Afrikába küldi a bevándorlókat Dánia

2021. június 08. 15:26

A nemzetközi szabályozás veszélyessége teszi indokolttá a migránsok ki- és áttelepítéséről szóló, nemrég elfogadott dán törvényt a skandináv ország bevándorlásügyi minisztere szerint.

2021. június 08. 15:26
null

Dánia 70 képviselő támogatásával, 24 ellenében letette a garast a migránsok Afrikába történő áttelepítése mellett – adta hírül az Euronews, amelyet a lap magyar szerkesztősége is átvett. A múlt csütörtökön elfogadott módosítást időközben az Európai Unió és az ENSZ részéről is kritizálták legfőképp amiatt, mert ennek értelmében a jövőben

a Dániába bevándorolni kívánók az országon kívül kötelesek megvárni a menekültügyi eljárás végét. 

A törvénymódosítás lehetővé teszi azt is, hogy Dánia a már dán földre lépett bevándorlók egy Európán kívüli országba helyezze át ugyanebből a célból, ha pedig a dán hatóságok úgy döntenek, hogy a migráns nem nyerhet beengedést az északi országba, a „szállásadó” országból is távoznia kell. A POLITICO értesülései szerint pedig az, aki dán menekültjogi státuszt kap, automatikusan szintén nem kap engedélyt arra, hogy Dániában telepedjen le: a védelem az Európán kívüli partnerországban illeti meg.

Adalbert Jahnz, az Európai Bizottság szóvivője figyelmeztette Dániát arra, hogy a lépéssel az észak-európai ország nem tesz mást, mint aláássa a menekülteket illető nemzetközi jogi védelmi mechanizmusokat, s hogy

a dán megoldás nincs összhangban sem a hatályos uniós joggal, de a jelenleg vitatott migrációs paktummal sem.

Jahnz kitért arra is, hogy az Európai Bizottság most megvizsgálja a dán szabályozást, s ezt követően dönt a további lépésekről. Az Európai Bizottság mellett az ENSZ menekültügyi szakosított intézménye is aggodalmát fejezte ki a dániai fejlemények miatt.

Visszatérve az Európán kívüli partnerország kérdésére: Koppenhága májusban már meg is kötötte a megállapodást erre vonatkozóan Ruandával. Az Euronews értesülései szerint noha a megállapodás konkrétumokat nemigen tartalmaz, biztosra vehető, hogy a paktum menedékkérők Ruandába küldésének ágyaz meg. A lap ezen felül dán forrásokra hivatkozva állítja, hogy hasonló tárgyalások folynak Egyiptommal, Etiópiával és Tunéziával is.

Ruanda jellemzően olyan afrikai ország, amely egyébként is otthont ad a menekülteknek. Jelenleg 130 ezer migráns tartózkodik az országban; jellemzően a szomszédos Burundiból és a Kongói Demokratikus Köztársaságból idevándorolt népekről beszélünk. Egy időben Izrael is pedzegette, hogy az izraeli államterületen tartózkodó afrikai migránsokat Ruandába telepítse, a törekvés 2018-ban meghiúsult. Ezzel együtt egyfajta vészhelyzeti tranzitmechanizmust vezettek be 2019-ben Ruandában azt követően, hogy a ruandai kormány megállapodást írt alá az ENSZ menekültügyi szakosított intézményével  (UNHCR) és az Afrikai Unióval. A megállapodás értelmében a korábban Líbiában fogságba ejtett – jellemzően szudáni, eritreai, etiópiai és szomáliai származású – embereket telepítették át Ruandába.

olyan afrikai ország, amely egyébként is otthont ad a menekülteknek. Jelenleg 130 ezer migráns tartózkodik az országban; jellemzően a szomszédos Burundiból és a Kongói Demokratikus Köztársaságból idevándorolt népekről beszélünk. Egy időben Izrael is pedzegette, hogy az izraeli államterületen tartózkodó afrikai migránsokat Ruandába telepítse, a törekvés 2018-ban meghiúsult. Ezzel együtt egyfajta vészhelyzeti tranzitmechanizmust vezettek be 2019-ben Ruandában azt követően, hogy a ruandai kormány megállapodást írt alá az ENSZ menekültügyi szakosított intézményével  (UNHCR) és az Afrikai Unióval. A megállapodás értelmében a korábban Líbiában fogságba ejtett – jellemzően szudáni, eritreai, etiópiai és szomáliai származású – embereket telepítették át Ruandába.

