A 328-szoros kosárlabda válogatott, Európa-bajnoki bronzérmes Kiss Lenke, a korábbi moszkvai olimpia negyedik helyezett csapatának kiválósága és gólkirálya, épp a szovjetekhez igazodó politikai bojkott miatt maradt le élete olimpiájáról 1984-ben. Máig nem tudta feldolgozni a törést, és összerezzen, amikor azt hallja, hogy az orosz-ukrán háború miatt megint megjelent a sportolók szintjén a bojkott. Szerinte a bojkott további bojkottot szül majd és egy teljes sportolói generáció fizetheti meg mindannak az árát, amit a politika sportba történő és erősen romboló beavatkozása jelent.
„Máig összerezzenek, amikor arra a megsemmisítő pillanatra gondolok 1984-ben. Mi épp Kubában a válogatottal kvalifikációs tornán vettünk részt, tizenkét nap alatt tíz meccset játszottunk és például
Miközben mi kint meccseltünk, épp aznap, 1984 május 16-án jelentették be, hogy Magyarország is csatlakozik a szovjet bojkotthoz és nem utazunk az olimpiára” – emlékszik vissza keserűen Kiss Lenke arra a megrázó pillanatra, amikor a repülőgépen hazafelé az újságok címlapján ordító főcímek is megerősítették, hogy ez a csapat már nem utazhat arra az olimpiára.
Kiss Lenke is részese volt annak a százötven megszólalónak, aki Radványi Benedek: Kettétört Olimpia című könyvében részletesen elmesélte hogyan roppant össze az akkori olimpikon élsportoló generáció színe-java, és arról is mesél, hogy
„A Jóakarat Játékokra kellett utaznunk Los Angeles helyett, de annyira magunk alatt voltunk attól, hogy az általunk legyőzött csapatok sorra nyerték az érmeket Los Angelesben, hogy még meccset sem tudtunk nyerni. Valójában, pszichésen, lelkileg képtelenné váltunk arra, hogy annak a töredékét nyújtsuk, amit tudunk és nagyon sok másik sportoló társunk (erről korábban itt olvashattak) más sportágakban is így járt”- mondja a Kiss Lenke Kosárlabda Akadémia elnöke.
„Sosem gondoltam volna, hogy azok a hidegháborús évek még a mi életünkben újra beköszöntenek és elborzadva nézem a háború szörnyűségeit, a pusztítást, a kioltott, ártatlan életeket és sokakkal együtt a mielőbbi békében reménykedem. Ugyanakkor attól is
– folytatja az akadémia vezetője, aki kisgyerekek és az utánpótlásképzés fontosságára tette fel az életét az aktív éveit követően.
Edwin Moses már most kizárná a Párizsi Olimpiáról az oroszokat
A politika pedig valóban masszívan jelen van a sportban, lépten nyomon orosz és fehérorosz sportolók kizárásáról, bojkottálásáról hallunk, sőt egyesek vélemények ennél is tovább mennek: a kétszeres olimpiai bajnok amerikai gátfutó kiválóság, Edwin Moses, egy korábbi online előadásán személyesen arról mesélt mennyire megszenvedte, hogy élete formájában az amerikaiak politikai bojkottjaként – amelyet a Szovjetunió afganisztáni beavatkozására adtak válaszul – lemaradt pályafutása egyik legfontosabb olimpiájáról és vélhetően most ezért nem háromszoros olimpiai bajnok.
Ugyanakkor alig háromhete már azt hangoztatta, hogy a 2024-es párizsi olimpiáról – már most előre – ki kellene zárni Oroszországot és vélhetően velük az orosz sportolókat.
Moses és Putyin vacsorája
Moses, aki az Amerikai Antidopping Ügynökség Elnök Emeritusa, korábban is az oroszok teljes kizárása mellett érvelt Oroszország rendszerszintű doppingérintettsége miatt, most azonban elsősorban politikai meggyőződésből formált véleményt, amikor visszaemlékezett egy Vlagyimir Putyin társaságában töltött estére:
„Egyszer egy asztalnál tőlem balra két székkel ült Putyin, közöttünk a tolmács foglalt helyet.
