Atomhatalmak csaphatnak össze, óriási a veszély

A kasmíri terrortámadás nincs elintézve ennyivel, ha kiderül, hogy Pakisztán bűnös, abból világégés is lehet.

Terrorizmus, vízmegosztás és hadikészültség sodorta az atomhatalmakat háborús szakadék szélére.
Április 22-én fegyveresek válogatás nélkül tüzet nyitottak turistákra az indiai Kasmírban, a festői Pahalgam közelében, legalább 26 ember halálát okozva. A véres támadás – az elmúlt két évtized legsúlyosabb kasmíri mészárlása – 25 indiai állampolgár és egy nepáli életét követelte.
India azonnal Pakisztánt tette felelőssé a terrorakcióért, mivel a nyomozás szerint a négy támadó közül több is pakisztáni állampolgár volt, a merénylet hátterében pedig egy Pakisztánban működő iszlamista szervezet állt.
Narendra Modi indiai miniszterelnök háborús hangnemet ütött meg, kijelentve, hogy „a felelősöket a világ végéig üldözni fogjuk”. Új-Delhi világossá tette: kemény válaszlépések következnek.
India kormányzata 40 órát adott az országban tartózkodó pakisztáni civileknek, hogy elhagyják az országot.
Minden, nem diplomáciai státuszú pakisztáni állampolgárt április 29-ig távozásra köteleztek, a Pakisztánnal szembeni vízummentességet felfüggesztették és a kiadott vízumok lejárati dátumát előrehozták. Leállították az új vízumok kiadását is, továbbá lezártak minden fontos határátkelőt. India példátlan lépésként bejelentette az 1960-ban kötött Indus-vízmegosztási egyezmény felfüggesztését is.
Ezt is ajánljuk a témában
A kasmíri terrortámadás nincs elintézve ennyivel, ha kiderül, hogy Pakisztán bűnös, abból világégés is lehet.
Iszlámábád visszautasította India vádjait, és határozott ellenintézkedésekkel reagált.
Lezáratta légterét az indiai repülőgépek előtt, felfüggesztette a kétoldalú kereskedelmet, valamint kiutasított több indiai diplomatát is.
A diplomáciai személyzet számát is drasztikusan csökkentették. Emellett Pakisztán felfüggesztette a két ország viszonyát szabályozó Simla-egyezményt és kilátásba helyezte a taskenti megállapodás felmondását.
Pakisztán katonailag is reagált: a határhoz közeli területeken harckocsikat és csapatokat vontak össze, fokozott készültségbe helyezte a légierőt. India eközben hadihajókat vezényelt az Arab-tengerre, köztük a Vikrant repülőgép-hordozót is. Mindkét fél katonai mozgásai jelezték, hogy készek a konfrontációra, ha a diplomácia kudarcot vallana.
Egy élő televíziós interjúban Khawaja Asif pakisztáni védelmi miniszter elismerte, hogy Pakisztán évtizedeken át támogatott terrorista csoportokat, különösen az afganisztáni háborúk idején. Bár szavai szerint mindezt nyugati érdekek kiszolgálására tették,
India ezt beismerésként értelmezte Pakisztán terrorizmusban játszott szerepéről.
A kijelentés tovább súlyosbította Iszlámábád nemzetközi megítélését.
India és Pakisztán 1947-ben vált két különálló állammá, a brit gyarmati uralom megszűnése után. A vallási alapon történt felosztás számos vitatott területet hagyott maga után, köztük Kasmírt is. A muszlim többségű hercegség Indiához csatlakozott, amit Pakisztán azóta sem fogadott el. A két ország azóta több háborút is vívott, részben Kasmír miatt.
Az 1947–48-as első háború, az 1965-ös kasmíri konfliktus, az 1971-es Banglades-függetlenségi háború és az 1999-es kargili háború mind mélyítették a bizalmatlanságot. A Kasmír kérdése, a határokon átnyúló terrorizmus, valamint a vallási-etnikai feszültségek máig a kétoldalú viszony alapvető konfliktusforrásai.
A történelmi ellentétek mellett új dimenziók is megjelentek. India hosszú ideje vádolja Pakisztánt a terrorizmus támogatásával, amelyet most a kasmíri támadás tovább erősített. Eközben a vízmegosztás kérdése is kiemelt szerephez jutott:
India az Indus-folyó vizének visszatartásával soha nem látott nyomás alá helyezheti Pakisztánt.
Mindkét országban felerősödött a nacionalista politika. Modi kormánya az erős India képét hangsúlyozza, Pakisztán pedig belpolitikai gyengeségeit kompenzálja a külső fenyegetés retorikájával. A belpolitikai motivációk tovább növelik a kockázatot, hogy a konfliktus katonai összecsapássá fajul.
A nagyhatalmak aggódva figyelik a helyzetet. Az Egyesült Államok, Oroszország, Kína és az Európai Unió is önmérsékletre szólította fel a feleket.
India szélesebb nemzetközi támogatottságot élvez, elsősorban a terrorizmus elleni fellépés jogosságának elismerése miatt.
Az USA stratégiai partnerként tekint Indiára, miközben Pakisztán elsősorban Kínára számíthat, amely továbbra is szoros gazdasági és katonai kapcsolatokat ápol vele.
Bár a muszlim világ egy része szimpatizál Pakisztánnal, az Öböl-országok és más arab államok óvatosan semleges álláspontot képviselnek, tekintettel India gazdasági súlyára. A nyugati országok számára a régió stabilitásának megőrzése a legfontosabb, és egyik fél katonai támogatását sem tartják kívánatosnak.
Ezt is ajánljuk a témában
A kasmíri támadás után India és Pakisztán is egymás ellen hoz kemény intézkedéseket.
2025 áprilisának végére India és Pakisztán ismét veszélyes közelségbe került egy nyílt konfliktushoz. A kasmíri támadás utáni lépések példátlanul élesek:
diplomáciai kiutasítások, határzárak, vízmegosztás felfüggesztése, hadihajók mozgósítása jellemzik a helyzetet.
Két nukleáris fegyverrel rendelkező ország áll szemben egymással, így a nemzetközi közösség joggal aggódik.
A következő hetek kulcsfontosságúak lesznek: a diplomáciai csatornák működése, a felek visszafogottsága, valamint a nagyhatalmak közvetítő szerepe döntheti el, hogy sikerül-e megakadályozni a dél-ázsiai régió újabb háborúba sodródását.
Ezt is ajánljuk a témában
Pattanásig feszült a helyzet a két ázsiai ország között.
Nyitókép: Shahid Saeed MIRZA / AFP
Egy érdekes videó az indiai és pakisztáni határőrség ceremóniájáról itt nézhető meg: