, hiszen ezen az útvonalon halad át a globális kereskedelem 12%-a.
Az Ever Given mögött több száz hajó akadt el, és ezáltal a becslések szerint óránként 400 millió dollárnyi kereskedelmet tartott fenn. És ez csak a blokkolás során keletkező közvetlen anyagi kár, amely nem számol a járulékos veszteségekkel.
A szuezi eset rámutat annak a világrendszernek a törékenységére, amely a termékek globális kereskedelmén alapul.
De messze nem ez volt a leglátványosabb megroppanása ennek a rendszernek az elmúlt időszakban: a csúcsrajáratott világgazdasági körforgásnak következménye volt a világjárvány is, amelynek következményeivel ma is együtt élünk. A globális kapitalizmusban ugyanis nem csak a termékek, de a termelők kereskedelme is globális szinten zajlik – a javak szabad áramlásához szükség van a munkaerő áramlására is.
Hosszútávon viszont a szuezi blokád és a koronavírus-járvány elindíthat egy olyan változást, ami mérsékli a globális kereskedelmet és egy protekcionista, nagyobb állami kontroll alatt álló kapitalizmust hoz majd el magával.
Lásd, a Financial Times arról ír, hogy a szuezi blokád közvetlen hatására a nagyvállalatok megbízhatóbb áruellátás után fognak nézni, tehát a jövőben inkább felhalmoznak bizonyos árukat, mintsem »éppen időben érkező« beszállítókra alapoznák a termelésüket.
Azonban önmagában ez sem garantálja, hogy a jövő igazságosabb és zöldebb lesz – az Orbán-rendszer is jól példázza, hogy a nemzetállami kapitalizmus is éppoly természetromboló és kizsákmányoló, mint a szabadkereskedelmi kapitalizmus.”