„(Na, nem a gondolatától - hiszen a magam szűk körében tudtommal előbb fogalmaztam meg erre javaslatot, mint ahogy Tóth Zoltán elképzelésével megismerkedhetett volna a szélesebb közvélemény is: http://geo.nolblog.hu/archives/2012/03/15/Elovalasztasrol/ :-)
Egy időben két írás is megjelent: http://nol.hu/belfold/elovalasztasra-keszul-a-baloldal-1510767 http://nol.hu/velemeny/elovalasszatok-1510765
Amitől félek az az, ha az elképzelések a miniszterelnök jelölt kiválasztására fókuszálnak, így nagy a veszélye annak, hogy a tartalmi kérdések és politikai szövetségkötések helyett a mindent eluraló és egyben szétcincáló személyi kérdésekkel foglalkoznánk. Abból kell kiindulni, hogy a hitelességet a választóktól kapják a politikusok, egy szövetségen belül a garanciákat viszont egymástól kapják, egymásnak adják a felek.
Az előválasztás lényegének, legfontosabb elemének a kampányt tartom, mely hosszú, több éves folyamat.
1. Az előválasztáson azok a szervezetek indulhatnak, melyek deklarálják, hogy politikai céljuk a NER leváltása, a jogállamiság helyreállítása, a társadalmi esélyegyenlőség biztosítása - s elfogadják az együttműködési szabályokat.
2. Számos és számtalan szervezet kér helyet a DEKA mellett, ezeknek nagyon eltérő a legitimitása, hiszen sokan újak, még nem volt lehetőségük megismertetni magukat a közvéleménnyel - ugyanakkor jól tudjuk, hogy a »régi« szervezetek önmagukban nem képesek sikeresen fellépni.
3. Az előválasztási kampányban a szervezetek ismertetik a programjaikat, érvelhetnek a sajátjuk vélt vagy valós erősségei, mások vélt vagy valós gyengeségei alapján.
4. Az előválasztás első fordulója után az előre meghatározott súlyt (pl: 5 %) el nem érő programok tulajdonosai dönthetnek, hogy valamely más programhoz csatlakoznak, vagy éppen ők maguk alkotnak egy új koalíciót.
5. 2-3 forduló alapján nyilvánvalóvá válik, hogy kinek milyen a támogatottsága, s az, hogy az egyes programok közt mekkora az átfedés: pl. csak a legfontosabb kérdésben (NER leváltása) értenek egyet, vagy a szakpolitikák alapján koalíciós kormányzásra is van esély.