Mindent a hasi fájdalomról: okok, tünetek és a kezelés lehetséges megközelítései

2023. június 19. 00:00

2023. június 19. 00:00
null

A hasi fájdalom gyakori és jelentős tünet, amellyel sok ember szembesül nap mint nap. A has területén tapasztalható különböző intenzitású fájdalom lehet, hogy csak kisebb problémát jelez, azonban nem szabad alábecsülnünk ezeket az eseteket, hiszen ezen tünetek mögött akár súlyosabb probléma is bújhat, ami nem biztos, hogy csupán egy egyszerű gyomorrontás.

A hasfájás okai

A tünetek számos kiváltó okra vezethetők vissza. Az emésztőrendszeri problémák, például a gyomorégés, a hasmenés vagy a puffadás gyakran okozhatnak diszkomfortos érzést, nem ritkán kellemetlen fájdalmat. A bakteriális vagy vírusos fertőzések tekinthetők a leggyakoribb okoknak a goldentree.hu felmérése szerint (amik többsége szerencsére néhány nap alatt kikezelhetők), súlyosabb esetben valamelyik belső szervünk gyulladása, vagy valamilyen bélbetegség a kiváltó ok, legrosszabb esetben viszont akár rosszindulatú daganat meglétét is jelezheti a fellépő hasi fájdalom. Ha panaszaink régebb óta fennálnak, vagy intenzívebbek, mindenképpen vizsgáltassuk ki magunkat. Egészségügyi javaslat, hogy minden olyan hasi fájdalommal forduljunk orvoshoz, ami több mint egy teljes napig fennáll és elég erőteljes ahhoz, hogy a mindennapi életünket negatívan befolyásolja.

Vándorló és szúró hasi fájdalom a hasban és környékén

Nincs két egyforma hasfájás, ezt mindenki tapasztalta már élete során. Van, amikor nyilalló fájdalmat érzünk, vagy tompát, lehet folyamatos, de akár hullámokban érkező, rohamszerű is. Maga a fájdalom több helyen is előfordulhat: fájhat a has felső része, valamelyik oldala, de lehet alhasban érzett fájdalom is. A szúró és a vándorló fájdalom a hasban és annak környékén azonban további kivizsgálást igényelnek. Nézzük meg részletesebben, mit kell róluk tudni.

A szúró hasi fájdalom egy éles és kínzó érzés, amelyet gyakran a belek vagy az emésztőrendszeri szervek problémái okoznak, de nőgyógyászati problémák is állhatnak a háttérben. Ez a fájdalom általában a has egy adott területére lokalizálódik, és néha a légzés vagy a testmozgás hatására fokozódik. Ha szúró hasi fájdalmat tapasztalunk, fontos az alapos kivizsgálás, mivel ez akár a tünete is lehet az epehólyag-, vagy vastagbélgyulladásnak, ezek mellett kölönféle húgyúti fertőzések is okozhatnak ilyen típusú hasfájást, ne vegyük tehát félvállról.

A vándorló hasi fájdalom egy másik gyakori tünet. Ez jellemzően változó intenzitással és helyen jelentkezik a hasban. Gyakran az irritábilis bél szindróma egyik jellemzője lehet, amely egy krónikus emésztőrendszeri rendellenesség. A szúró fájdalomhoz hasonlóan a vándorlót is érdemes mielőbb kivizsgáltatni.

Fotó: Shutterstock
Fotó: Shutterstock

A diagnózis felállítása és a fájdalom kezelése

Az enyhe és átmeneti hasi fájdalmat gyakran otthoni kezelési módszerekkel is enyhíthetjük, gyógyszermentes terápiával. Ilyen kezelési módszer lehet a pihenés, az emésztést segítő étrend követése, a folyadékbevitel növelése, valamint a stressz csökkentése. Mindegyik külön-külön segíthet a fájdalom elmúlásában, egyszerre alkalmazva ezeket, sok esetben végleges javulás is elérhető.

Amikor azonban a hasi fájdalom súlyos, tartós, esetleg egyéb aggasztó tünetekkel jár, fontos orvosi segítség kérése. Az orvos feladata a pontos diagnózis felállítása és a megfelelő kezelési terv kidolgozása. A diagnózis során az orvos kikérdezi a beteget a fájdalom jellegéről, intenzitásáról és időtartamáról, valamint fizikális vizsgálatot is elvégez. Utóbbinál nem kell kellemetlen vizsgálatokra gondolni, itt elsősorban a hasfal körbetapintásáról, enyhe megnyomkodásáról van csupán szó, amik alapján az orvos képes felderíteni a legérzékenyebb pontokat, kitapintani az esetleges duzzanatokat. Ilyenkor természetesen a beteg visszajelzései adják a támpontot: hol fáj leginkább, mit érez az adott terület megnyomásánál.

A diagnózis felállításához további vizsgálatokra is szükség lehet, mint például vérvizsgálatok, képalkotó vizsgálatok (ultrahang, MR, gyomorröntgen) vagy endoszkópia. Az eredmények alapján az orvos képes lesz meghatározni a hasfájás okát és megfelelő kezelési módszert tud javasolni.

A kezelési lehetőségek minden esetben a kiváltó okoktól függenek. Olyan gyógyszerek, mint például fájdalomcsillapítók, görcsoldók vagy gyulladáscsökkentők, segíthetnek enyhíteni a fájdalmat. Előfordul, hogy a kezelés során a kiváltó okot külön kell kezelni, például antibiotikumokkal, ha fertőzésről van szó, de ilyenek az emésztési problémák esetében alkalmazott étrendi változtatások is.

A pszichológiai segítségnyújtás is fontos lehet, különösen akkor, ha a stressz és a szorongás játszik szerepet a tünetek kialakulásában. Stresszkezelési technikák, relaxáció vagy pszichoterápia segíthetnek a tünetek enyhítésében és a betegség kezelésében.

Fontos megjegyezni, hogy hasfájást nagyon sok belsőszervi probléma okozhat, így fontos az orvossal történő konzultáció és a megfelelő diagnózis felállítása. A hasban érzett szúró és a vándorló fájdalom csak néhány példa a lehetséges tünetek közül, és ne felejtsük, hogy minden eset egyedi, nem biztos hogy nekünk is ugyanaz a problémánk van, mint a kollégánknak, akinek szerintünk ugyanúgy fájt a hasa néhány hete, mint nekünk. Soha ne próbáljunk önmagunknak diagnózist felállítani, mert nagyon sokféle kiváltó ok húzódhat meg a háttérben.

Megelőzése, enyhítése

A fájdalom megelőzésének vagy enyhítésének legjobb módja az egészséges életmód fenntartása. Fontos, hogy

• tartsunk kiegyensúlyozott étrendet,

• fogyasszunk elegendő rostot,

• kerüljük a feldolgozott élelmiszereket,

• mozogjunk rendszeresen,

• igyunk elegendő folyadékot,

• és lehetőség szerint kerüljük a stresszt.

De a legfontosabb: ha több mint egy napon keresztül fáj a hasunk, mindenképpen keressük fel orvosunkat.

 

(X)

Fotók: Shutterstock

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!