Kohán Mátyás interjúja a Mandiner hetilapban
Jaír Netanjahu 1991-ben született Jeruzsálemben. Rádiós, podcaster, publicista, Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök fia. Diplomáit a Jeruzsálemi Héber Egyetem nemzetközi kapcsolatok szakán, illetve a Herclijai Interdiszciplináris Központ államtudományi szakán szerezte. Izraeli és amerikai konzervatív tévéműsorok rendszeres szereplője, The Yair Netanyahu Show néven saját podcastot vezet.
***
Isten hozta Magyarországon! Milyen benyomást tett önre hazánk?
Imádni való ország gyönyörű építészettel, barátságos emberekkel. Csodás itt, nagyon tetszik!
Mit gondol a magyar politikáról?
Ahogy minden izraeli, én is nagyra értékelem azt az erős támogatást, amit Magyarország – kiváltképp az Európai Unióban – Izraelnek nyújt, és becsben tartom a barátságunkat.
Volt alkalma találkozni a helyi zsidó közösséggel, és tájékozódni arról, hogyan élnek Magyarországon?
Ismerek néhány magyarországi zsidót, akivel itt vagy ott találkoztam. Elégedettnek tűnnek: nincs itt terrorizmus, biztonságos hely ez más európai országokhoz viszonyítva.
Most, hogy az édesapja visszatért a hatalomba, mit gondol, milyen irányt vesznek a két ország közötti kapcsolatok?
Izraelt és Magyarországot erős barátság köti össze, s jó volna ezt tovább mélyíteni.
A nemzetközi politikának ma első számú kérdése az ukrajnai háború. Hogyan vélekedik róla?
Izraeliként annyi saját konfliktusunk van, hogy amikor olyasvalamivel találkozunk, amihez semmi közünk, arról nincs határozott véleményünk.
Izraeliek vagyunk, az ukrajnai háború nem a mi ügyünk.
Beszéljünk akkor az ön ügyéről: aktívan dolgozik az izraeli közvélemény formálásán. Hogyan jellemezné hazája médiaterét?
Minden választási eredmény és minden felmérés azt mutatja, hogy Izrael többsége konzervatív, a hagyományos médiában ez mégis alig jelenik meg. A sajtó a néhány százaléknyi szélsőbalostól hangos. Ez indokolja a közösségi média kiemelt jelentőségét Izraelben: ez az egyetlen hely, ahol a konzervatívoknak is van hangjuk a nyilvánosságban. Úgy értem el több százezer követőt, hogy hangot adtam azoknak, akiknek addig nem volt hangjuk. A szabad, nyílt médiapiacban hiszek. Nem gondolom, hogy a kormánynak dolga beavatkozni ebbe a területbe. Erősen hiszek a szabadpiacban és a kapitalizmusban. Szerintem jó dolog, hogy a liberálisoknak megvannak a médiaeszközeik, de fontos, hogy a konzervatívoknak is meglegyenek – nem helyettük, hanem mellettük. Jelenleg ez nincs így, ezért igyekszem a magam kis helyén, a Twitteren, az Instagramon és a Facebookon jelen lenni.