Miért jó nekünk, hogy Románia és Bulgária schengeni tagok lettek?
Az uniós belügyminiszterek tanácsa csütörtökön Brüsszelben megszavazta a magyar uniós elnökségi előterjesztést, amely Románia és Bulgária felvételét javasolta a schengeni övezetbe.
Megkezdődött Brüsszelben az EU-orosz csúcstalálkozó, melynek legfőbb témája az ukrán helyzet, de energetikai kérdésekről is szó lesz. Az unió politikusai tisztázni akarják: az EU-ukrán társulási megállapodás nem zárja ki Ukrajna és Oroszország szoros együttműködését.
Orosz részről Vlagyimir Putyin mellett Szergej Lavrov külügyminiszter vesz részt a megbeszélésen, míg az EU-t Herman Van Rompuy az Európai Tanács elnöke és José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke képviselik. Jelen lesz a megbeszélésen Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője is, aki a csúcs után azonnal Kijevbe utazik.
A megbeszélés legnagyobb érdeklődéssel várt témája Ukrajna, ahol pattanásig feszült a helyzet. Uniós források szerint a brüsszeli illetékesek egyebek közt azt kívánják az orosz fél tudomására hozni, hogy álláspontjuk szerint az EU-ukrán társulási megállapodás nem zárja ki Ukrajna és Oroszország szoros együttműködését.
A tanácskozás brüsszeli helyszínét különösen szigorú biztonsági intézkedésekkel védik. Órákkal a csúcstalálkozó kezdete előtt a rendőrök elvezettek két nőt, a Femen női jogvédő csoport aktivistáit, akik a közelben Putyin politikája ellen tiltakoztak meztelen felsőtesttel.
Az EU-orosz megbeszélésen Ukrajna mellett várhatóan szóba kerülnek energetikai kérdések is, amelyeket szintén súlyos kétoldalú ellentétek terhelnek. Az unió kartelleljárást folytat a Gazprom orosz állami energiacéggel szemben, illetve kifogásai vannak a Déli Áramlat gázvezeték megvalósításának terveivel kapcsolatban. Az uniós vezetők várhatóan az emberi jogok helyzetét is felvetik Putyinnak.