Fly Dubai – az Emirátusokban vendégszerepel a Magyar Állami Operaház!
2023. szeptember 05. 18:03
„A 12 napos kaland tehát elstartolt, Isten óvjon minden magyart és velünk dolgozó külföldit is a dubaji forróságban!” – fogalmaz Ókovács Szilveszter főigazgató.
2023. szeptember 05. 18:03
8 p
5
0
5
Mentés
A Dubaji Opera meghívására A hattyúk tava és a Pillangókisasszony című produkcióival vendégszerepel 2023. szeptember 8. és 13. között az Egyesült Arab Emírségben a Magyar Állami Operaház.
A hételőadásos, kétprodukciós, összesen 244 művészt és munkatársat megmozgató túra
az intézmény egy évtizedes közel-keleti jelenlétének eddigi legnagyszabásúbb bemutatkozása,
egyúttal a magyar előadóművészet valaha volt második legnagyobb szabású vendégjátéka az OPERA 2018-as New York-i fellépése után. A mintegy félmilliárd forint összköltségű, 12 napos dubaji projektet teljes egészében a meghívó fél állja.
„Tegnap éjjel az első 104 »fecskével« elrepült az örökké perzselő nyárba, az Emirátusok fővárosába a Magyar Állami Operaház balett társulata és egy csapat műszakos kolléga. Ma követi őket a zenekar, azután énekes szólisták is érkeznek, végül a kórus. Összesen 244 operás kel útra, hogy a Hattyúk tavát és a Pillangókisasszonyt előadja összesen 7 alkalommal – és ez az út csak azért a magyar előadóművészet valaha volt második legnagyobb vendégjátéka és nem az első, mert az aranyérmest még 2018-ban hajtottuk végre New York-i célállomással,300-nál is több kollégával...
Nem győzöm hangsúlyozni, hogy minden fillért a meghívó fizet, nem a magyar adófizetők pénzén gyarapítjuk az Egyesült Arab Emirátusok kulturális kínálatát
Az Egyesült Arab Emírségek legnépesebb városának szívében, a világ legmagasabb épülete, a Burdzs Kalifa közvetlen szomszédságában található Dubaji Opera 2016-os megnyitása óta ad otthont különböző prózai és zenés színházi műfajoknak, koncerteknek, kiállításoknak és konferenciáknak. A Janus Roston és az Atkins építésziroda által tervezett épület 2000 fős színháztermét Plácido Domingo fellépése nyitotta meg, de énekelt itt José Carreras is, az idei évadban pedig többek között a szentpétervári Eifman Balett fellépésének és Aida Garifullina áriaestjének is helyszínéül szolgál.
A Magyar Nemzeti Balett szeptember 8. és 10. között öt alkalommal mutatja be Rudi van Dantzig és Toer van Schayk koreográfiájával Csajkovszkij A hattyúk tava című klasszikus balettjét. Az előadás főbb szerepeit Melnyik Tatyjana és Yakovleva Maria (Odette/Odile), Timofeev Dmitry és Scrivener Louis (Siegfried), valamint Radziush Mikalai és Kekalo Iurii (Rothbart) alakítják.
Az előadásban közreműködnek a Magyar Nemzeti Balettintézet növendékei is, a Magyar Állami Operaház Zenekarát a debütáns Hontvári Gábor dirigálja. Ezt követően szeptember 12-én és 13-án Puccini Pillangókisasszony című operája Kerényi Miklós Gábor 2000-es rendezésében látható, a főbb szerepeket Létay Kiss Gabriella és Kriszta Kinga (Cso-cso-szán), László Boldizsár (Pinkerton), Gál Erika (Szuzuki) és Haja Zsolt (Sharpless) alakítják, az OPERA zenekarát és énekkarát Kovács János vezényli.
Az OPERA összesen 244 fővel utazott ki az Egyesült Arab Emírségekbe:
9 énekes szólistával,
2 karmesterrel,
66 zenekari,
23 énekkari művésszel
69 balettművésszel,
10 balettnövendékkel,
14 statisztával
24 színpadi műszaki és háttérmunkatárssal.
A dubaji vendégjáték a Magyar Állami Operaház csaknem egy évtizedes közel-keleti jelenlétének eddig legjelentősebb fellépése.
2012-ben az OPERA a Müpával partnerségben mutatta be Mozart Szöktetés a szerájból című operáját a maszkati Ománi Királyi Operaházban, illetve Katarban Verdi Aida című operájának előadásában vett részt művészeivel. 2018-ban ugyancsak Ománban Juan Diego Flórez koncertjén közreműködött a Magyar Állami Operaház Zenekara. 2017-ben az OPERA Zenekar a jordániai Dzseras római kori romjai között Andrea Bocellit kísérte egy különleges fellépésen, míg 2019-ben a dalszínház Goldmark Sába királynője című operájával vendégszerepelt Tel-Avivban, az Izraeli Operaházban.
Legutóbb 2020 elején az OPERA Zenekar a milánói Scala balettegyüttesének Giselle-produkcióját kísérte a kuvaitvárosi Dzsaber Al-Ahmed sejk Kulturális Központban, jövőre pedig – a régiós tervek szerint – Törökországban és Szaúd-Arábiában vendégszerepel a Magyar Állami Operaház társulata, egyéb távolabbi ázsiai úti célok, India és Japán mellett.
A 12 napos kaland tehát elstartolt, Isten óvjon minden magyart és velünk dolgozó külföldit is a dubaji forróságban!
140 éves az Operaház, ugyanakkor sok borús felhő árnyékolja be ezt az évfordulót: a főigazgató újbóli kinevezése körüli vitáktól kezdve, a sztrájkon át a forrásmegvonásokig sok fájó pontot találunk.