Egész este meséltem neki a sportról. Azt is tudom, ő hogyan beszélt a sportról, mintha a Szent Grálról lenne szó, és hogy mennyire fontos, hogy a sportban, filozófiai különbségektől függetlenül a különféle országok, nemzetek legjobbjai együtt versenyezhetnek, és aki nyer, az nyer…” - emlékezett vissza a találkozásra Moses, majd hozzátette:
„Most már tudom, hogy ez csak propaganda volt.”
Miközben az Orosz Olimpiai Bizottság minden létező jogi eszközt be fog vetni, hogy a véleményük szerint teljes jogalap nélküli diszkriminációt és sportolóik nemzetközi versenyekről történő kizárását és bojkottálását a legmagasabb nemzetközi sportjogi fórumokon támadja meg, ezalatt egyre több nemzetközi sportszövetség csatlakozik az orosz és fehérorosz sportolókat teljes mértékben kizáró, s így származásuk alapján őket diszkrimináló szervezetek közé - írja az indsidethegames, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság online magazinja. „Az Orosz Olimpiai Bizottság álláspontja az, hogy a sportnak minden körülmények között ki kell maradnia a politikából, és a sportolókat nem szabad túszként felhasználni a különféle geopolitikai erők és politikai szereplők céljainak elérése érdekében. Ezért vagyunk mélyen meggyőződve arról, hogy minden olyan döntés jogellenes, amely sérti a nemzetközi olimpiai mozgalom alapértékeit és ellentétes az Olimpiai Charta elveivel”.
„Az olimpia eszmeisége teljesen másról szól” – csatolt vissza ehhez a gondolathoz Kiss Lenke. „Itt az emberi teljesítmény van a fókuszban és az ezen a szinten sportolók tisztelik egymás teljesítményét, épp ezért a dolgok megerőszakolásának érzem a politika ilyen erős beavatkozását a sportba. A sportnak egyszerűen nem lenne szabad a politikai csatározások színterén elvérzenie, pedig most ebbe az irányba haladunk. A sport nem a kizárásról, hanem az integrációról, a befogadásról szól. Nálunk az KLKA-n olyan projektet is viszünk BASKIN név alatt, amely épp ezt tűzte zászlajára” - mondja az egykori bajnoknő.
A kosárlabda ihlette sportág – a Baskin – olyan új szemléletű szabályrendszerrel rendelkezik, ami lehetővé teszi, hogy minden sportoló egészségügyi állapotától vagy földrajzi helyzetétől függetlenül egyforma jelentőséggel vegyen részt a játékban. Nem a játékosok alkalmazkodnak a sportághoz, hanem a sportági szabályrendszer követi a résztvevők sokféleségét. A Baskin nem csak arról szól, hogy segítsünk a hátrányos helyzetű embereknek a sportolás élményében részesülni. Itt mindenkinek lehetősége van meghatározó szerepre és mindenkinek ki kell vennie a részét a csapatmunkából.
„Nagyszerűen dolgozunk együtt szlovák kollégákkal, és az a célunk, hogy a határ mindkét oldalán megteremtsük a lehetőségét az inkluzív sportoktatásnak. El sem tudnám képzelni, hogy például egy ilyen közös sportolási élményből kizárjunk bármilyen fiatalt, csupán származása alapján. Csak abban bízom, hogy a háború mielőbb véget ér és nagyon remélem, hogy a sportvilágon belül is többen vannak azok, akik józanul gondolkodnak és előbb-utóbb belátják, hogy nem ez az az út, amin haladni kell. A bojkott újabb bojkottot szül majd, és ha döntéshozói székekben nem kapcsolnak időben, ennek egy teljes sportolói generáció, és megszámlálhatatlan fiatal láthatja kárát”.
A nyitképen: Kiss Lenke. Fotó: Kiss Lenke Kosárlabda Akadémia