Nyitókép: AI-illusztráció
Nemrég a Facebookon Magyar Péter arról írt, hogy a lengyel Katowicében egy Lidlben járt, ahol néhány élelmiszer árát hasonlította össze a hazai árakkal. Arra is rámutatott, hogy Magyarországon az élelmiszer-áfa 27 százalék, amihez szerinte még egy 4,5 százalékos kiskereskedelmi különadót kell hozzáadni. Ha kormányra kerülne, Magyar ígérete szerint első lépésben a zöldségek és gyümölcsök áfáját 5 százalékra csökkentené, majd később az összes alapvető, egészséges élelmiszer áfáját is hasonlóan alacsony szintre vinné.
Ezzel kapcsolatban érdemes megjegyeznünk, hogy a magyar kormány 2010 óta folyamatosan adócsökkentő politikát folytat.
2014-től kezdődően folyamatosan csökkentette 5 százalékra az alapvető élelmiszerek áfáját, jelenleg is 5 százalékos áfa van több termékcsoportra, úgymint a tejre (friss és ESL, UHT egyaránt), a tojásra, a halra, illetve a háziasított húsfélék jelentős részére (sertés, baromfi, szarvasmarha, kecske, juh, bárány).
Az áfacsökkentéssel kapcsolatos problémák közgazdasági tárgyalása előtt korábbi írásunk alapján érdemes felidézni, hogy
az ellenzéki politika rendszeresen előkerülő követeléséről van szó, ami inkább kommunikációs panelnek tekinthető, mert szakpolitikailag döntően káros hatásai lennének.
Márki-Zay Péter például nyilatkozott már arról, hogy az áfacsökkentés értelmetlen, mert nem jutna el a fogyasztóhoz, de arról is, hogy nagyon is szükséges. A gyurcsányi politikai erők a 2006-os kampányban ígértek áfacsökkentést, amiből hamar adó- és rezsiemelés lett. Az ellenzék oldalán rendre feltűnő Bojár Gábor (aki immár Magyar Pétert támogatja pénzzel) pedig még 2022-ben azzal buktatta le a 2006 után ismét áfacsökkentést ígérő ellenzéket, hogy a Szabad Európának elismerte, valójában ezúttal sem terveztek áfacsökkentést. „Nem került bele a végső programba egy általános áfacsökkentés. Azt ugyanis nem bírná ki a költségvetés. Az áfa a legnagyobb tétel a költségvetési bevételek között, egy-két százalékpontos csökkentése nem hozna semmit.
Hiába rekordmagas az áfa, a csökkentéssel jól nem járna senki, mert már beleépült az árakba, és az inflációt sem csökkentené érezhetően” – ismerte el a baloldali üzletember akkor.
Ráadásul általában úgy szokott a baloldal élelmiszeráfa-csökkentést követelni, hogy a már említett 2010 utáni élelmiszeráfa-csökkentések közül egyet sem szavazott meg. Sőt: azt se felejtsük el, hogy amikor kormányon voltak, emelték az élelmiszerek áfáját. 2004-ben még 12 százalék volt az élelmiszerek áfája, amit a baloldal 20-ra, majd a Bajnai-kormány 25 százalékra emelt. Tehát mindenekelőtt kijelenthetjük: a tapasztalatok alapján a baloldali ígéretek megvalósítási hatékonysága kifejezetten alacsonynak látszik.