Az ír hatóságok nem terveznek szigorúbban fellépni a Facebook adatkezelési visszaéléseivel szemben – derül ki Írország adatvédelmi biztosának (DPC) határozattervezéből, melyet az osztrák Max Schrems adatvédelmi aktivista által létrehozott Európai Digitális Jogok Központja nevű NGO hozott nyilvánosságra. Ahogy arról már korábban beszámoltuk, mindez azért problémás álláspont, mert
az uniós adatvédelmi szabályokat legfeljebb csak irányadó jelleggel figyelembe vevő globális tech cégek – Apple, Facebook, Google, Microsoft, TikTok, stb. – épp Írországban rendelkeznek európai telephellyel.
Vagyis, ha van olyan szerv az EU-ban, amely egyáltalán bármiféle fegyelmezőerővel bírhatna ezekre a cégekre, az épp az ír DPC. A DPC jelenleg 164 határon átnyúló adatvédelmi incidenst bírál el, az EU Általános adatvédelmi rendelete (GDPR) pedig közel 4 éve van érvényben Unió-szerte. Ennek ellenére az ír adatvédelmi szervezet mindössze négy döntéstervezetet készített, vagyis az ügyek 98 százaléka döntés közelébe sem kerülhetett.
Jól látszik tehát, hogy az óriáscégekkel kapcsolatban az ír DPC nem áll a helyzet magaslatán.
A Facebook tevékenységét Európa-szerte egyre több kritika éri. Még áprilisban számoltunk be arról, hogy az írországi Digital Rights Ireland (DRI) A Facebookok több mint 533 millió felhasználói adat kiszivárgása miatt perelte be. Közben Brüsszelben kemény politikai harcok dúlnak a közösségimédia-platformok szabályozási irányairól. Tavaly az Európai Unió bemutatta ambiciózus szabályozási javaslatát arra vonatkozóan, hogy miként lehetne a tengerentúli tech óriásokat is uniós normák mentén felelősségre vonni. Csakhogy az időközben gerjedt viták miatt a szabályozás ügye parkolópályára került.
arról, hogy az írországi Digital Rights Ireland (DRI) A Facebookok több mint 533 millió felhasználói adat kiszivárgása miatt perelte be. Közben Brüsszelben kemény politikai harcok dúlnak a közösségimédia-platformok szabályozási irányairól. Tavaly az Európai Unió bemutatta ambiciózus szabályozási javaslatát arra vonatkozóan, hogy miként lehetne a tengerentúli tech óriásokat is uniós normák mentén felelősségre vonni. Csakhogy az időközben gerjedt viták miatt a szabályozás ügye parkolópályára .A GDPR hatálybalépése óta a Facebook egyedülálló megközelítést alkalmazott, mivel az általános szerződési feltételekbe foglalta bele az adatfeldolgozási előírásokat. Ez azt jelenti, hogy
az amerikai óriáscég a vállalat és a felhasználók közötti adatvédelmi megállapodást szerződésként értelmezi, nem pedig adatkezelési hozzájárulásként.