A 30 éves Budafoki Dohnányi Zenekar tavaly egy nagyon izgalmas projektbe kezdett, elég nagy fába vágva közben a vonóját. A Gamer Symphony célja ugyanis az volt, hogy a zenekar Magyarországra hozza a videójátékos geek, avagy kocka kultúra egy olyan szegmensét, melyet hazánkban eddig nem élvezhettünk ki. A PlayIT-rendezvényeken egyszer-egyszer megjelenő Video Games Live-ot leszámítva élő koncerten nem volt hallható videójátékos muzsika. Egészen tavaly májusig.
És bár az első Gamer Symphony nem volt tökéletes, inkább csak az látszott a rendezvényen, hogy ez az első alkalom, Hollerung Gáborék pedig bármennyire profik, egyelőre csak ismerkednek a műfajjal. Idén azonban, mikor ismét színpadra álltak a zenészek és a kórustagok. Baranyai Barna, aki maga is geek, úgy konferálta fel a Budafoki Dohnányi Zenekart,
mint a filmzenék apostolait, akik a Gamer Symphonyval most már a videójáték-zenék apostolaivá akarnak válni.
Az pedig az átéltek után nyugodtan elmondható, hogy ezt már a második koncertjükkel sikerült elérni.
Gamer Symphony 2024 Cosplay
Gamer Symphony 2024 Cosplay show
A műfaj legnagyobbjai
Egy kevéske cosplay-show után, ha nem is klasszikussal indított a zenekar, ezért senki nem panaszkodhat, hiszen a League of Legends játékhoz írt The Callal szinte berobbantak a zenészek a színpadra, az i-re pedig az énekes, Simon Zoltán András tette fel a pontot. Még aki a játékért nincs oda (jelen!), az is csak elismerően bólogatott, a bombasztikus nyitány megteremtette az alaphangulatot, innentől pedig már nehéz volt elképzelni, hogy bármi rosszul süljön el. Az 1999-es, világháborús FPS, a Medal of Honor, melynek maga Steven Spielberg volt a producere, mára már klasszikusnak számít, ahogy csodálatos dallamai is, a háborús övezetté varázsolt háttér pedig csak hozzáadott az atmoszférához, az előadás varázsához.
Ez a varázslat pedig végig megmaradt. A ráadást leszámítva két nagyobb blokkra bontott, szünettel együtt kb. 3 órás koncert rengeteg modern és számos klasszikus videójáték zenéjét hozta. Persze ízlések és pofonok, de talán a Heroes of the Storm, a Battlefield 3 és a Baldur's Gate 3 is nyugodtan kiemelhető, miközben
egy-egy esetben színpadi táncosok tettek hozzá az audiovizuális élményhez, nagyon ötletes és látványos koreográfiával, ami a már önmagában is remek zenéket dobta fel.
A The Witcher 3 szlávos dallamai éppen úgy új erőre kaptak ettől a kis extra adaléktól, mint mondjuk, az Assassin's Creed közkedvelt momentumai. Ne feledjük! A videójáték-zene eleve nemcsak a hangokról szól, annál jóval több, ezt pedig maximálisan sikerült átadni.
Büszkék lehetünk rá
Volt amúgy minden, az MVM Dome kupolája alatt rengeteg ismert zenei dallam csendült fel, kezdve a tavalyi The Legend of Zelda: Tears of the Kingdomtól a James Bond-os stílusú Sneak Eaterig (Metal Gear Solid 3), a klasszikusokat pedig ezúttal olyanok jelentették, mint a stratégiai Age of Empires vagy a szintén ebbe a műfajba sorolható Civilization. Külön meglepetés volt a ráadás, a F1, ami mind hangulatában, mind látványában olyan méltó megkoronázása lett az estnek, hogy még azon morgolódásomról is elfeledkeztem, hogy ha nem lesz Castlevania, felgyújtom a kócerájt.
Pedig nem lett. Az MVM viszont még áll. Szívesen!
Mindent egybevetve a második Gamer Symphony egészen fantasztikus élmény volt, ami messze felülmúlta a tavalyi koncertet. Ismétlésből arányaiban kevés akadt, a látvány a háttérben sokkal stílusosabb és igényesebb lett, sőt a színpadi jelmezek és koreográfiák is szintet léptek. De mintha maga a nagyzenekar, a Budapesti Akadémiai Kórustársaság és a Honvéd Férfikar is magabiztosabb lett volna.
