Tényleg indulhat-e Varju az időközi választáson és hogyan taktikázhatnak a pártok? – megkérdeztük az elemzőket
Szikra Levente szerint Gyurcsány Ferenc és pártja végtelenül lenézi a választókat.
Az adó azt az alapvetést tagadja, először és egyedül a világon, hogy a net a mindennapi életünk, munkánk, tájékozódásunk, kapcsolattartásunk része – korlátlanul.
„1. Totális előkészítetlenség és átgondolatlanság
Valakik, valahol, valamiért eldöntik, hogy legyen netadó. Nincs hatástanulmány, nincs egyeztetés, nemhogy az ágazati érintettekkel, de még a saját frakcióval sem. Nincsenek szakértők, nincsenek számítások sem, szigorúan tudományos hasracsapással kitalálják, hogy ez uszkve 20 milliárd, mindegy, hogy valójában akár 200. És mindegy, hogy benyújtott formájában nettó bukta lett volna a költségvetésnek: munkahelyek ezrei szűnhettek volna meg, cégek százai költözhettek volna el, beruházások maradhattak volna el, komoly tételekkel csökkenhetett volna az áfa és társasági adóbevétel. A 700 és 5000 forintos kalappal persze ezek a hatások nagyrészt mérsékelhetőek, de teljesen nem megszüntethetőek. (…)
5. Az európai értékek kikezdése és megkérdőjelezése
Miközben Gulyás Gergely az elmúlt 25 év hibáit – részben joggal – azzal összegzi, hogy az alapértékekben nem sikerült Magyarországon egyetértésre jutni, az elmúlt négy év úgy ment szembe a korábban kikezdhetetlennek és elfogadottnak hitt alapértékekkel, hogy mára a Nyugat vagy Moszkva kérdéséhez jutottunk.
A netadót az USA-ban még a Clinton-érában született törvény tiltja, mert a 90-es években még talán lett volna valamelyik szövetségi államban olyan törvényhozó, akinek megfordul a fejében hasonló baromság. Az EU-ban már nincs direkt tiltás, nyilván a fene gondolta volna, hogy egy minden direktívával, piaci elvvel és bizony a kulturális, a sajtó- és véleménynyilvánítási szabadsággal szembemenő adót fogadjanak el. Az adó megint a legszegényebbeket érintheti a legnagyobb mértékben, akik esetleg kétszer is meggondolják majd, hogy megúszhatják-e a könnyen forgalomalapúvá visszavedlő díjcsomagok közül a legolcsóbbal.
A forgalomalapú számlázáshoz való visszatérés veszélye már nem pusztán a szélessáv – egyébként ugye haha, kormányzati stratégiában rögzített – terjedését, hanem konkrétan a mostanra elért, és európai összehasonlításban még mindig nagyon gyenge eredményeket veszélyezteti. A korlátlan forgalom helyett jöhet a napi szintű odafigyelés, a gyerek tanulásának, az olvasásnak, a tájékozódásnak, az ügyintézésnek, kapcsolattartásnak és munkának kényszerű otthoni korlátozása.
6. A fiatalok, a jövő generációinak meg nem értése
Röghöz kötés, elhibázott tandíjpolitika és szétzilált oktatási rendszer és jövőkép hiánya az egyik, évről évre növekvő ütemű kivándorlás, az országot sokszor már családosan elhagyó, sok százezer diplomás vagy képzett fiatal a másik oldalon. Európában élnek.
Nem egy, több generáció nőtt már fel a neten, és a piacnak hála mára már korlátlan adatforgalmon. Nem kell pornó vagy torrentezés, pár órányi tök alap és nem is túl aktív netezéssel összejön a gigabájtnyi forgalom. Az adó azt az alapvetést tagadja, először és egyedül a világon, hogy a net a mindennapi életünk, munkánk, tájékozódásunk, kapcsolattartásunk része – korlátlanul.”