Mindig is foglalkoztatott, hogy az embernek előre elrendelt sorsot szánt-e az Isten, esetleg megadja a választási lehetőségeket, erősen behatárolva azokat, vagy egészen egyszerűen a laissez faire, laissez passer jegyében töltjük életünk nagy részét.
A kérdés létfontosságú, ugyanis
nem mindegy, hogy a sors rögös útjaira mi kényszerülünk, vagy mi választjuk őket.
Nem mindegy, hogy a legnehezebb időkben hatalmunkban áll-e, hogy irányítsuk sorsunk, vagy csak egészen egyszerűen bele kell törődnünk a fejleményekbe.
Bár Theresa May maga választotta élete legnagyobb kihívását, mégsem tudta azt sikerre vinni, nem sikerült még a miniszterelnöksége alatt kivezetnie az Egyesült Királyságot az Európai Unióból.
Ne higgyük azt, hogy ez szégyen. Ne vessük meg őt, Margaret Thatcherhöz mérve és könnyűnek találva. Theresa May, bár nem fog a történelemkönyvek címlapján szerepelni, mint a Brexitet levezénylő hős, kétségtelen, hogy személye és – rövid idő alatt felépített – öröksége nem megy feledésbe. Legalább egy fejezetet megér – ha nem is a történelemkönyvekben, de századunk emlékezetében.
Kevesen szállnának fel egy viharos óceán felé tartó hajóra, a biztos halálba tartó utat pedig senki sem vállalná.
Teljesen érthető okokból. Hogy David Cameron öröksége a 2016-os referendum után hova vezetett, most már tudjuk: a politikai megsemmisülésbe. A Konzervatív Párt alsóházi képviselője és belügyminiszter, Theresa May bátorsággal vállalta a kihívást, amikor 2016. július 13-án átvette az Egyesült Királyság miniszterelnöki és a Konzervatív Párt vezetői székét. A helyzet közel sem volt kényelmes: egy végtelenül megosztott, pár százalékkal megnyert népszavazás után kellett volna az Egyesült Királyságot kivezetni abból az Európai Unióból, aminek a felépítésében és kialakításában az ország oroszlánszerepet vállalt – mindezt úgy, hogy May eredetileg nem is volt Brexit-párti, de saját meggyőződését félretette a brit többség akaratának képviselete érdekében.
A történelmi precedens nemcsak az elmúlt 45 év súlyát helyezte a második női miniszterelnök vállára, hanem több tízmillió ember akaratát, az Európai Unió szigorú, nyilván példát konstatálni akaró feltételeit és a világ figyelő szemeit. Láttunk már embereket a történelem során az előbbiek pusztán egyike miatt összeomlani, May azonban egészen mostanáig kitartott. Kitartott, hiszen az országa és a választói többség akaratának képviselete miatt ki kellett tartania. Tette mindezt, egy olyan női miniszterelnöki örökség árnyékában, ami rá helyezte a nyomást, hogy mindenképpen az új „Vasladynek” kell lennie.