Kormányozni akarnak a lázadók Szíriában: már miniszterelnököt is választottak maguknak
A tervek szerint az átmeneti kormányt 2025. március 1-jéig vezeti az új vezető.
Egy új fajt fedeztek fel Madagaszkár szigetének északi részén. Eddig csupán két egyedet találtak a B. nana névre keresztelt hüllőből, de szerencsére a páros egy hím és egy nőstény.
A nőstény testhossza 19 mm, 29 mm a farokkal együtt, a hím testhossza pedig még rövidebb, csupán 13,5 mm, 22 mm a farokkal együtt. A hím egyed ezzel a rövid testtel elnyerte a legkisebb hüllőnek járó díjat (a különbség 0,5 mm), megelőzve az eddig első helyen hüllősködő B. tuberculatát.
Természetesen a kutatóknak ellenőrizniük kellett, hogy a két egyed esetleg nincs-e még fejlődésben, a nőstényben azonban már két tojást találtak, amely bizonyítja, hogy ivarérett, csak úgy, mint a hím egyednél a nemi szerv fejlettsége (sőt, ami azt illeti, a testhosszának 20 százaléka volt a hím egyed nemiszerve, annak érdekében, hogy nagyobb nőstényeket is képes legyen megtermékenyíteni).
Az ok, hogy ez a faj miért lett ennyire parányi, még nem ismert, de lehetséges, hogy a közismert kis-sziget hatás eredménye, miszerint a kisebb területen, elszigeteltségben élő állatok sokszor a saját fajtájuk átlagos méreteknél kisebbre nőnek. A kutatók szerint a faj nagy valószínűséggel csak pár hektárnyi területen található meg, így rendkívül veszélyeztetett.
„Sajnos a nano-kaméleon lakhelyén magas az erdőirtás veszélye, de nemrégiben ezt a területet védettnek nyilvánították, így remélhetőleg ezáltal megmenekül ez az új kis kaméleon” – nyilatkozta Oliver Hawlitschek, a tanulmány írója.
Forrás:
https://newatlas.com/science/nano-chameleon-worlds-smallest-reptile/