Dánia elkötelezett amellett, hogy új és fenntartható megoldásokat találjon napjain migrációs és menekültügyi természetű kihívásaira, amely egyszerre befolyásolja úgy a származási országok és a tranzitországok, mint a célországok életviszonyait. A jelenlegi menekültügyi rendszerből hiányzik a méltányosság és az erkölcs; ennek jele például, hogy gyermekeket, nőket és férfiakat ösztönöz arra, hogy a migrációs útvonalakon életüket kockáztatva emberkereskedők vagyonát gazdagítsák.”

- ezt már az egyébként etióp felmenőire büszke Mattias Tesfaye dán bevándorlási miniszter nyilatkozta az új dán szabályok indokolásaképpen.

Tesfaye mellett Nick Hækkerup igazságügyi miniszter is kiállt a módosítás mellett. Mint mondta,

a bűnszervezeteknek semmi keresnivalója nincs Dániában. Éppen ezért a társadalmunk irányába kifejezett mély megvetés jele, ha azok az egyének, akiknek Dánia menedékjogot adott, a kegyetlen bűnelkövetők sorai közé lépnek. Éppen ezért örömmel veszem, hogy a parlament frissen elfogadott törvénye biztosítja azt a lehetőséget, hogy megvonjuk a polgárjogot azoktól, akik hazánk alapvető érdekei ellenére komoly bűnözői karrier építésébe kezd. A dán kormány célja az, hogy biztonságot nyújtson a dán emberek mindennapjaiban.”

- nyilatkozta a politikus, akivel Rasmus Stoklund dán parlamenti képviselő is egyetért:

Reméljük, hogy az emberek többé nem Dániában keresnek menedéket” – így Stoklund.

A módosítás Európa egyik egyébként is inkább bezárkózónak tekinthető társadalmára tesz újabb lakatot. Az elmúlt években szigorúbbnál szigorúbb szabályok léptek érvénybe azóta, hogy 2015-ben 21 ezer menedékkérő folyamodott kérelemmel a hatóságokhoz. Néhány héttel ezelőtt pedig 200 szíriai menekült tartózkodási engedélyét érvénytelenítette, mondván, hogy

Szíria bizonyos részei már eléggé biztonságosak ahhoz, hogy a szíriai bevándorlók hazatérjenek.

A New York-i székhelyű, konzervatív kutatóintézet, a Gatestone Institute elemzése szerint Dánia ezzel egyfajta missziót vállal: a helyi hagyományok és értékek védelmét a tömeges migrációval szemben, egyszersmind fellép a féktelen multikulturalizmus és a politikai iszlám rendszerszintű túlkapásaival szemben.

Kép: Gregor Fischer / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP

Dobozi Gergely

Összesen 56 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kvasztics Fedor
2022. január 15. 17:49
Ráadásul ők se vezették be az eurót és nem csatlakoztak az Európai Ügyészséghez. Lehet, hogy nemsokára róluk is kiderül, hogy korruptak?
Kvasztics Fedor
2022. január 15. 17:43
Már régóta mondom, hogy az abortuszt, mint a nők alapvető jogát ott kéne reklámozni, ahol magas a népszaporulat, miközben nem tudják eltartani magukat. Lehet, hogy ott nagyobb bátorság kéne ehhez, de ott kéne keménykedni, ahol lenne miért.
luzitanxaver
2022. január 15. 17:42
,,A jelenlegi menekültügyi rendszerből hiányzik a méltányosság és az erkölcs; ennek jele például, hogy gyermekeket, nőket és férfiakat ösztönöz arra, hogy a migrációs útvonalakon életüket kockáztatva emberkereskedők vagyonát gazdagítsák.” Na végre. Így hat év után végre valaki rajtunk kívül is képes kimondani a nyilvánvalót és rámutatni arra az egészen elképesztő farizeusságra, ami a ,,művelt,, ,,európai,, diskurzust körbelengi.
luzitanxaver
2022. január 15. 17:42
Egy méretes lépés az egyetlen működőképes rendszer, az ausztrál modell felé. Helyes. Az, hogy igazuk van, már önmagában ebből is látszik: ,,Az Európai Bizottság mellett az ENSZ menekültügyi szakosított intézménye is aggodalmát fejezte ki a dániai fejlemények miatt.,,
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!