Tucatjával buktatja le a kormány az építőipari nyerészkedőket

2021. szeptember 13. 17:35

Az építőanyagár-emelkedés megállításának egyik fontos eszköze lehet a szállítmányok vámhivatali ellenőrzése. A pénzügyőrök augusztusban több mint harminc jogsértést tártak fel az ellenőrzésekben – tájékoztatta Tállai András az MTI-t.

2021. szeptember 13. 17:35
null

A Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára elmondta: egyes építőipari nyersanyagok és termékek, mint például a kavics, a cement, a sóder, a szigetelőanyagok, a fa- és acéláruk, csak előzetes bejelentéssel, visszaigazolás birtokában értékesíthetők és vihetők ki Magyarország területéről.

Hozzátette: számos intézkedést hozott a kormány nyáron az építőanyagok drasztikus áremelkedésének megtörésére,

az állami beavatkozással ugyanis fékezhető az építőanyag-drágulás.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV)  fokozott ellenőrzése hozzájárulhat ahhoz, hogy az építőanyag-kínálat ténylegesen a családi, lakossági illetve a magyar gazdasági igényeket szolgálja. A cél az, hogy az otthonteremtési, lakásfelújítási állami támogatások a családokhoz jussanak, és azok ne a jellemzően külföldi tulajdonú piaci szereplők extraprofitját növeljék – szögezte le Tállai András.

A NAV pénzügyőrei az ország egész területén, a harmadik országos határátkelőhelyeken, a közúti, vasúti és vízi forgalomban is vizsgálják az építőipari nyersanyagokat és termékeket szállító járműveket – hangsúlyozta az államtitkár.  

Mint mondta: a kockázatelemzési szűrést követően a pénzügyőrök augusztusban több mint 30 ezer fizikai ellenőrzést végeztek, és több mint 30 esetben tártak fel jogsértést. 2021. augusztus 7. óta a bejelentés elmulasztásáért vagy a visszaigazolás nélküli szállítmányért közigazgatási bírság jár, amelynek összege az építőanyag nettó értékének negyven százalékáig terjed.  

Emlékeztetett arra, hogy 2021. július 17. óta előzetes regisztrációnak kell megelőznie egyes építőipari nyersanyagok és építési termékek, például a kavics, a cement, a sóder, a szigetelőanyagok, a fa- és acéláruk kivitelét. Az építőanyagokat csak akkor lehet külföldön értékesíteni, illetve Magyarország területéről kivinni, ha előzőleg az Innovációs és Technológiai Minisztériumhoz ezt bejelentették, és az annak tudomásul vételét tartalmazó írásbeli visszaigazolást a szállítmányhoz csatolták.

(Makronóm, MTI, fotó: Varga György)

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Naggy
2021. szeptember 26. 21:33
"Bidé vámot vetett ki a kanadai fára, Kanada meg beintett neki." Azért ez a kérdés kissé árnyaltabb. Donald Trump volt amerikai elnök adminisztrációja 20%-os ‘minden más’ vámot (‘all others’ tariff) vetett ki a kanadai fenyő fűrészárura 2018-ban, a Covid-19 járvány előtt, de tavaly év végén mintegy 9%-ra csökkentette azt követően, hogy a Kereskedelmi Világszervezet egy döntésével Kanadát támogatta (WTO). Most az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériuma lépéseket tesz a Kanadából származó fenyő fűrészáru behozatalára vonatkozó előzetes (bevezető) vámtarifa emelésére. Véglegesítése esetén a magasabb behozatali vámtarifa megnövelné a termelői költségeket és csökkentené profitjukat, de valószínűleg nem befolyásolják a fogyasztók által a fatermékekért fizetett árakat – állítják elemzők. A minisztérium (USA) ajánlását, hogy az előzetes kiegyenlítő és dömpingellenes vám több mint kétszeresére: 8,99%-ról 18,99%-ra növekedjen, a kanadai kormány és az ipar kritikával fogadta, ugyanakkor a határtól délre a fűrészipar tapsolt hozzá.
vip era
2021. szeptember 15. 10:17
A 30,még a jéghegy csúcsának sem mondható. Magyarul,két hónap alatt még semmi eredmény.
szodabár
2021. szeptember 15. 10:16
Ha ilyen a piac, akkor miért nem akar senki szakmunkásnak tanulni?
Bell & Sebastian
2021. szeptember 15. 10:13
Ez csupán az építőanyagok árát mérsékli, ha mérsékli. A szakipari szaki árképzése így néz ki a gyakorlatban: összeadja a szükséges anyagokat bruttó áron, meg hozzácsapja a segédanyagot, összeadja, ez lesz nettóban az anyagköltség. Megszorozza kettővel, ez lesz a díja, szintén nettóban. Vagyis teljes anyagköltség szarozva hárommal már majdnem a vége. Ha nem kér számlát a kuncsaft, ezt kell kifizetni a végén zsebbe, amihez még hozzácsap ezt azt, például kiszállást, tanúsítást, meg ami az eszébe jut. A szemetét takarítsa el a megrendelő, más szakmáknak okozott kárt javíttassa ki a megrendelő. Komolyan mondom, a pofátlanságnak határa nincsen, egy fő szakmunkás per napra nyugodtan lehet számolni 50 ezer forintot, meg még a felhasznált mindenféle anyag. Versenyhelyzet nincsen, aki kapja, marja. Teljesen szürreális állapotok uralkodnak az építőiparban, amit a kormány piszkál, csak a jéghegy csúcsa, a nagyja víz alatt van, csak az látja, akit érint.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!