Nyoma sem volt már az útkeresésnek, a Budafoki Dohnányi Zenekar olyan minőségben adta elő a komolyzenei műveket, ahogy azt a legnagyobb külföldi koncerteken szokás.
A vonósoktól a fúvósokon át az ütősökig mindent és mindenkit élvezet volt hallgatni, ahogy Barnát is, aki a blokkok között és alatt érdemi információval és poénokkal szórakoztatta a közönséget. Sőt! Bár meglepődtünk, hogy ezúttal nem Hollerung Gábor vezényelt, aki a Carmina Buranát is áttáncolta, az osztrák-olasz Guido Mancusi annyira profin végezte a dolgát, közben pedig annyira átszellemült (még a külsejét is átformálta az előadás kedvéért), hogy a végére már ez sem tűnt fel.
Gamer Symphony 2024
Gamer Symphony 2024 MVM Dome
Még többet szeretnénk!
Amit nem tudok hova tenni, hogy miközben a BDZ online nagyon kihangsúlyozta, hogy tavaly a Castlevania volt a közönség kedvence, a stílusteremtő játék muzsikája teljesen nélkülözve lett, pedig a sorozat közel 40 évéből bőven lenne mit szemezgetni, és csak annyira jelentőségteljes játékról beszélünk, hogy részben egy teljes műfaj, a metroidvania kapta róla a nevét. Lords of Shadow, Wood Carving Partita, Heavenly Doorway – csak hogy néhányat említsek, amit érdemes lenne átdolgozni. Nem beszélve arról, hogy az ismétlések között is akadt feleslegesebb, pláne, hogy a Civilization így kétszer is szerepelt egy este alatt, miközben egy Halo vagy Super Mario akkor már jobban illett volna legnagyobb jelentőségű klasszikusok közé. De ez megint már csak elégedetlenkedés.
A 2024-es Gamer Symphony minőségi, profi, fantasztikus és emlékezetes koncert lett aminél hatalmas előrelépést érezhettünk a tavalyi fellépéshez képest, pedig Hollerung Gáborékra akkor sem lehetett panasz.
Hatalmas gratuláció a teljes csapatnak, kiemelten Fellegi Annával, akinek angyali hangját jó volt ismét hallani.
Jövőre ismét ott leszünk a BDZ apostolainak koncertjén, ahol remélhetőleg a Castlevania és a Halo is újra felbukkan az olyan csodák mellett, mint a NieR: Automata, az A Plague Tale: Innocence, a Space Marine, a Dark Souls, Bloodborne vagy a Shadow of the Colossus.
Az biztos, hogy a Gamer Symphony méltó módon bizonyítja azt, hogy bár jelenleg a videójátékos ipar éppen egy válságát éli, de már régen eljutott egy olyan pontra, ahol több, mint szimpla szórakozás, gyerekes gombnyomkodás, miközben nagyzenekari zenéi a legjobb filmzenékkel és sokszor a klasszikus művekkel is vetekednek.
A Budafoki Dohnányi Zenekar az MVM Dome után a Budapest Kongresszusi Központban tartotta meg videójátékos koncertjét. De a harmadik Gamer Symphony meglepetése az lett, hogy nem volt meglepetés.
Veszteség. A két meghatározó fontosságú zenésszel kevesebb Pantera a glam metalt régen maga mögött hagyta, groove metaljuk viszont ma is úgy üt, mint a kilencvenes években.
Egészen Pozsonyig utaztunk, hogy meghallgassuk a világ leghangosabb zenekarát, melyet már akkor is sokan cikiztek, mikor a csúcson volt. A Manowar élőben mégis maximális élményt nyújtott.
Ahogy új filmből, úgy új játékból is bőven akad majd 2025-ben is. Jobb és rosszabb, ezért igyekeztünk egy listában összeszedni, hogy melyek 2025 legjobban várt videójátékai.
A Krétakör alapítója szerint akkor lesz újra szabad és független Magyarország, amikor Orbán, Rogán és Szijjártó bíróság előtt felel az orosz-ukrán háborúban betöltött szerepéért.
p
0
10
7
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 92 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2024. június 11. 23:15
Van ahol a programozók és az igazgatók maguk játsszák a zenét élőben, amit játékon belül is:
élőben
www.youtube.com/watch?v=XxWnc19Sju4
játékban
www.youtube.com/watch?v=viOFKP7jPoU