Kimondta az Economist, amit Orbán már jó pár éve: Putyinnak dolgozik az idő

2025. február 05. 18:59

Ugyanakkor szerintük Donald Trump elhozhatja a békét.

2025. február 05. 18:59
PUTYIN, Vlagyimir

Véleménycikket jelentetett meg az Economist hasábjain Alekszander Gabujev, Oroszország egyik legelismertebb Kína-szakértője, a berlini székhelyű Carnegie Oroszország-Eurázsia Központ vezetője. Írásában azt fejtegette:

Putyin úgy látja, hogy az idő neki dolgozik, és sajnos igaza van.

Gabujev felhívja a figyelmet: „Vlagyimir Putyin láthatóan nem siet engedményeket tenni és elfogadni egy olyan megállapodást, amely nem az ő feltételei mentén alakul”, s az orosz elnök úgy látja, hogy „az idő az ő oldalán van, és előnyben van mind Ukrajnával, mind annak nyugati támogatóival szemben”.

A szakember megjegyzi: igaz ugyan, hogy Putyin hozzáállását politikai karrierje alatt végig „a kérlelhetetlen önbizalom projektálása” jellemezte „az objektív valóságtól függetlenül”, s emiatt nehéz a fejébe látni, ugyanakkor „a csatatérről hozzá érkező hírek bizonyosan az optimizmus érzetét tüzelik”. A fronton ugyanis

Oroszországnak „momentuma van, tömegesen koncentrálja erőit Pokrovszk stratégiai jelentőségű városa köré, miközben a túlfeszített ukrán sorok egyre inkább elbuknak”.

Ukrajna emellett bizonytalanságokkal néz szembe mind Donald Trump, mind Európa jövőbeli támogatásai kapcsán.

Ráadásul Volodimir Zelenszkij odahaza is bajban van: „politikai tekintélye törékenynek látszik”, s úgy tűnik, hogy „kormánya valamiféle szünetet szeretne elérni a harcban”, miközben „Oroszország erői aligha adják jelét annak, hogy kifogytak volna a támadáshoz szükséges gőzből”. S bár Gabujev szerint az orosz emberveszteség hosszú távon fenntarthatatlan, egyelőre még minden probléma nélkül sikerül azt a tartalékokból pótolni, ellentétben Ukrajnával, amely nem tud már új katonákat rekrutálni.

S Oroszország a gazdasági fronton sem áll rosszul: bár „a nyugati szankciók összsúlya megszorongatta Putyin háborús gazdaságát”, Gabujev szerint „Oroszország technokratái meggyőzően kezelték egy túlfűtődő gazdaság következményeit, a magas inflációt, a munkaerőhiányt és az export csökkenését”. Ezeket idővel egyre nehezebb lesz majd kezelni, ugyanakkor a jövő évre még bizonyosan van miből finanszírozni a háborút – írja a szakember, aki szerint Putyin Trump szankciós fenyegetéseitől sem fél különösebben.

Az orosz vezetés nem fog nyomást érezni arra, hogy a tárgyalóasztalhoz üljön, hacsak nem lényegében Ukrajna kapitulációjának elfogadásáról lenne szó”

– állapítja meg Gabujev, aki szerint ugyanakkor Putyin „már most formálja a diplomáciai mezőt”, magát racionális szereplőnek állítja be, és hízeleg Trumpnak azáltal, hogy „visszhangozza az amerikai elnök azon gondolatát, hogy Oroszország sosem támadta volna meg Ukrajnát, ha Trumpot nem tartották volna távol hivatalától egy elcsalt választás révén”. Arról is beszél, hogy Trumppal hajlandó lenne tárgyalni, de Zelenszkijjel vagy épp Európával nem.

Előretekintve Gabujev azt jósolja: „ha Trump beleegyezik abba, hogy Oroszország alapvető követeléseit teljesítse, akkor a Kreml beleegyezhet egy tűzszünetbe és a jelenlegi frontvonal befagyasztásába, és akár egészen addig tiszteletben is tarthatja a megállapodást, amíg Trump hivatalban van”. Ez szerinte

„lehetővé tenné az amerikai elnök számára, hogy dicsekedhessen dealmakeri és béketeremtői képességeivel”.

Emellett azonban szerinte Oroszország azzal számol, hogy „egy nyugati biztonsági garanciák nélküli Ukrajna egy befektetésre alkalmatlan, elnéptelenedő, az összeomlás veszélyével fenyegetett csonk” lenne, s ezt nehéz lenne az ukránok torkán lenyomni – ám az sem baj, ha az ukránok nem fogadják el a feltételeit, mert akkor gond nélkül harcolhat még egy évig.

Nyitókép: MTI/EPA/Jurij Kocsetkov

***

Összesen 57 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zsocc44
2025. február 06. 05:08
Ismét egy Berlinben élő "orosz, orosz-szakértő". Valamikor 2022-ben az volt, hogy nem sikerült a villámháború Putyinnak, hetek kérdése az ukrán piknik a Krímben, eltelt 3 év mosógépchip, gyalásó, halott/rákos/őrült Putyin, a szankciók napokon belül térdre kényszerítik bla, bla, bla. Mist meg már csak egy éve van hátra...
B_kanya
2025. február 05. 23:27
trash5 2025. február 05. 23:12 • Szerkesztve "Ez reális, es körülbelül ez a közmegegyezés is ukrán es nyugati oldalon. Az oroszok meg egy evig bírják az intenziv haborút. " A nyugat meg a fuckránok abban is megegyeztek, hogy március 24-re elfogynak az orosz rakéták. 2022 március... Vajon budinov előrejelzése, hogy ha nem lesz béke nyárra, nem lesz Ukrajna?
2025. február 05. 23:12 Szerkesztve
Ez reális, es körülbelül ez a közmegegyezés is ukrán es nyugati oldalon. Az oroszok még egy evig bírják az intenziv haborút. Ha tűzszünet lenne mégis, akkor 2-3 évnyi fegyverkezes utan ötödször is megtamadják Ukrajnát. Majd a NATO egységét kezdi putler tesztelni, es ha nincs egység, akkor a kelet európai államokat támadja meg. Ha nincs tűzszünet, akkor az oroszok ugyanazt az alacsony intenzitasu haborut tartjak majd fenn, mint 2014 és 2022 közótt, hogy megakadályozzák Ukrajna EU es NATO csatlakozását, majd 2-3 év múlva újra totális háborút kezdenek. A masik lehetőség, előbb utóbb biztosan bekövetkezik, hogy gazdasági válságba kerül és az orosz birodalom felbomlik, oroszország részekre esik, ugyanúgy ahogy a szovjetunió. Ez az ukrán varakozás. Ha kitart az európai és USA egység, akkor putler megdöglik.
Jack Reynor
2025. február 05. 23:02
Ukrajna már 2022 februárban a háború előtt egy roncs volt. Normálisan működött a mezőgazdaság és az energiaipar, más nem, annyira nem működött az állam, hogy még népszámlálást se tudtak tartani 22 éven keresztül. Ma meg már nem roncs, hanem egy döglött állat foszladozó teteme, amibe még kívülről vért pumpálnak hogy az élet látszatát keltsék.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!