Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Az MNB javaslataival lehet, sőt érdemes is vitatkozni, de ezek legalább nemcsak előremutató, hanem végre abszolút életszerű ötletek is.
„A Magyar Nemzeti Bank múlt héten nyilvánosságra hozott Versenyképességi programjának egészségügyre vonatkozó megállapításai ebben a megvilágításban válnak igazán értékessé.
A program olyan alapvetésekből indul ki, amiket mindannyian tudunk, de legalábbis sejtünk: kevés az orvos és a nővér, még mindig alacsony a fizetésük. Sok gyógyszert váltunk ki, de jó részüket be sem vesszük, és egyébként sem tartjuk be az orvos utasításait. Túl sokat fizetünk zsebből az egyébként ingyenes ellátásokért, mert totálisan összekuszálódott nálunk az állami és a magánellátás. A kórházak, szakrendelők úgy kapják a finanszírozást, hogy még maguk sem tudják, mi lett a pácienseik sorsa, meghozta-e a kezelés a várt eredményt.
Az MNB azonban nemcsak felszínre hozza a problémákat, többségükre, ha nem is részleteiben kifejtett, de mindenképpen előremutató, nem egy esetben tabudöntő megoldásokat javasol. Nem riad vissza például attól, hogy felvesse: a jövőben téríttesse meg az állam az ellátás költségeinek egy részét azokkal a betegekkel, akik nem csinálják végig az előírt terápiát. Olyan, korábban ördögtől valónak tartott ötlettel is előáll, hogy a kismamák magánorvosi költségeit legalább részben vállalja át az állam.
A legnagyobb horderejű lépés mégis az lenne, ha – miként a jegybanki szakértők javasolják – az állam végre nem ellenségként, hanem lehetőségként tekintene a magánszolgáltatókra. Ha az egészségpénztáraknak nyújtott támogatásokon keresztül, illetve az alanyi jogú egészségbiztosítási tagság révén ösztönözné is annak igénybevételét, azzal több legyet is üthetne egy csapásra: kifehéríthetné a jelenlegi szürke zónákat, enyhíthetné az állami ellátásra nehezedő terheket és nem utolsósorban azoknak a betegek az elégedettségét is növelhetné, akik ma duplán fizetnek, mert bár kötelezően vonják tőlük a tb-járulékokat, mivel javarészt privát ellátást vesznek igénybe, a befizetéseikért nem kapnak semmit.
Az MNB javaslataival lehet, sőt érdemes is vitatkozni, de ezek legalább nemcsak előremutató, hanem végre abszolút életszerű ötletek is. Persze minden elképzelés annyit ér, amennyit megvalósítanak belőle. Mindenesetre bizakodásra ad okot, hogy annak az intézménynek az első emberét, ahol ezek a javaslatok születtek, most nevezték ki újabb hat évre.
De még inkább, hogy Orbán Viktor kormányfő a legfontosabb célok között emelte ki, hogy Magyarország az EU öt legversenyképesebb állama közé kerüljön, márpedig erre egyszerűen nem lesz esélyünk, ha az egészségügyben minden marad a régiben.”