Korábban a közgazdászok arról beszéltek, hogy a szabad piacok azért működnek hatékonyan, mert az emberek racionálisan és individualisztikusan viselkednek, azaz minden ember jól tudja, hogy mi az érdeke. Korábban nem sok konferencián esett szó képzeletről, legfőképp közös képzelgésről – véli Chang.
Érdekes, hogy a képzelet hirtelen megjelent a közgazdászok szótárában, amikor saját magukat kellett megvédeniük.
Károkozás
Chang szerint nem arról van szó, hogy ártatlan, jószándékú szakemberek valahol utat tévesztettek. Valójában nagyon fontos szerepet játszottak abban, hogy a nagy pénzügyi válságok előfeltételeit megteremtsék. A pénzügyi szektor deregulációját és a rövid távú profitérdek érvényesítését támogató elméleteket is nekik köszönhetjük. Olyan elméleteket adtak nekünk, amelyek miatt a pénzügyi válságok egyre gyakoribbá váltak a világban az elmúlt évtizedekben.
A közgazdaságtan sajnos nem irreleváns volt az elmúlt három évtizedben, hanem káros – véli Chang. A közgazdászok győztek meg minket arról, hogy a globalizáció megvalósításának módja és az azzal járó hátrányok olyanok, mint a természet törvényei, elkerülhetetlenek és nem alakíthatók.
A közgazdaságtant eltérítették
Mégis érdemes közgazdaságtannal foglalkozni, mert sokkal több irányzata és iskolája van, mint a domináns szabadpiaci változat. A közgazdaságtannak nem kell haszontalannak vagy károsnak lennie a koreai közgazdász szerint. Elég, ha jó közgazdaságtannal foglalkozunk. Az ázsiai országok gazdaságpolitikusai, bár jogászok vagy éppen mérnökök voltak, például egyértelmű gazdaságpolitikai irányt képviseltek. Olyat, amit Friedrich List, Joseph Schumpeter, a magyar Káldor Miklós vagy épp Albert Hirschman gondolatai alakítottak. E gondolkodók egyetértettek abban, hogy a kapitalizmus tudatos, hosszú távú befektetések és innovációk hatására fejlődik, amelyek rendre teljesen átalakítják a gazdaság termelési szerkezetét.
A felemelkedő iparágak védelme, az erőforrások tudatos átcsoportosítása a stagnáló mezőgazdaságból az iparba, vagy a különböző szektorok közötti kapcsolódási pontokra való szándékos építés e gondolkodóktól, nem pedig a szabadpiaci elméletekből származik. Chang szerint ráadásul épp ez a recept az, amit a fejlett nyugati országok is követtek – mielőtt kellően megerősödtek ahhoz, hogy szabadpiaci irányt kezdjenek a világ többi részére kényszeríteni.
Könyvében részletesen kifejti azt a 23 dolgot, amit nem mondtak el nekünk a kapitalizmusról.