Tengerbe mosott családok, összedőlt városnegyedek – ezt tudjuk eddig a líbiai áradásokról
Szakértők már tavaly figyelmeztetettek, hogy ha nem erősítik meg a gátakat, annak súlyos következményei lesznek.
Az egész világot sokkolta a Líbia északi részére lecsapó vihar okozta árvíz, melynek során tízezren veszítették életüket. Magyar honfitársaink is segítenek a katasztrófa sújtotta területeken.
Szűk két hete csapott le a Daniel névre keresztelt vihar többek között Líbiára is. A brutális erejű ciklon Líbia előtt Görögországon, Törökországon és Bulgárián is átment, ám messze Líbiában okozta a legnagyobb pusztítást. Derna kikötőváros nevét péládul az egész világ megismerhette, miután az árvíz gyakorlatilag mindent megrongált és elpusztított a városban.
Ezt is ajánljuk a témában
Szakértők már tavaly figyelmeztetettek, hogy ha nem erősítik meg a gátakat, annak súlyos következményei lesznek.
Az ENSZ adatai szerint már 11 ezer felett van a halálos áldozatok száma és még további tízezer embert tartanak számon eltűntként. A térségben a kormány betiltotta az internet- és telefonhasználatot, az újságírókat pedig felszólították, hogy távozzanak. A katasztrófa elsődleges okának azt jelölték meg, hogy két régi gát is átszakadt a vihar következtében, az elszabaduló ár pedig elöntötte a várost.
A térségbe utazott mentési munkálatokat végezni több honfitársunk: az szolnoki Életjel Mentőcsoport, a Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat, a Budapest Mentőszervezet és az Inter Rescue Mentőcsoport is. Az Életjel Mentőcsoportot még a már 11 éves, híres mentőkutyája: Smile, a tacskó és két másik eb, Nózi és Hope is segíti a helyszínen zajló mentési munkálatokban.
Az ország egyik legjobb mentőkutyájaként tartott Smile utoljára az év elején volt éles bevetésen, a törökországi földrengések helyszínén.
Turi László, a az Életjel Mentőcsoport vezetője lapunknak adott válaszában köszönetet mondott a Külgazdasági és Külügyminisztérium Hungary Helps Program Koordinációs Főosztálynak a kapott segítségért, valamint a Magyar Honvédségnek, hogy megoldotta a kiutazásukat. „Csapatunk három kutyával – Hope, Nózi és Smile – kutatási feladatokat lát majd el” – tájékoztatta lapunkat Turi, aki egyszersmind Smile gazdája is.
Smile-ról és gazdájáról korábban a Szoljon készített nagy riportot, melyben Turi László többek között elmondta: a tacskó azért is különleges, mert több vizsgája is van, ki van képezve élő ember, holttest és vízben lévő holttest kutatására is, ám a romok között való kutatás sem jelent számára akadályt. „Jelenleg talán négy ilyen kutya van az országban” – fogalmazott, majd azzal is elbüszkélkedett, hogy Smile-lal megszerezte korábban a Nemzeti Mentőkutyás Minősítést is, ami azt jelenti, hogy hivatalosan is bevethető az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság kérésére. Ott voltak a Hableány katasztrófája utáni mentésben is, ahol a holttestek felkutatásában segédkeztek, mert a katasztrófavédelem tudta, hogy a tacskó erre is ki van képezve.
Dernába egyébként hazánkhoz hasonlóan számos ország is küldött mentőcsapatokat: Görögországból, az Egyesült Arab Emirátusokból, Törökországból, Egyiptomból, Katarból, Franciaországból, Olaszországból és Oroszországból érkeztek mentők kaszatrófa súlytotta területre.
Vasárnap a kelet-líbiai kormány egészségügyi miniszter arról a szomorú fejleményről számolt be, hogy egy görög mentőcsapat négy tagja életét vesztette egy közúti balesetben. Uszmán Abdul Dzsalíl szerint a balesetben 15-en sérültek meg, egy 19 fős mentőcsapatot szállító busz ütközött frontálisan össze egy helyi család autójával. A balesetben a család három tagja is életét vesztette.
Imene Trabelsi, a Vöröskereszt egyik szóvivője szerdán arról számolt be, hogy
kritikus a helyzet az ország katasztrófa sújtotta területén, ahol a lakosság még mindig nehezen jut ivóvízhez, élelmiszerhez, rendszeresek az áramkimaradások és a távközlési szolgáltatás sem megbízható.
***
Nyitókép: Amanda MOUAWAD / AFP