„Ilyenkor kell észnél lenni” – Orbán Viktor szerint a legsötétebb órában vagyunk
„Ezt a két hónapot kell okos, higgadt politikával túlélni” – húzta alá a kormányfő.
Orbán Viktor szerintem jól tette, hogy Szaakasvili mellett kampányolt, ez érdemben helyes, Szaakasvili nem tökéletes vezető. Interjú.
„A miniszterelnök a napokban Grúziában járt hivatalos látogatáson, és az tűnt fel nekem, hogy részt vett egy választási kampánygyűlésen, ahol »Viktor! Viktor!« éljenzéssel köszöntötték a tömegek, ő pedig azt mondta, hogy mi részesei lehettünk Grúzia sikertörténetének, és ez milyen fantasztikus, megértjük és támogatjuk azokat a nemzeteket, amelyek szintén, hozzánk hasonlóan a függetlenségért és a szabadságért harcolnak, mint a grúzok. Olyat már láttunk, hogy politikusok, akár miniszterelnökök részt vesznek egy másik, baráti ország baráti pártjának választási gyűlésén. Azért én érzek valami kínossá válható dolgot ebben, hiszen tudjuk, hogy néhány éve Grúzia és Oroszország háborúzott egymással, ezért azt, hogy megjelent a magyar miniszterelnök Grúziában és éltette a grúzok szabadságharcát, akár úgy is érthetik Oroszországban, hogy ez nekik szólt. Ez előfordulhat?
Erre a fellépésre Kutaisiban került sor, ez csak azért fontos, mert Kutaiszi egy Közép-Grúziában lévő város, amelyet Miheil Szaakasvili második fővárosnak nézett ki, olyan értelemben, hogy a parlamentet átvitte oda. A Wizzair járatot is indít Kijevből Kutaisziba, ez is alkalmat adott erre az Orbán-féle látogatásra. Egyetértek Önnel, nincs abban semmi kivetnivaló, ha egy miniszterelnök egy másik országban kampányol, Merkel majdnem elment Sarkozynek kampányolni, és nem azért gondolta meg magát, mert ez helytelen, hanem azért, mert úgy gondolta, hogy rosszak lehetnek a következményei. (...)
És az orosz dilemma?
Azzal viszont egyetértek, hogy ennek van egy nagyon világos Oroszországgal kapcsolatos vonatkozása. Orbán Viktor szerintem jól tette, hogy Szaakasvili mellett kampányolt, ez érdemben helyes, Szaakasvili nem tökéletes vezető, Orbán Viktorral ellentétben ő Nyugat felé vezetné Grúziát, Kelettől menekülve. (...)
Most például egy súlyos botrány robbant ki, hogy a börtönökben kínozzák a foglyokat, le is mondott az illetékes miniszter.
Így van. Még emlékszem arra, mikor raportőrként Grúziában jártam, Szaakasvili igazságügyi miniszter volt, és felhívtam egy anomáliára a figyelmet, írtam arról, hogy rosszul van valami, és másnapra Mihail Szaakasvili intézkedett. Ez egy emberjogi kérdés volt, és ő ezt komolyan gondolta. A különbség Orbán és Szaakasvili között, amit én fontosnak tartok, hogy Orbán is egy olyan választást nyert, ahol egy előző korrupt rendszerrel szemben tudott fellépni. Ez sok tekintetben igaz Szaakasvilire is, aki a Sevardnadze-időszak tényleg rendkívül korrupt Grúziájával szemben tudott választást nyerni, azonban szemben Orbán Viktorral, Grúziában az oligarchákat kiszorították a politikából. Ma Grúzia az utolsó helyekről felküzdötte magát az első helyek egyikére a korrupciós listán, Magyarországnál is jobb. Nagyon sok különbség van a két vezető között, ami számomra megmosolyogtatja ezt a szövetséget, de ettől függetlenül ezt én rendjén valónak látom.”