A szerző a Makronóm újságírója.
Az amerikai SAS és a Coleman Parkes elemző szoftvercég által világszerte 1600 iparági döntéshozó körében végzett felmérés szerint a kínai válaszadók 83 százaléka mondta, hogy használja a generatív mesterséges intelligenciát (GenAI).
Ez magasabb volt, mint a kutatásban részt vevő 16 másik országban és régióban, köztük az Egyesült Államokban, ahol a válaszadók 65 százaléka mondta, hogy alkalmazza ezt a megoldást. A globális átlag 54 százalék volt.
A megkérdezettek között banki, biztosítási, egészségügyi, távközlési, gyártási, kiskereskedelmi és energetikai iparágak szerepeltek. Az eredmények bizonyítják Kína gyors fejlődését a generatív MI területén, amely azután indult be igazán, hogy a Microsoft által támogatott OpenAI 2022 novemberében kiadta a ChatGPT-t, ami több tucat távol-keleti vállalatot késztetett a saját verziójának létrehozására.
A múlt héten az ENSZ Szellemi Tulajdon Világszervezetének jelentése kimutatta, hogy Kína vezeti a GenAI-szabadalmak versenyét: 2014 és 2023 között több mint 38 ezret nyújtottak be, szemben az Egyesült Államok által ugyanebben az időszakban benyújtott 6276-tal.
A generatív MI vállalati alkalmazása Kínában várhatóan felgyorsul, mivel az árháború valószínűleg tovább csökkenti a nagy méretű nyelvi modellszolgáltatások költségeit – állítja a South China Morning Post hírportál.
A SAS jelentése szerint a távol-keleti nagyhatalom világelső a folyamatos automatizált megfigyelés (CAM) terén is, amelyet a jelentés „a generatív MI-eszközök ellentmondásos, de széles körben alkalmazott felhasználási eseteként” jellemez.
Ez a technológia hatalmas mennyiségű adatot gyűjthet és elemezhet a felhasználók tevékenységéről, viselkedéséről és kommunikációjáról, ami a magánélet megsértéséhez vezethet, mivel a használói nincsenek tisztában az összegyűjtött adatok mértékével és a felhasználásuk módjával – mondta Udo Sglavo, a SAS alkalmazott mesterséges intelligenciáért és modellezésért felelős alelnöke.
„A CAM-ben lévő algoritmusok és folyamatok gyakran védettek, és nem átláthatók – tette hozzá. – Ez megnehezítheti az ezt használó szervezetek felelősségre vonását a visszaélések vagy hibák miatt. Kína előrelépései a CAM területén hozzájárulnak ahhoz, hogy globális vezető szerepet töltsön be a mesterséges intelligencia és a felügyeleti technológiák terén.”