Beleszállt az MCC kutatójába a Háttér Társaság – tippelhet, mi volt a téma
A civil szervezet úgy véli nem igaz, hogy az EU tagállami hatásköröket kíván elvonni Magyarországtól, és ezzel korlátozni kívánja a kormány mozgásterét.
Ma furcsának hat, de ez év végére akár 5 százalékra is visszaeshet az inflációs ütem, az éves átlag 17,5 százalék körül várható – derült ki a Magyar Bankholding friss makrogazdasági elemzéséből. A bankcsoport a múlt évre 4,8 százalékos GDP növekedést, ez évre a korábbi várakozás duplájára, 0,8 százalékra számítanak.
A bankcsoport a múlt év egészére 4,8 százalékos GDP növekedést vár (a hivatalos 2022. évi KSH adatok még nem jelentek meg), ám az elmúlt időszakban előrejelzésüket kissé visszavették: 5,3 százalékról 4,8 százalékra csökkentették a múlt év egészére vonatkozó előrejelzésüket.
Ugyanakkor idei 0,4 százalékos GDP növekedési prognózist
Suppan Gergely, a Magyar Bankholding makrogazdasági vezető elemzője a január 25-én tartott sajtótájékoztatón ismertette azt is, hogy a belső kereslet enyhe visszaesése és az export folytatódó növekedése miatt idén 5,8 milliárd euróra, a GDP 2,9 százalékára csökkenhet a folyó fizetési mérleg hiánya.
A makrogazdasági és geopolitikai tényezők okozta volatilitás az utóbbi időben uralta az üzleti környezetet, és
Ilyen körülmények között nem csupán a növekedési, hanem az inflációs, államháztartási, külkereskedelmi előrejelzések is több bizonytalanságot hordoznak.
A Magyar Bankholding Stratégiai Elemzés Központ elemzői a 2022. évi GDP növekedési előrejelzésüket tehát 5,3 százalékról 4,8 százalékra csökkentették, azonban az idei évit 0,4 százalékról 0,8 százalékra emelték.
A tájékoztatón azonban megjegyezték, technikai recesszió előfordulhat, ami két egymást követő negyedéves GDP csökkenést jelenthet.
Pontosaban: a hazai GDP a tavalyi harmadik negyedévben bekövetkezett csökkenése miatt – amit elsősorban a drámai aszály miatti mezőgazdasági kibocsátás meredek visszaesése okozott – nagy valószínűséggel technikai recesszióra lehet számítani.
Ez azonban kifejezetten mérsékelt lehet – tették hozzá a szakértők, ugyanis
ami sokban hozzájárul ahhoz, hogy a szakértők ismét növekedésre számítanak.
A háború természetesen közvetlenül és közvetve is negatívan hat a hazai növekedési kilátásokra, a konfliktus begyűrűző hatása a termelési láncokra, energia-, nyersanyag- és élelmiszer-ellátásra kiszámíthatatlan.
Ez azt jelenti, hogy a hazai gazdasági növekedés idei kilátásait pozitív és negatív irányú kockázatok egyaránt övezik.
„Ha a mérföldkövek teljesítésével sikerül teljesen felszabadítani az uniós pénzeket, Európának sikerül elkerülnie az energiaválságot, az energiaárak csökkennek a jelenlegi szintekhez képest, illetve a mezőgazdaság is a vártnál jobban teljesít, elindulhat egy enyhe bővülés 2023-ban” – húzta alá Suppan Gergely, a Magyar Bankholding makrogazdasági vezető elemzője.
A növekedést támogatja továbbá az új ipari kapacitások folyamatos üzembe helyezése is.
A gazdasági növekedésre ugyanakkor továbbra is érdemi kockázatot jelent az orosz gázszállítások esetleges leállítása az európai országok irányába!
Ez számos ágazatot leállásra kényszeríthet, ezzel a hazai termelést is meredeken visszafogná, és újra elszálló energiaárakhoz vezetne.
A hazai gazdaság földgáz iránti kitettsége erőteljes kockázatot jelent, ami jelentősen rontja a hazai gazdasági szereplők elkölthető jövedelmét.
Kedvező ugyanakkor, hogy egyelőre
Ráadásul idén várhatóan nem ismétlődik meg a tavalyi rendkívüli mértékű aszály, ami tovább javíthatja a gazdasági kilátásokat – fogalmazott Suppan Gergely.
Az infláció tavaly decemberi 24,5 százalékos értéke mellett – amelyet elsősorban a hatósági üzemanyagárak eltörlése és az élelmiszerárak gyorsuló emelkedése okozott – 2022-ben átlagosan (az előzetes becslés szerint) 14,5 százalékkal nőttek a fogyasztói árak.
A következő hónapokban azonban már érvényesülnek a magas bázis hatásai. Továbbá, mivel a nemzetközi nyersanyag-, termény- és energiaárak jelentősen visszaestek az utóbbi hónapokban,
újabb külső ársokkra nem számít a Magyar Bankholding, a forint erősödése pedig szintén mérsékelheti az inflációt
– tette hozzá Suppan Gergely.
A Magyar Bankholding makrogazdasági elemzői az infláció eleinte fokozatos, majd az év közepétől meredek mérséklődésre, év végére egyszámjegyű – jelenleg 5 százalékos – inflációra számítanak, miközben 2023-ban éves átlagban számolva 17,5 százalékos lehet a Magyar Bankholding szakértői szerint az infláció.
Fotó:123rf.hu