Európa van is, meg nincs is

2015. június 22. 09:35

Tessék elképzelni európai mintára egy amerikai elnök-filmet az Európai Bizottság elnökének a főszereplésével. Ha nem tévedek, most mosolyogni tetszik.

2015. június 22. 09:35
Köntös László
reposzt

„Ilyenkor, de nem csak ilyenkor, lehet ugyan azt mondani, hogy a nacionalizmusok gátjai a közös európai identitás létrejöttének, s ennek nyomán a közös és határozott cselekvésnek. Tisztán racionális szempontból ez igaz is lehet. Mennyivel hatékonyabb lehetne példádul Európa, ha nem lennének az egységét szétszabdaló nemzetállamok. Ha létre tudna jönni valamiféle valóban közös Európa, Amerikai mintára, ahol azt lehetne mondani Budapesten, Rómában és Berlinben az Európai Bizottság elnökére, hogy az »én elnököm« – ahogyan teszik ezt amerikaiak milliói Los Angelestől New Yorkig. Tessék elképzelni európai mintára egy amerikai elnök-filmet az Európai Bizottság elnökének a főszereplésével. Ha nem tévedek, most mosolyogni tetszik.


Gondolatilag tehát el lehet képzelni a nemzeti identitások megszűnését és meghaladását, sőt még az is védhető álláspont, hogy az egység szempontjából ez lenne a racionális. Ám a történelem jelenlegi szakaszában  nem úgy tűnik, hogy a nemzeti identitás mint olyan felszámolható, s felcserélhető lenne valamiféle tágabb identitáskerettel, amely valóságosan felülírja a nemzeti identitások sokféleségét, s létrehozza az immár nemzeti meghatározottságoktól mentes, »tiszta« európai identitást.

Az az elképzelés, hogy tisztán valamiféle elvont értékrend és racionalizmus alapján a szó jó értelmében vett nacionalizmusok akaratlagosan felszámolhatók, életszerűtlennek bizonyul, mert nem számol a kötődések, a valahová tartozások, az otthonélmények, az emlékezetek, a temperamentumok, a szokások, az életformák, a nyelviség erejével és tartósságával. Egyáltalán, a tisztán racionális emberbe vetett hit, amely úgymond képes leszámolni előzetes történeti meghatározottságaival, nem számol az emberi-közösségi lét olyan tartományaival, amelyek csak olyan homályos fogalmakkal ragadhatók meg, mint identitás, érzület, mentalitás. De attól, hogy nehezen megragadható, még nagyon is valóságos. Mert azt ugyan tudjuk, hogy a nemzeti tudat történeti képződmény, ám hamis logika ebből azt a következtetést levonni, hogy történetisége miatt egy szimpla gondolati aktussal felszámolható. Európa fogalmilag ugyan megalkotta önmagát, de mintha hiányozna ebből a konstrukcióból a lélek, s nyomában az a lelkesültség, amely minden valódi egységnek a forrása.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
KannibálTatárÚr
2015. június 22. 12:41
Dél- és Közép-Amerika - Brazília és néhány törpeállam kivételével - spanyol ajkú. Mégsem igyekeznek tönkretenni a mai államokat egy egységes birodalom kedvéért. A most folyó Dél-Amerika bajnokságon meglepődve láttam, hogy az azonos nyelv ellenére milyen átérzéssel éneklik országaik himnuszát. Miért lenne jó nálunk az elnemzettelenítés?
Antigoné
2015. június 22. 11:09
Ez a lényeg. Semmiféle racionális konstrukció nem írja fölül az érzelmi azonosulás igényét.
egyetmondok
2015. június 22. 10:46
Az egységes európai államiság mögött szükséges európai nemzeti identitás létrejöttének nem azok az identitások az akadályai,mint a miénk is,a kultúrális nemzeti identitások,és az ezeken nyugvó nacionalizmusok, hanem pont fordítva: a nyugati, a politikai nemzetek (a politikai nemzeti identitások)akadályozzák az uniós állam kialakulását,ám ezen nincsen mit csodálni: nincsen olyan politikai üzenet,program,amely különb szabadságokat kínálhatna egy brit,holland,francia,stb. polgárnak,mint amit ma is megkap a saját nemzetállami hatalmától,vagy mondjuk inkább azt,hogy amit a saját nemzetállami hatalma nem bánt,nem kérdőjelez meg. Az persze igaz,hogy példáuel a mi magyar kulturális nemzeti identitásunk nem fordul a politikai nemzet felé valami nagyon szívesen,sőt,lehet mondani,ezt elutasítja,ám ez akkor is kisebb akadály,mint az évszázados tapasztalatokkal rendelkező nyugati politiai nemzeti identitások. Azok mellé kínálni valami különbet szinte képtelenség,s eddig nem is tudott ilyet az egyébként egységes Európa ideáját kedvelő nyugati elit. Látható,hogy még a mostani,tényleg komolyan veszélyessé válható bevándorlási kérdés sem viszi közelebb egymáshoz az euirópai államokat,ehelyett grandiózus kerítés-projektek kerülnek szóba.
Kvasztics Fedor
2015. június 22. 10:39
Jöttek az új eszmék, a kommunizmus, a neoliberalizmus, minden régit tagadtak, de semmi elfogadható újat nem tudtak adni. A kommunisták így képzelték: A múltat végképp eltörölni Rabszolga-had indulj velünk! A föld fog sarkából kidőlni, Semmik vagyunk, s minden leszünk! Ebből a rombolás egyértelmű volt, de hogy mit tennének a helyére, arról nincs szó, de megtapasztaltuk, hogyan képzelik. A mai liberálisok a PC beszéddel tagadnák, törölnék el a múltat. Az ő ajánlatuk egyszerű, minden régi helyett annak az ellentéte. Újdonságról itt sem esik szó. Európa pedig a régi kommunizmust hallgatólag támogatja, lásd vörös csillag viselése, a neoliberalizmust pedig közös ideológiaként akarja mindenkire ráerőltetni. Ennyi jövőképük van a balliberális európai vezetőknek, semmi több. Miközben egymás után derül ki, hogy nem tudják megoldani a mai problémákat, mert fogva tartja őket az ideológia. A tömegek pedig kezdik keresni a cselekvőképes erőket. Erről pedig van már néhány tapasztalat a történelemből.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!