Legalább 101 képviselő aláírását tartalmazó, jegyző által hitelesített listát fog követelni a volt jobbközép kormánykoalíció pártjaitól Milos Zeman cseh államfő, mielőtt megbízást adna nekik a kormányalakításra, ha a Jirí Rusnok vezette szakértői kormány nem kapna bizalmat.
Zeman a CTK hírügynökségnek adott, szerdán nyilvánosságra hozott interjújában úgy vélekedett, hogy bizonyos pártok várhatóan támogatni fogják a hivatalnokkormányt. Nem biztos azonban, hogy ez elég lesz-e a bizalom megszerzéséhez – tette hozzá. „Ugyanakkor a 200 tagú képviselőházban 17 független képviselő van. (Petr) Necas (volt kormányfő) szabad radikálisoknak nevezte őket. Jelenleg senki nem tudja, miként fognak ezek a képviselők viselkedni” – mondta Zeman.
Az államfő nem zárta ki, hogy a parlamenti pártok vezetőihez hasonlóan a független képviselőket is beszélgetésre hívja meg Lányba, a cseh államfők rezidenciájára. Zeman hétfőn és kedden tárgyalásokat folytatott a parlamenti pártok képviselőivel, akiket igyekezett meggyőzni arról, hogy támogassák a hivatalnokkormányt. Három párt – a Cseh Szociáldemokrata Párt, Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja és a Közügyek – képviselői a tárgyalások után jelezték, hogy pártjuk bizonyos feltételek mellett el tudja képzelni a Rusnok-kabinet támogatását.
A volt jobbközép kormánykoalíció három pártja – a Polgári Demokrata Párt, a TOP 09 és a Liberális Demokraták pártja - viszont egybehangzóan azt hangoztatta, hogy nem szavaznak bizalmat a Rusnok-kormánynak, s maguknak követelik a második kormányalakítási kísérletet azt állítván, hogy a 200 tagú képviselőházban 101 honatya támogatására számíthatnak. A jobbközép koalíció kormányfőjelöltje a képviselőház polgári demokrata elnöke, Miroslava Nemcová.
Zeman az interjúban elmondta: a találkozókon megkérte a jobboldali pártok képviselőit, hogy mihamarabb küldjenek neki egy listát a támogatók aláírásával. „Udvariasan arra is megkértem őket, hogy az aláírások legyenek hitelesítve egy jegyző által” – jegyezte meg az államfő az interjúban. Hozzátette: ez a feltétele annak, hogy a jobboldal esetleg hozzájusson az második kormányalakítási kísérlethez. A szakértői kormányt egyelőre egyetlen parlamenti párt sem támogatja. A bizalmi szavazásra várhatóan augusztus 8-án kerül sor. Rusnok már megkezdte a tárgyalásokat a parlamenti pártokkal kormánya támogatásáról.
A hatályos szabályok szerint, ha egy kormány nem kap bizalmat, a második kormányalakítási megbízatást szintén az államfő adja. Határidőt az alkotmány nem tartalmaz, így elképzelhető, hogy a Rusnok-kormány, még ha nem is kapna bizalmat a parlamenttől, egészen a jövő májusban esedékes soros képviselőházi választásig hivatalában maradhatna. Nemcová jelezte: ebben az esetben az ODS megpróbálná az alkotmánybíróság elé vinni az ügyet